Ana Sayfa Listeler 5 Soruda Türkiye’de Mavi Yolculuk Tatili

5 Soruda Türkiye’de Mavi Yolculuk Tatili

812
0
Tekneden Atlama
Tekneden Atlama

Türkiye’ye yaz bir başka güzel geliyor… Yerli ve yabancı yüzbinlerce turisti ağırlayacak olan sahillerimiz, lüks otellerden butik işletmelere uzanan geniş bir konaklama yelpazesine sahip.

Bunun yanında Türkiye, birbirinden güzel ve saklı koyları ile aynı zamanda tam bir mavi tur cenneti… Bu yıl yaz tatilinizi teknede, mavi yolculukta geçirmek ister misiniz? Sizin için beş soruda mavi turu inceledik…

Mavi Yolculuk

1. Hangi tekneyi seçmelisiniz?

Birinci adım: Tura mı katılacaksınız, tekne mi kiralayacaksınız?

İnternet üzerinden katılabileceğiniz çok sayıda mavi tur seçeneği var. Bu turlarda tekneler çoğunlukla, Bodrum, , Göcek, ve ’tan kalkıyorlar. Günübirlik turların yanında tüm tatilini teknede geçiren deniz tutkunları için özel seyahatler düzenleniyor. Burada karar vermeniz gereken ilk adım şu olmalı: Tekneyi kimlerle paylaşacaksınız? Sadece tanıdıklarınızla mı, yoksa yolculuk günü tanışacağınız sizin gibi deniz tutkunlarıyla mı? Mevcut turlara katılmak daha hesaplı gibi görülebilir. Fakat geniş bir aile veya arkadaş grubuyla hareket edecekseniz kendiniz de tekne kiralayabilirsiniz.

Kişi sayısına göre tekne büyüklüğünü belirleyin

Toplamda 4-6 kişi olacaksanız 3 kamaralı, 6-10 kişi olacaksanız 4 kamaralı bir tekne kiralayabilirsiniz. Daha kalabalık olacaksanız gulet çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Tekne'de Balık
Tekne’de Balık

2. Neler yiyeceksiniz?

Mutfak alışverişi

Teknede yenilen yemekler ve içilen sular teknenin kira ücretine çoğunlukla dahil edilmez. Yola çıkmadan önce denizde geçireceğiniz süreye göre alışveriş yapılması gerekir. Şükür ki, kaptan ve aşçı size bu konuda yardımcı olurlar. Hatta çoğunlukla neler yemek istediğiniz hakkında fikir verirseniz, mutfak alışverişini onlar yapar ve tekneye yüklerler.

Gideceğiniz duraklara özgü lezzetleri öğrenin

Tekne geziniz boyunca demir atacağınız sahillerde, leziz balık restoranları olacaktır. Bunları gitmeden önce mutlaka araştırın ve kaptanla konuşun. Bu sayede fazladan alışveriş yapmamış olursunuz. Çevre köylerden kadınlar yaptıkları yöresel yemekleri kayıklarla teknenize kadar getireceklerdir. Seyahatiniz sırasında meyveden gözlemeye, dondurmadan otlu yemeklere kadar geniş bir yelpazede yemek alışverişi yapabilirsiniz. Elbette fiyatlar karadakinden biraz daha pahalı olacaktır.

Tekne Turu
Tekne Turu

3. Yanınızda neler olmalı?

Bavul değil spor çantası tercih edin

Yanınıza alacağınız dev bir bavul, kamaranızdaki yatağın kenarında duracak dev bir kayaya dönüşecektir ve yol boyu sizi zorlayacaktır. En iyisi büyük bez spor çantalarını tercih edin. İçindekileri boşaltırsanız katlayıp bir yere kaldırabilirsiniz böylece… Tekne tatilinde yanınıza pamuklu ve ince kıyafetlerin yanı sıra, akşam bastıracak serinliklerle giyilecek bir takım kalın giysi almanız yerinde olur.

Kişisel eşyalarınız için liste oluşturun

Yanınıza almanız gereken temel eşyaları şu şekilde sıralayabiliriz: İlaçlarınız, bol miktarda güneş koruyucu, boyunca okumak isteyeceğiniz kitaplar, telefonlarınız için şarj üniteleri, yine telefonlar için çakmak şarjı girişi, sivri sinek kovucu spreyler, her ihtimale karşı doktorunuza danışarak alacağınız mide bulantısı giderici bir ilaç, deniz ayakkabısı, rüzgarda uçmayacak şapkalar (iple bağlananlar idealdir) …  Teknede giyeceğiniz terlik mutlaka kaydırmaz tabanlı olmalıdır. Elektrik kısıtlı ve voltajı düşük olacağı için ütü, saç kurutma makinesi gibi cihazları yanınıza boşuna almayın.

Tekneden Atlama

4. Teknede bir gün nasıl geçiyor?

Bol oksijenin getirdiği yüksek enerji sayesinde mavi yolculukta güne erken saatlerde başlarsınız. Öğleden önce ve akşamüzeri saatleri teknenin en keyifleri saatleridir. Güneşin en tepede olduğu saatlerde sakin bir köye demirleyip yüzebilir, karada alışveriş yapabilir veya serin bir balıkçıda öğle yemeği yiyebilirsiniz.  Mavi tura açılacağınız tekneyi kiralarken odanızda klima olup olmadığını sorabilirsiniz. Böylece günün en sıcak saatlerini odanızda şekerleme yaparak da geçirebilirsiniz…

5. Rotanıza karar verdiniz mi?

Türkiye mavi tur severler için birbirinden güzel koylara sahip…  En sevilen limanlar, Marmaris, Bodrum ve Kaş’tan başlayan turlar. Küçük koyların olduğu rotalar gerek sessiz oluşları gerekse büyüleyici güzellikleri ile çok daha revaçtalar… Türkiye’de izleyebileceğiniz mavi tur rotalarından bazıları şöyle:

Bodrum: Bodrum’dan Güllük Körfezi’ne uzanan kuzey rotası; Gümüşlük, Altınkum, Akbük, Torba, Göltürkbükü ve Yalıkavak istikametini izliyor. Dilerseniz antik kentler olan Didim, Milet ve Priene gibi antik kentlere de uğrayabilirsiniz. ​

Marmaris: Marmaris’ten kalkan tekneler üç ayrı rota seçeneğine sahip oluyor. Bunlar; Bozburun, ve Fethiye… Datça’yı seçerseniz, Hisarönü, Kızkumu, Orhaniye, Selimiye ve Bozukkale arasına dağılmış adacık ve koyları ziyaret ediyorsunuz. Fethiye’yi seçerseniz, Dalyan ve antik kent Kaunos ile Fethiye rotasını izliyorsunuz.

Kaş: Mavi tur gezginlerin sen sevdiği rotalardan biri de Kaş-Demre rotası. Bu turda Kekova Adası, Batık Şehir, Kaleköy (Simena), Noel Baba Evi ve Myra Antik Kenti’ne uğruyorsunuz.

Yunanistan rotası: Ege’nin diğer yakası Yunanistan’a tekne ile ulaşmak isteyenler için de mavi tur seçenekleri var. Kos, Symi ve Rodos adaları en çok tercih edilen duraklar… ​

Yazı ve fotoğraflar, “Ah o gemide ben de olsaydım” dedirttiyse ve tatil planınızı çoktan yaptıysanız, tatilinize bir- iki günlük tekne seyahatleri ekleyebileceğinizi unutmayın. Dileriz yazınız çok güzel geçsin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz