Ana Sayfa Türkiye Ege Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali

723
0

Bir gün hepimizin evi barkı satıp yerleşmek istediği o Ege’deki sahil kasabası var ya işte orası . Gel evi barkı satmadan seni Alaçatı’nın eşsiz güzellikleri ve lezzetleri ile buluşturacağımız ’ne götürelim. Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği festival bu yıl 9. kez yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayacak. Festivalin çıkış noktasından bahsedecek olursak Ege mutfağının kaybolmaya yüz tutmuş lezzetlerini seyahat severlere tanıtmak ve yaşatmak diyebiliriz. Bu şirin beldesinin rengarenk sokaklarında, samimi yöre halkıyla iç içe zaman geçirip enfes lezzetler tatmak için biz sabırsızlanıyoruz. Peki ya sen?

Alaçatı Ot Festivali
Alaçatı Ot Festivali

Ege’nin binbir çeşit, lezzetli ve her derde deva olacak otlarını tanıyacağın, yemeklerinde kullanımlarını, yabani otlar ve bitkilerle beslenme yöntemlerini öğrenebileceğin bir festival seni bekliyor. Festivale akademisyenler, aşçılar, bloggerlar, gurmeler ve gazeteciler çoğunlukla katılımda bulunuyorlar. Keyifli söyleşiler, ot toplama yarışmaları, en güzel yemeği yapma yarışı, yöresel kıyafetlerle yüzlerce kişilik kortej ve çok daha fazlası festivalde olacak. Son gün Alaçatı Amfi Tiyatro’da dileyenlerin katılımıyla yarışmalar düzenlenecek. Jürinin seçtiği en güzel yemek bir sonraki yıl festivalde dağıtılan yemek kitabının içinde tarifiyle birlikte yer alacak. Bu durumda yarışma daha da anlam kazanıyor. Hem böylece lezzetlerin tarifleri kaybolmuyor, günümüzde de yapılmaya devam ediyor. Yöreye has hediyeliklerden, ev yapımı reçellerden sevdiklerine de almayı unutma.

Alaçatı Ot Festivali
Alaçatı Ot Festivali

Festival, bu yıl 5-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Mevsimin en güzel zamanında, bunaltıcı sıcaklar gelmeden ve soğuk havalardan tam sıkıldık dediğimiz anda bir nefes alanı yaratacak.  Gitmeden ne giysem diye düşünüyorsan kalın ve çok ince giysiler tercih etmeden, hırka vb. kıyafetleri yanında bulundurmakta yarar var. Güneş gözlüğünü almayı  sakın unutma. Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında rahat rahat yürümek için topuklu ayakkabıdan uzak durmalısın. Bizden söylemesi ?

Alaçatı Ot Festivali
Alaçatı Ot Festivali

’e yaklaşık 1 saat mesafede bulunan Alaçatı’ya, Çeşme üzerinden minibüsle ya da araç kiralayarak ulaşabilirsin. Alaçatı şirin butik otelleriyle oldukça populer. Ancak festival döneminde erken rezervasyon yaptırmanı tavsiye ediyoruz. Çünkü her yıl sezonun en yüksek doluluk oranlarına sahip oluyor. Bir hafta sonu tatilim var tüm bu ulaşım, konaklama işleriyle uğraşamam dersen de 2 gece 3 günlük veya 3 gece 4 günlük turlar seni bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz