Ana Sayfa Türkiye Akdeniz Finike Gezi ve Tatil Rehberi

Finike Gezi ve Tatil Rehberi

329
0

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden ’nın cennet köşelerinden Finike, her yıl binlerce turist ağırlıyor. Doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve ışıl ışıl parlayan plajları ile öne çıkan Finike, sizleri de Akdeniz’in büyüleyici atmosferine davet ediyor.

Bu yazımızda, Finike’de keşfedebileceğiniz Göklimanı Plajı’ndan Lymra Antik Kenti’ne kadar birçok önemli merkezi detaylı bir şekilde listeledik. İşte Finike’de gezilecek en güzel yerler…

Finike beldesi, Antalya’nın batısında yer alan bir turistik merkezdir. Doğuda Kumluca ile, kuzeyde Elmalı ile komşudur. ve Demre  ile sınırı bulunmaktadır. yapının temelinde tarım olsa da, merkez ağırlıklı olarak turistik olması nedeniyle turistlerden elde edilen maddi gelirin biriktirilmesi ile geçimlerini sağlamaktadır. Ancak turizmin mevsimlik oluşu, bölgenin tarımı bırakmamasına neden olmaktadır. yörede işsizlik sorunu yok denecek kadar azdır.

Özellikle yapılan otel inşaatları, dışarıdan eleman getirilmesine dahi neden olmaktadır. 2016 yılında yapılan son nüfus sayımı ile belirlenen nüfus miktarı 47.498 kişiden oluşmaktadır. Sadece burada yaşayan kertenkele türüne Finike Semenderi adı verilmiştir.

Finike’ye Nasıl Gidilir?

Finike’ye ulaşım olanakları hava, kara ve deniz yoludur. Hava yolu kullanılacaksa önce Antalya Havaalanı’na gidilmelidir. Buradan kalkan belediye otobüsleri kullanılarak Antalya merkezine gidilmeli, sonrasında Finike araçlarına binilmelidir. Bunun yanında bölgeye karadan ulaşım sağlamak için İstanbul’dan gelişlerde Düzce yolu kullanılmalıdır. Antalya’nın en batısında yer alması nedeniyle Antalya merkezine uğramadan da Finike’ye ulaşmak mümkündür.

Finike’de Nerelere Gidilir?

Finike’nin gezilecek yerleri şu şekilde sıralanabilir:

Gökliman Plajı: beyaz sahil taşları ile ünlü bu sahil, gelen misafirlerini tertemiz suyu ile ağırlamaktadır. Plaj, açık denizde yüzmeye uygundur.

Myra Örenyeri: Eski kalıntıların çıkarıldığı bu antik şehir, ziyaretçilerinin tarihe olan merakını arttıracak cinstendir. Finike’de gezilecek yerler arıyorsanız, Liykyalıların bıraktığı kalıntıların bu merkezi kesinlikle görmelisiniz.

Finike’nin Tarihi Mekânları

Finike’nin tarihi merkezleri şu şekildedir:

Lymra Antik Kenti: Lymra, Finike’nin eski sahibi olan milletin adıdır. Bu nedenle b antik kentte onlardan kalan kültürel mirası bulabilirsiniz.

Arykanda Antik Kenti: Finike Elmalı yolu üzerinde bulunan bu merkezde geçmişten günümüze eski uygarlıkların eserlerini bulabilirsiniz. Merkez, Arif Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.

Andrea Doria Koyu: Hem bir köy hem de tarihi eser olma özelliği taşıyan merkez, içerisinde bir amfi tiyatro barındırmaktadır. Finike tatili yapmak istiyorsanız, tarih ile bütünleşebilme fırsatını kaçırmamanızı öneririz.

Finike’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Finike’nin doğal güzellikleri şu şekildedir:

Suluin Mağarası: 80 metrelik geniş bir ağza sahip olan mağara, Asya Kıtası’nın bilinen en derin mağarası olma özelliği taşımaktadır. Mağaranın sonuna halen ulaşılamamıştır. En son 122 metrelik dalış  yapılsa da mağaranın bittiği nokta görülmemiştir. Su ve kireç taşlarının erimesi ile açılan mağara, bölge halkı tarafından uğursuz olarak kabul edilmiştir.

Plajlar: Finike’de gezilecek yerler en fazla plajlardan oluşmaktadır. Bölgenin turistik olmasının ana nedeni olan plajlar, doğal halleri ile bırakılmaları nedeniyle ayrıca ilgi görmektedir.

Finike’nin Önemli Etkinlikleri

Finike’nin festivalleri şu şekilde sıralanabilir:

Finike Festivali: haziran ayında gerçekleştirilen bu festivalde, tören açılışı ile birlikte ünlüler davet edilir. Her yıl yapılan festival, konser ve tiyatrolarla renklendirilmektedir.

Finike Portakal Festivali: Finike tatilinizi daha özel bir hale getirmek isterseniz, bu festival ile siz de çiftçilere oy verebilirsiniz. En iyi portakal yetiştiricisinin seçildiği festival, portakalların toplandığı dönemde yapılmaktadır.

Finike Yeme-İçme Yerleri

Finike’de yemek yenecek mekânlar şu şekilde sıralanabilir:

Neşeli Balık: Sahil kıyısında yer alan restoran, balık ve deniz mahsulü yemekleri ile ünlenmiştir. Dolar ile işleyen bu restoran, en güzel yemeklerin yapıldığı balık restoranı olarak bilinmektedir.

Petek Restoran: Akdeniz ve Ege yemeklerinin en güzellerini tatmak için bu restorana uğramalısınız.

Finike’ye Hangi Mevsimde Gidilir?

Finike’nin hava durumu sıcaktır. Bölgenin Akdeniz kıyısında yer alması nedeniyle en soğuk havada bile sadece yağmur yağar. Bu nedenle Finike Otelleri neredeyse her mevsim doluluk oranlarını korur. Hotel olmasa da Finike otellerinden daha fazla tercih edilen Turkuvaz Köy’de bulunan Bungalov Evleri, sahil kenarında bir konaklama deneyimi yaşatmaktadır. Bunun yanında klasik otel deneyimi yaşamak isterseniz, Hotel Finike Marina, Otel Carpe Dien Gold gibi Finike otellerini tercih edebilirsiniz.

Finike Fotoğraf Galerisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz