Ana Sayfa Listeler Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları

93
0
Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Genel
Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Genel

Havaalanı, hem erken gidilmesi gereken hem de zamandan olabildiğince tasarruf edilmesi gereken yerler olarak bilinir. Hem uçağı kaçırma riski hem de yapmanız gereken her şeyi zamanında yapma zorunluluğu sebebiyle, çoğu kez strese kapılabilir, hatta bazı şeyleri panikle karıştırabilecek hale dahi gelebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için havaalanında zaman kazandıracak ipuçlarını listeleyeceğiz. Siz de, ilk kez havayolu ile yola çıkacaksanız ya da birçok kez çıkıp birçok kez paniğe ve endişeye kapıldıysanız, aşağıdaki tavsiyelerimize uyarak hem zaman kazanabilir hem de güvenli ve kendinizden emin bir biçimde yolculuğunuza başlayabilirsiniz. 

10Valiz Yerleşimi ve Kişiselleştirilmesi

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Bavul

Özellikle valiz yerleşimi, valiz seçimi ve kişiselleştirmesi konularına dikkat etmek; yolculuğa çıkmadan önce havaalanında sorun yaşamamanızı sağlayacaktır. Bakıldığında, oradan oraya savrulan pek çok valizin olduğunu görebilirsiniz; hatta, kontrol aşamasında valizlerinizi dahi karıştırabilirsiniz; bu sebepten, valizinizi kişiselleştirmenizde yarar var. Üzerine bir işaret, bir sticker yahut sizin olduğunu fark etmenizi sağlayacak herhangi bir şey ekleyerek, bu karışıklığı önleyebilirsiniz.

Bunun yanında, kabin bagajına sığmaya çalışmanız da önemli. Bu durum hem check-in tarafında hem de inişte sizlere oldukça rahatlık sağlayacaktır. Valiz yerleşimini karışıklık yaşamadan yapmak için bunlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

9Uçağa Biniş Kapısına Erkenden Gidin

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Uçuş Kapısı

Genelde uçağa biniş kapısında büyük bir yığılma kapılar açılır açılmaz görülebilir, bu yüzden erken gitmek elzem. Hem karışıklık yaşamamak hem de koltuk seçiminizi yapabilmek adına, uçağa biniş kapısına erkenden gitmenizi ve uçağınıza binmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi durumda, boş kalan koltuklardan birine oturmak zorunda kalabilir ve bunun yanında rahatlıktan uzak bir yolculuk yapabilirsiniz.

8Harç Pulu İşlemini Unutmayın

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Harç Pulu

kontrol kuyruğuna girmeden önce harç pulu işlemini muhakkak halledin. Bu durum sizler için büyük bir zaman kazancı olarak geri dönecektir. 2013 Yılından bu yana uygulanan harç pulu zorunluluğu, pek çok insan tarafından unutulabiliyor ve bu sebepten uzun kuyrukları yeniden beklemek durumunda kalabiliyorsunuz. Eğer, unutkan bir yapınız varsa, havaalanına gittiğiniz saatte bir alarm kurup ilk iş olarak bunu halledebilirsiniz.

7Bozuk Paralarınızı Cüzdanınıza Koyun

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Bozuk Para

X-Ray cihazından geçmek pek çok insan için büyük bir zulüm olabiliyor, özellikle ilk kez geçiyorsa. Bütün metalleri algılayabilen X-Ray cihazlarına girmeden önce, bozuk paralarınızı cüzdanınıza koyun. Böylece, hem cihazdan geçmeniz çok daha kolay hale gelecek, hem de çıkarmanız istendiğinde kolay bir şekilde paralarınızı topluca çıkarabileceksiniz.

6Anonsları Takip Edin

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Anons

Günümüzde yolda yürürken, herhangi bir şeyi beklerken kulaklık takmayan insan sayısı pek az ve yüksek sesli müzikler sebebiyle pek çok şeyi kaçırabilecek hale geldik; siz, yüksek sesle müzik dinleyenlerdenseniz, tavsiyemiz anonsları kaçırmamak adına olabildiğince dikkatli takip edebilmek için müziğinizin sesini biraz kısmanız yönünde olacaktır. Aksi durumda, anonsları kaçırmak bir yana, bu durumun sonuçlarından bir diğeri de kesinlikle uçağı kaçırmak olabilir.

5Online Check-in Yapın

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Chech-in

Online check-in, pek çok derdinize çare olabilir. Özellikle, uzun kuyruklar beklemek havaalanlarında büyük bir problem olarak bilinir ve bu uzun kuyrukların her biri zamanınızdan tasarruf etmenizi engeller; oysa online check-in yaparak, girebileceğiniz kuyruklardan en azından birinin üzerini çizebilir; hızlı bir biçimde diğer kontrollerinizi yaptırıp uçağınıza biniş saatinizi bekleyebilirsiniz.

4Online ve Offline Seyahat Uygulamaları Edinin

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Uygulamalar

Uçuş esnasında, öncesinde ve sonrasında çok işinize yarayabilecek uygulamalar var. Online check-in için havayolu uygulamasını indirmeniz gerekiyorken, daha rahat koltuklar, indiğinizde çizeceğiniz rota, havaalanındayken yapmanız gerekenler gibi önemli durumları hatırlatan, size yardımcı pek çok akıllı uygulama var. Daha önce, Tatilde Yardımcı Seyahat Uygulamaları başlıklı yazımızda bu uygulamaların bazılarına yer vermiştik, mutlaka göz atın!

3Makyajınızı Erteleyin

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Makyaj

Makyaj, bilhassa kadınlar için çok önemli; ancak hem anonsları bazı havaalanlarında kaçırma riski hem de gecikme riski olduğundan, tavsiyemiz makyajınızı uçaktan indikten sonra yapmanız ya da evdeyken yapmanız yönünde olacaktır. Kadınlar tuvaletinde yapılan makyaj, uzadıkça uzar ve siz zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyebilirsiniz; sonra bir bakmışsınız, tüm kontroller için çok limitli bir zamanınız kalmış!

2Üzerinizde Metal Eşya Bulundurmayın

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Metal Eşya

Zincirler, kemer ve benzeri aksesuarlar, özellikle uçağa binerken kontroller çok hassas bir biçimde gerçekleştirildiğinden ötürü sizlere X-Ray’de problem çıkarabilir. Bu sebepten, rahat giyinin ve üzerinize olabildiğince az metal alacak şekilde kombininizi oluşturun. Aksi durumda, sizden nefret eden gözler eşliğinde, üzerinizdekileri tek tek çıkarmaya başlamak durumunda kalabilirsiniz ve bu durum hayli uzun sürebilir.

1Dedektöre Takılacakları Bir Yerde Bulundurun

Havaalanında Zaman Kazandıracak İpuçları - Güvenlik

Metal paralar, cüzdan, anahtar, cep telefonu, tablet ve benzeri tüm şeyler; X-Ray’den geçerken sizlere sıkıntı çıkaracaktır; bunları ayrı ceplerden çıkarmak yerine, tavsiyemiz ceketinizin ceplerine organize etmeniz yönünde. Sadece ceketinizi çıkararak, cihazdan çok kolay bir şekilde geçebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz