Ana Sayfa Türkiye Akdeniz Alanya İncekum Gezi ve Tatil Rehberi

Alanya İncekum Gezi ve Tatil Rehberi

400
0

Türkiye’de koronavirüs salgınının kontrol altına alınmaya başlamasıyla birlikte yaz dönemi için planları oluşturulmaya başlandı. Covid-19 salgını süresince yaşadığımız zorlu günleri geride bırakmak için deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bir tatil olmazsa olmazlardan!

Bu yüzden Akdeniz’in en güzel noktalarından İncekum’u detaylı bir şekilde inceledik. Alanya’nın İncekum tatil beldesinde muhteşem doğanın tadını çıkarırken, Akdeniz’de günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. İşte tüm detaylarıyla İncekum…

İncekum, Alanya ilçesine bağlı bir mahalledir. 2012 yılında mahalle statüsü kazanmış olması, turizmde daha da ileri gitmesini sağlamıştır. Mahalle nüfusu şu an 1518 kişi olarak belirlenmiştir. Muz yetiştiriciliğinin yanında genel tarım ürünleri ile ön plana çıkmaktadır.

Son zamanlarda mahalle sınırları içerisinde 5 yıldızlı otel yapımına ağırlık verilmesi, bölgede hizmet sektörünün gelişmesine ve turizmin de ilk sıradaki gelirler arasında sayılmasına neden olmuştur. Sahil şeridinde yer alması nedeniyle turistlerin akın ettiği mahalle, belediyeye ait bungalov evlerini ve otelleri bünyesinde barındırmaktadır.

İncekum’a Nasıl Gidilir?

İncekum’a ulaşım olanakları İstanbul ve Ankara’dan ulaşım sağlanması durumunda oldukça gelişmiştir. Çorlu veya Tekirdağ gibi havalimanına sahip illerden de buraya havalimanı aktarmalı olarak geçiş yapılabilir. Hava yolu kullanılacaksa, Havaalanı’ndan kişilerin belediye otobüsleri aracılığıyla İncekum’ a ulaşması mümkündür. Kişilerin kendi araçları ile bölgeye ulaşım sağlaması durumunda D650 kara yolunu kullanmaları gerekmektedir. bu yolun kullanılması sırasında İstanbul’dan yola çıkılması halinde - Antalya yolu kullanılmalıdır. Eğer Ankara çevresinden ulaşım sağlanacaksa, ’e varmadan D650 yoluna  bağlanan alt yollar kullanılmalıdır.

İncekum’da Nerelere Gidilir?

Alanya

İncekum’un gezilecek yerleri şu şekilde sıralanabilir:

Tüplü Dalış ve Şnorkelle Dalış Merkezleri: Buraya geldiyseniz, bölgenin en sık yapılan etkinliği dalış ile tanışmalısınız. İncekum gezilecek yerler arasında yer alan sahil dalış bölgesi, kişilere verdiği eğitimin ardından dalış yapma imkanı sunmaktadır.

Captain Popcorn Kids Club: Oyun ve eğlence merkezi olarak bilinen bu bölge, çocuklu aileler için oldukça uygundur. İncekum gezilecek yerler listenize eğer çocuğunuz varsa burayı da eklemelisiniz.

İncekum’un Tarihi Mekânları

İncekum’un tarihi merkezleri şu şekilde sıralanabilir:

Alara Kalesi: Alara Kalesi, bölgeye oldukça yakındır. Yüksek bir yerde bulunması, kaleye çıkanların İncekum tatili sırasında manzara da izlemesini sağlar.

Kızılkule: Selçuklu sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından yapılan bu kule, Alanya’nın her yerinden görülme özelliğine sahiptir.

Sydera Antik Kenti: İçerisinde antik tiyatro ve mezarları bulunduran bu kent, kalıntılar şeklinde bulunmuştur. Ardından turistlerin beğenisine sunulan bu kent, bölgede tatil yapmaya gelenler tarafından beğenilmektedir.

İncekum’da Gezilecek Doğal Güzellikler

turkiye-en-guzel-koylar-kleopatra

İncekum’un doğal güzellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Kleopatra Plajı: İncekum tatili yapmak isteyenler bu plajdan her zaman özlemle bahseder. Alanya’nın en temiz suyuna sahip olan bu plaj, yaz aylarında kalabalık olmaktadır.

Dim Çayı: Doğal olarak oluşan bu çayın suları, birikerek Dim Mağarası’nın açılmasına neden olmuştur. Bölge halkı tarafından korunan çay ve mağara, ziyaretçileri tarafından oldukça beğenilmektedir.

İncekum’un Önemli Etkinlikleri

İncekum’un festivalleri şu şekildedir:

Turizm ve Sanat Festivali: İncekum otellerinin dolulukta zirveye yaklaştığı Nisan- Mayıs aylarında yapılan bu festival, yurt dışından sanatçıları ağırlamaktadır. Festivalde sanatın her dalından eserler beğeniye sunulmaktadır.

İncekum Yeme-İçme Yerleri

İncekum’da yemek yenecek mekânlar şu şekilde sıralanabilir:

İsa’s Restoran: Giden turistlere Akdeniz ve Ege yemeklerinin en lezzetlilerini sunan restoran, balık kızartmaları ile ünlüdür. Bunun yanında restoranda deniz ürünlerinin büyük çoğunluğunu bulmak mümkündür.

Gardenbar: Yeşillik severseniz, sebze yemeklerine hayransanız bu restoranı kesinlikle denemelisiniz. Ağırlıklı olarak sebze yemekleri ve meyveli- sütlü tatlılar bu restoranda müşterilere servis edilmektedir.

İncekum’a Hangi Mevsimde Gidilir?

İncekum’un hava durumu genellikle 20 derecelerdedir. Bu nedenle bölgede yaz turizmi daha erken açılır. İncekum otelleri, daha büyük bir hızla dolar. İncekum Beach Resort, İncekum arasında yer alır. Bunun yanında Annabella Diamond Hotel de balayını İncekum otellerinde yapmak isteyenlere tavsiye edilir.

İncekum Fotoğraf Galerisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz