Ana Sayfa Tatil Rehberi Günübirlik Geziler Beşiktaş Deniz Müzesi ve Tarihi

Beşiktaş Deniz Müzesi ve Tarihi

365
0
Beşiktaş Deniz Müzesi - Genel

Deniz araçlarına ve Osmanlı tarihine düşkün olan herkesin mutlaka uğraması gereken çok değerli bir yapı . Saltanat kayıkları dolu olan bu müze, İstanbul’un en güzel ilçelerinden birisi olan Beşiktaş’ta bulunuyor.

İlçeye çok sık gidenlerin dahi genelde farkında olmadığı Beşiktaş Deniz Müzesi, sadece tarihe oldukça ilgili olan kişiler tarafından ziyaret ediliyor. Halbuki ferah ortamı ve 20 bin üzerindeki eser sayısı ile Beşiktaş Deniz Müzesi her yaştan vatandaşın mutlaka 1-2 saat ayırması gereken çok eğerli bir müze.

Eğer tarihe ilgi duyuyorsanız ve Türkiye’nin en önemli tarihi müzeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu tür yazıları okumaktan haz alıyorsanız yazılarımızı takip etmenizi öneririz.


Beşiktaş Deniz Müzesi - Kayık

Öğrenciler için tamamen ücretsiz olan Beşiktaş Deniz Müzesi girişi yetişkinler için ise sadece 7 liralık sembolik bir ücrete sahiptir. Müze içerisinde dilediğiniz kadar fotoğraf çekerek, güzel anılar biriktirebilirsiniz. Fakat lütfen gittiği yerlere sadece fotoğraf depolamak için gidenlerden olmayın, etrafınızdaki tarihi dokuyu anlamlı kılmak için çaba sarf edin ve o dönemde verilen mücadeleleri hissetmeye çalışın.

Müze Çalışma Saatleri ve Bölümleri


Beşiktaş Deniz Müzesi - Kayıklar

Müze sadece resmi bayramların ilk günlerinde kapalı olup, sabah 9 ve akşam 17 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet vermektedir. İçerisinde eserlerin kategorize edildiği müze, toplamda 4 ana bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler, Piyada Kayıkları, Atatürk Kayıkları, Tarihi Kadırgalar ve Saltanat Kayıkları olarak isimlendirilmiş. Bu ana bölümler haricinde yılın belirli dönemlerinde farklı sergileri de müze de bulabilmek mümkün. Bu sergilerin detayları için Beşiktaş Deniz Müzesi’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Beşiktaş Deniz Müzesi Eserleri


Beşiktaş Deniz Müzesi - Atatürk

Beşiktaş Deniz Müzesi’nde 20 binden fazla eser bulunmakta ve müze ülkemizin ilk askeri müzesi olması ile de ayrı bir yere sahip. Müzede Atatürk ve Osmanlı padişahlarının bindinkleri kayıkları görebilmeniz mümkün. Türkiye’nin ve Osmanlı’nın tarihinde çok büyük öneme sahip kişilerin kullandığı eşyaları tek bir çatı altında görebilir ve dönemin koşulları hakkında çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer daha önce bu özel müzeyi gezme fırsatınız olmadıysa mutlaka kendinize fırsat yaratmanızı öneriyoruz. Beşiktaş gezinizin bir parçası olması gereken Beşiktaş Deniz Müzesi’ni gezmek en fazla 2 saatinizi alacaktır.

Beşiktaş Deniz Müzesi - Osmanlı

Ziyaret Saatleri ve Ücretler

Müzenin Açık Olduğu Gün ve Saatler

Deniz Müzesi yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve Pazartesi günleri kapalı olup; hafta içi 09:00 – 17:00, hafta sonu 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Haftaiçi 16.00, Haftasonu 17.00 saatlerinden sonra müzeye ziyaretçi girişi yapılmamaktadır.

Müze Giriş Ücretleri

Yetişkin Giriş Ücreti: 12 TL
Öğrenci Giriş Ücreti: Ücretsiz

Diğer Ücretler

Fotoğraf Çekim Ücreti: 23 TL
Video Çekim Ücreti: 46 TL

Ulaşım

Beşiktaş’ta merkezi bir konumda bulunan Deniz Müzesi’ne kara ve denizden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Anadolu Yakası’ndan Üsküdar-Beşiktaş, Kadıköy-Beşiktaş, Adalar-Beşiktaş hatlarında çalışan vapur ve motorlar ile otobüslerle; Yakası’ndan otobüs, dolmuş gibi birçok ulaşım aracıyla Deniz Müzesi’ne ulaşılabilir.

Deniz Müzesi, Kadıköy ve Üsküdar iskelelerine, Kabataş-Beşiktaş istikametine giden otobüslerin durduğu Beşiktaş İskele, Beşiktaş Meydan, Beşiktaş Bahçeşehir Üniversitesi, Akaretler duraklarına yürüme mesafesindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz