Ana Sayfa Tatil Önerileri 2020’de Yaz Tatili Yapabilecek miyiz?

2020’de Yaz Tatili Yapabilecek miyiz?

339
0
Gemi Güvertesi

Koronavirüs’ün tüm Dünya’yı sardığı ve sürekli yayıldığı şu günlerde yaz aylarının gelmesi ile koronavirüs etkisi bir nebze azaldı. Bu nedenle ülkemizde normalleşme süreçleri başladı. Fakat normalleşme sürecinin çok hızlı olması ve halkımızın sokaklara dökülmesi ile koronavirüs tekrar yayılım sürecine girdi, vaka sayıları artmaya başladı.

Tüm bunlara rağmen 2020 yazı için yaz tatili yapılabilecek mi? Yaz tatili yapmak için ne gibi önlemler almalıyız? Yaz tatili için nereyi tercih etmeliyiz? gibi konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. (Koronavirüs normalleşmesi için Otellerinde alınan önlemleri daha önce sizlerle paylaşmıştık.)

Öncelikle koronavirüs günlerinde yapılabilecek tatil çeşitlerini ve tatil yerlerini paylaşmaya çalışalım.

1Doğada Kamp

Doğada kamp yapmak bu süreçte hem güvenli hem de keyifli olabilir. Ülkemizin her köşesinde kamp yapılabilecek çok güzel yerler olması bizim için büyük şans.

Türkiye’deki en bilinen kamp alanlarından bazıları:

Elbette siz en bilinenlerden çok en tenha olanlardan birini seçmeye bakın.

2Bungalov’da Konaklama

Doğa’da kamp yaparak çadır’da kalamayacak kişileri şimdiden duyar gibiyiz. Çadırda kalamam diyenler için Bungalov’lar oldukça iyi bir alternatif.

Yanınızda dezenfektan ve sabun götürmeyi unutmayın. Bu tarz yerlerde sabun, şampuan verilmediğini göz önünde bulundurun. Hijyen konusunda, içiniz rahat etmiyorsa, kendi yastık kılıfınızı götürüp onu kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Bungolov olan otelleri ve lokasyonları sıralamak isterdik fakat çok fazla var. İstediğiniz lokasyona göre arama yapabilirsiniz 🙂

3Apart Otel

Apart oteller de hem az kişi kapasiteli olduğu için hem de yemeğinizi odada kendiniz yapacağınız için nispeten güvenli tatil yerleri arasında. ‘Tatilde yemek yapmakla uğraşamam’ diyorsanız apart otel seçeneğini gözden geçirebilirsiniz.

4Butik Otel

Butik oteller bu yıl tatile gidebilirsek en çok tercih edilenler arasında olacak gibi. Butik otellerin güzelliği, hem konforlu olması, hem de oda sayısının çok az olması. Öyle ki bazı butik otellerin sadece 4 odası var. Butik otellerde ücreti karşılığında yemek de veriliyor. Tatil bütçeniz butik oteller için yeterli ise değerlendirmenizi öneririz.

5Büyük Oteller

Kaya Belek (Belek, )

Büyük oteller genelde kalabalık olur fakat bu yaz koronavirüs önlemleri kapsamında tam kapasite çalışmayacaklar ve ziyaretçileri için ekstra önlemler alacaklar.

Güvendiğiniz iyi bir otel varsa, önce yetkililerle konuşup aldıkları önlemlerin sizin için yeterli olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Tatil köyü olunca akla çok fazla soru geliyor elbette. Açık büfe nasıl olacak? Denizden koronavirüs geçer mi? Oda temizliği nasıl olacak?

Aklınızda soru kalmasın diye, hepsini aşağıda detaylandırdık.

Otele Giriş

Öncelikle belirtelim bu tablo maziye karışıyor. Resepsiyondaki görevli ile aranızda cam koruma olacak. Otele giriş işlemleri temassız olarak bilgisayar ekranından yapılacak.

Otele girerken de ateşiniz ölçülecek ve şüpheli durumda hastaneye yönlendirileceksiniz.

Otellerde anahtar veya kartlı sistem de tarih oluyor. Telefonunuza yüklenecek QR kodu okutarak odanıza girebileceksiniz.

Açık Büfe

Tatil köylerinde en büyük soru işaretlerinden biri de açık büfe. ‘Açık büfe tarih oluyor’ denmişti ama otel yetkilileri gerekli önlemleri alarak açık büfe sistemine devam edeceklerini açıkladılar.

Otel restoranlarında açık büfe uygulaması devam edecek ancak yemekler bir cam paravan arkasında olacak ve yemekleri kendiniz almayacaksınız, otel görevlileri tabağınıza istediğiniz yemeği servis edecek.

Restoranlarda masaların arasındaki mesafe de en az 1 metre olacak şekilde yeniden düzenlenecek.

Deniz & Kum & Güneş

italya sahil kasabalari

Denizden veya havuzdan koronavirüs bulaşma olasılığının bulunmadığı söyleniyor. Ancak enfekte olmuş bir kişi ile temasınız sonucu sudan bulaşmasa da, sudayken bulaşma olasılığı mevcut. Bu sebeple denizde ve havuzda da sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekiyor. Otellerde şezlonglar arasındaki mesafe de arttırılacak.

Bütçeniz uygunsa en güzeli pavillion kiralamak elbette… Sadece ailenizin olacağı özel bir alan… ( Ancak size özel bir garsonun hizmet ettiği bu pavillion kiralarının, bazı otellerin gecelik oda fiyatından daha pahalı olduğunu da belirtelim.)

6Yazlık &

Otellerde alınan tüm bu önlemlere rağmen, yazlığı olanlar büyük olasılıkla kendi evlerine gidecektir. Olmayanlar da bütçelerine uygun bir yazlık kiralayabilir.

Herkesin bütçesine ve isteğine uygun kiralık bir yazlık bulunabilir. Ancak, gitmeden önce çok detaylı bir temizlik yaptırmayı ihmal etmeyin. Sizden önce kalan misafirlerin ne zaman ayrıldığını da öğrenin. Arada en az 12 saat olmasında fayda var, unutmayın.

7Tekne Kiralama

Bir tekne kiralayıp koy koy gezmek de oldukça güvenli, elbette bunun için yeterli bütçeniz varsa…

Kendi ailenizle veya kimseyle temas etmediğinden emin olduğunuz bir aile varsa onlarla ortak 1 tekne kiralayarak, gerekli temizlikleri yaptıktan sonra 1 haftalık güzel bir mavi tura çıkabilirsiniz.

8Karavan Kiralama

Son bir seçenek olarak karavan kiralamak da bu sene için hem güvenli hem de keyifli bir seçenek olabilir.

Tatile gidecek olanların her türlü tedbiri alarak, keyifli bir tatil geçirmelerini umuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz