Ana Sayfa Genel Hayran Kalacağınız Dünya’nın En Güzel 10 Adası

Hayran Kalacağınız Dünya’nın En Güzel 10 Adası

345
0
Dünyanın En Güzel Adaları - Boracay - Manzara

Romantik , Tatili, Egzotik tatil dediğimizde aklımıza ilk gelen yerler şüphesiz adalar oluyor. Bize en yakın adalar olsa da Dünya’da görmek isteyeceğiniz ve gördüğünüzde hayran kalacağınız 10 adayı sizler için derledik.

Adalar için dünyanın en güzel coğrafi oluşumlarından biri demek pek de abartı olmaz. Zaten tam da bu sebeple dünyanın dört bir yanındaki adalar en popüler tatil destinasyonları arasında yer alıyorlar. Özellikle deniz, kum ve güneş temalı tatillerin vazgeçilmezi olan adalar her yıl binlerce kişiyi kendilerine çekiyorlar.

Yurt dışı tatil planları yapıyorsanız dünyanın en güzel adaları kesinlikle tam size göre. İşte karşınızda dünyanın farklı yerlerindeki birbirinden güzel adalar…

10Palawan-Filipinler

Dünyanın En Güzel Adaları - Palawan

Güneydoğu Asya ülkesi Filipinlerin 7000’den fazla adası bulunuyor ve Palawan ülkenin en büyük adası. 50 kilometre genişliğe, 450 kilometre uzunluğa sahip olan Palawan Adası Güney Çin Denizi ile Sulu Denizi arasında yer alıyor ve bu uzun ince ada dünyanın en güzel adalarından biri olarak kabul ediliyor. Hatta Palawan birçok kişiye göre dünyanın en güzel adası. Adeta bir yeryüzü cenneti olan Palawan kum plajları, mağaraları, çarpıcı güzellikteki doğası ile sahip olduğu bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. 

Palawan’a Ne Zaman Gidilir?

Dünyanın En Güzel Adaları - Palawan - Koy

Tropikal iklimin hakim olduğu adada yaz mevsimi Mart ayında başlıyor ve Mayıs’a dek sürüyor, yani ülkemizde hava soğukken Palawan’da yaz mevsimi yaşanıyor ve bu da kışın yaz tatili yapmak isteyenler için adayı daha çekici hale getiriyor.  Palawan’a gitmek için en uygun dönem de tabi ki Mart-Mayıs arası.

Palawan’da Gezilecek Yerler

Dünyanın En Güzel Adaları - Palawan - Sahil

Palawan gezilecek yerler listesinin önemli bir kısmını adanın ev sahipliği yaptığı plajlar oluşturuyor.  

 • Marimegmeg Beach
 • Nacpan Beach
 • Hidden Beach
 • Nagtabon Beach
 • Las Cabanas Beach
 • Sabang Beach
 • Duli Beach
 • Seven Commando Beach
 • Secret Lagoon Beach
 • Star Beach
 • Long Beach

Adanın en popüler plajlarından sadece bir kaçı. Bu arada bu plajların birçoğu El Nido bölgesinde yer alıyor. Adanın kuzeyindeki El Nido bölgesi adanın en fazla ziyaretçi çeken noktası, burada dünyanın dört bir yanından gelmiş turistlerle karşılaşmak mümkün. El Nido’daki plajlarda deniz, kum ve güneşle buluşup, sahildeki restoranlarda enfes lezzetler tadabilirsiniz.

9Boracay-Filipinler

Dünyanın En Güzel Adaları - Boracay - Genel

Parawan Adası’nı anlatırken Filipinlerin 7000’den fazla adası olduğunu belirtmiştik ve Boracay da yine Filipinlerde bulunan muhteşem adalardan biri. Ülkenin en turistik adaları arasında yer alan Boracay turistik bir adadan beklenebileceği üzere genellikle oldukça kalabalık.  Boracay’ın küçük bir ada olmasına karşın bu denli popüler olmasının altında yatan neden ise dünyanın en güzel plajları olarak tanımlanan plajları. Buna bir de hareketli gece hayatı ve makul fiyatları eklenince Boracay rüya tadında bir ada tatili yaşamak için ideal bir destinasyon haline geliyor.

Boracay’a Ne Zaman Gidilir?

Dünyanın En Güzel Adaları - Boracay - Manzara

Boracay Adası’nda da tropikal iklim hakim ve adanın turizm açısından en yoğun olduğu dönem Ocak, Şubat ve Mart ayları. Yani yine ülkemizde kış mevsimi yaşanırken Boracay’da da yaz yaşanıyor. Bu aylarda Boracay’a giderek kış aylarında yaz mevsimini yaşamanın tadını çıkartabilirsiniz.

Boracay’da Gezilecek Yerler

Dünyanın En Güzel Adaları - Boracay - Kumsal

Boracay dünyanın en güzel plajları olarak anılan plajları sayesinde her geçen gün daha popüler hale geliyor ve adanın gezilecek yerlerinin en önemlileri de plajları. Boracay plajları içinde ilk akla gelenler arasında,

 • Yapak Beach
 • White Beach
 • Diniwid Beach
 • Ilig Iligan Beach
 • Balinghai Beach
 • Boracay Waters
 • Bulabog Beach
 • Tambisaan Beach
 • Lapuz-Lapuz Beach sayılabilir.

Bu plajların içinde en ünlüsüyse dünyanın en iyi üç plajından biri olan ve Baracay ile özdeşleşmiş olan White Beach.  Willie’nin Kayası ve Yarasa Mağarası da adanın diğer gezilip görülebilecek noktaları.

8Maui-Hawai

Dünyanın En Güzel Adaları - Muai - Genel

’nın en ünlü eyaleti Hawaii Büyük Okyanus’ta yer alan bir adalar grubu ve Maui Adası da Hawaii’nin en tanınmış ve en çok ziyaret edilen adası. Aynı zamanda Hawaii takımadalarının en büyük ikinci adası olan Maui tahmin edebileceğiniz gibi muhteşem sahilleri ile insanları kendine çekmekte hiç zorlanmıyor. Adada yaşam da sahil kısmında yoğunlaşmış durumda.  İki de yanardağın bulunduğu Maui Adası herkesin ölmeden önce mutlaka görmesi gereken yerler listesine ismini yazdırmayı hak edecek denli güzel ve özel bir ada.

Maui Gezilecek Yerler

Dünyanın En Güzel Adaları - Muai - Sahil

Maui demek kartpostal güzelliğinde plajlar demek ve adada gidilecek birçok plaj bulunuyor. Bu arada filmlerden de hatırlayacağınız gibi Maui sörf yapmak için de eşsiz bir alternatif. Adada sörf, rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü yapabilmek mümkün. Eğer sörf yapmayı seviyorsanız adada mest olacağınız kesin.  

 • Honokowai Beach Park
 • Honokeana Bay
 • Pa’ako Beach ya da diğer ismi ile Secret Cove
 • Palauea Beach
 • Ahihi Bay
 • Makopu Beach
 • Sugar Beach
 • Hana Bay Beach Park

Maui plajları denilince akla ilk gelen plajlardan yalnızca bir kaçı ve tüm bu plajlar apayrı güzellikte.  Adanın en ünlü iki koyu ise Big Beach ve Makena Bay. Adada iki yanardağ olduğundan bahsetmiştik, bu yanardağlar da adanın ilgi çeken görülecek noktaları arasında sayılabilir. Son olarak 1790 senesinde faaliyete geçmiş olan Haleakala Yanardağı’na giderek kraterini görmek için yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yanardağ gündoğumu manzarasının büyüleyiciliği ile de ünlü. Hana Parkway isimli yol adanın tüm sahil şeridini kaplıyor ve bu yolda yürüyüş yaparak muhteşem göletleri, şelale ve plajları görebilirsiniz.

7Santorini-Yunanistan

Yunan Adalarında Balayı - Santorini

Yazımızın buraya kadar olan kısmında hep uzak adalardan bahsettik, şimdi bahsedeceğimiz ada olan Santorini ise ülkemize gayet yakın bir Yunan adası. Ege Denizi’ndeki Santorini özellikle balayı tatillerinin en çok tercih edilen rotalarından biri zira adanın kendine has romantik bir atmosferi var. En romantik Yunan adası olarak da bilinen Santorini’nin  plajları, romantik atmosferi, ılıman iklimi, beyaz ve mavi evleri, dar sokakları ile dünyanın en güzel adaları arasında sayılması pek de şaşırtıcı değil. Bu arada adada bir de havaalanı var ve bu sayede ülkemizden adaya uçakla 1,5 saatten kısa bir uçuşla ulaşabilmek de mümkün.

Santorini’ye Ne Zaman Gidilir?

Yurt Dışı Tatiline İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler - Santorini

Santori’ninin ilkimi ılıman demiştik, adanın havası genellikle güneşli olsa da yağışlı dönemleri de az değil ve Santorini’ye gitmek için en uygun zaman dilimi Mayıs-Eylül ayları arası.

Santorini’de Gezilecek Yerler

Santorini - Thera Antik Kenti

Santorini’yi yazımızda bahsettiğimiz diğer adalardan farklı kılan en önemli özelliği doğal güzelliği kadar tarihi açıdan da zengin olması. Santorini de gezip görebileceğiniz birçok yer var.

 • Imerovigli Kilisesi
 • Akrotiri Müzesi
 • Caldera
 • Thera Antik Kenti
 • Thera Müzesi

Santorini’de gezip görebileceğiniz doğal ve tarihi güzelliklerden sadece bir kaçı. Tabi Santonini plajları da adanın en keyifli yerleri.  Adanın plajlarını özel hatta belki de eşsiz kılansa volkanik bir ada olduğu için plajların farklı renklerde kumlara sahip olması. Red Beach yani kırmızı plaj, Black Beach yani Siyah Plaj ve White Beach yani Beyaz Plaj isimlerinden de anlayabileceğiniz gibi kırmızı, siyah ve beyaz kumları ile insanı kendine hayran bırakan doğal güzellikler. Ek olarak, Yunan Adaları’nda Unutulmaz Bir adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. 

6Prens Edward Adası-Kanada

Prens Edward Adası - Genel

İşte yine uzaklarda bir ada, Prens Edward Adası. Kanada’nın en küçük eyaleti olan Prens Edward Adası golf tutkunlarının en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Kısaca PEI de denilen ada kırsal bir cazibe taşıyor. Yeşil ile mavinin mükemmel bir armoni ile birleştiği PEI bu sebeple adını dünyanın en güzel adaları arasına yazdırıyor. Ülkemizden Kanada’nın en büyük kenti olan Toronto’ya direk uçuşlar var, dolayısıyla Prens Edward Adası’na gitmek için önce Toronto’ya uçup buradan adaya geçmek en makul yol.

Prens Edwards Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Prens Edward Adası - Sandallar

Hepimizin bildiği gibi Kanada soğuk bir ülke ve Kanada’nın en küçük eyaleti olan PEI de serin. Bu sebeple adaya seyahat etmek için en uygun dönem Temmuz ve Ağustos ayları. Ancak şunu da ekleyelim, Prens Edward Adası yıl boyunca turistleri kendine çekiyor, yani soğuk havadan rahatsız olmayanlardansanız yıl boyunca adaya gitme şansına sahipsiniz.

Pres Edward Adası Gezilecek Yerler

Prens Edward Adası - Yeşil

Prens Edward Adası’na yaz aylarında giderseniz denize girebilir hatta sörf yapabilirsiniz. Adada doğal güzellikleri ile etkileyici görünümler sergileyen birçok plaj var. Singing Sands, Cavendish Plajı, Greenwich Plajı, Brackley Plajı ve Cedar Dunes adanın en popüler plajları. Bu arada Singing Sands plajının sadece adanın değil Kanada’nın en güzel plajı olarak kabul edildiğini de söylemeden geçmeyelim.

Adanın kuzey sahil şeridinin hemen hepsini kaplayan ve içinde tarihi binalar, yaban hayatı izleme bölgeleri ve plajlar bulunan PEI Ulusal Parkı Prens Edwards Adası gezilecek yerler içinde atlanmaması gereken bir durak. Bu parkta açık hava etkinlikleri de düzenleniyor. St. Dunstan Bazilikası ve Beaconsfield Tarihi Evi’ne de ev sahipliği yapan Charlottetown Kasabası da yine adanın görülmesi gereken yerlerinden biri. Bu kasabada kendinizi bir masalın içinde gibi hissedebilirsiniz.

5Bali-Endonezya

Güvenli Seyahat Edebileceğiniz Yerler - Bali Sahil

Yazımızı buraya kadar okuyanların aklından mutlaka “hani Bali?” sorusu geçmiştir, zira ada denilince akla ilk gelen destinasyonlardan biri Endonezya’nın inanılmaz güzellikteki adası Bali ve elbette Bali’yi unutmadık. Güneydoğu Asya ile Okyanusya’da yer alan Endonezya’nın tam 17.508 adası var ve Bali bu adaların en popüler ve en turistik olanı. Her yıl dünyanın dört bir yanından on binlerce insan doğası kadar tarihi ve kültürü ile de etkileyici olan Bali Adası’na giderek unutulmaz bir tatil ve gezi deneyimi yaşıyor. Milattan önce 2000’li yıllardan beri yerleşim olan Bali Adası tarihi, doğası ve kültürü ile dünyanın en güzel adaları içinde kesinlikle mutlaka görülmesi gerekenlerden biri. Eğer bir ada tatili planlıyorsanız Bali’yi atlamamanızı öneriyoruz.

Bali’ye Ne Zaman Gidilir?

Güvenli Seyahat Edebileceğiniz Yerler - Bali

Tropikal iklimin hakim olduğu Bali Adası’nda yağmurun yağmadığı dönem Nisan-Eylül ayları aradı, dolayısıyla adaya gitmek için bu dönemi tercih etmek en doğrusu.

Bali’de Gezilecek Yerler

Bali - Manzara

Ada denilince gözünüzün önüne küçük bir yer geliyor olabilir ancak Bali üzerinde 3,5 milyon kişinin yaşadığı kocaman bir ada ve gezilip görülecek birçok noktaya ev sahipliği yapıyor.

 • Mt. Batur Yanardağı
 • Air Panans Banjar Kaplıcası
 • Maymun Ormanı
 • Danau Batur Gölü
 • Gitgit Şelalesi
 • Pura Tanah Lot Tapınağı
 • Bali Orkide Bahçesi
 • Bali Kuş Parkı
 • Museum Neka
 • Museum Le Mayeur
 • Agung Rai Museum Of Art

Bali’de gezip görebileceğiniz yerlerden bir kaçı. Balayı tatillerinin de gözdesi olan Bali plajları ile de haklı bir üne sahip. Adanın farklı bölgelerinde hepsi birbirinden güzel birçok plaj var. Hatta o kadar çok plaj var ki Bali tatili sırasında tüm bu plajları görmek ve hepsinde zaman geçirmek imkansız, tabi adada çok uzun süre kalmayacaksanız. Bali’de sörf de yapıldığını anımsatıp en popüler Bali plajlarını sizler için sayalım.

 • Balian Beach
 • Legian Beach
 • Oberoi Beach
 • Seminyak Beach
 • Echo Beach
 • Mengening Beach
 • Kuta Beach
 • Dreamland Beach
 • Bingin Beach
 • Padang Padang Plajı
 • Suluban Plajı

4Kauai-Hawai

Kauai - Şelale

Amerika’ya bağlı Hawaii adalar grubunda yer alan bir ada olan Kuai her ne kadar Maui kadar tanınmış olmasa da bu Kauai’nin dünyanın en güzel adaları arasında sayılmasına engel olamıyor, zira bu ada da gerçekten muhteşem bir güzelliğe sahip. İçinde mercanların, deniz kaplumbağalarının olduğu mavi ile yeşilin karşımı denizi, pudraymışçasına yumuşak kumları, bozulmamış doğası ile Kauai bir doğa masalı yaşamak için kesinlikle mükemmel bir alternatif. Kelimenin tam manası ile görsel bir şölen sunan Kauai Adası’nın insanın üzerinde unutulmaz bir etki bıraktığını söylemek pek de yanlış olmaz.

Kauai Adası’na Ne zaman Gidilir?

Kauai - Manzara

Hawaii’nin tümü gibi Kauai Adası’nda da tropikal iklim görülüyor ve Kasım ve Mart aylarında yoğun yağış olabiliyor. Adaya bu ayların dışında gitmenizi öneriyoruz.

3Sicilya-İtalya

Sicilya - Genel

İtalya’nın Akdeniz’de bulunan en büyük ada olma özelliğini taşıyor. Büyüleyici güzellikteki kıyıları, kendine özgü kültürel yaşamı, zengin kültürel mirası ile Sicilya dünyanın hem en güzel hem de en çok ziyaret edilen adalarından biri. Adada çok sayıda önemli tarihi mekan yer alıyor ve bu da adayı deniz, kum ve güneş temalı tatillerin yanı sıra kültür turizminin de popüler destinasyonlarından biri haline getiriyor.

Sicilya’ya Ne Zaman Gidilir?

Sicilya - Manzara

Bu güzel Akdeniz adasına gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları. Nisam, Haziran, Ekim ve Kasım aylarında adanın havası harika oluyor.

2Koh Samui-Tayland

Az Bilinen Tropik Balayı Adaları - Koh Samui

Güneydoğu Asya’nın turizm cenneti ülkesi Tayland’ın güney sahillerine 15 km uzaklıktaki adası Koh Samui diğer Tayland adaları gibi doğal güzelliği ile ön plana çıkıyor. Tayland’ın Phuket’tin ardından ikinci büyük adası olan Koh Samui sahip olduğu doğal güzellik sebebiyle Cennet Adası olarak da biliniyor. Her yıl adayı dünyanın dört bir yanından gelen bir milyondan fazla turistin ziyaret ettiğini de ekleyelim.

’na Ne Zaman Gidilir?

Koh Samui - Manzara

Adada sıcaklık Nisan ayından itibaren yükseliyor, Eylül ayında ise sağanak yağışlar görülüyor. Ancak adanın yağışlıyken de güzel olması sebebiyle yıl boyunca ziyaret edilebiliyor.

1Galapagos-Ekvator

Galapagos - Genel

Ekvator’a bağlı çok sayıda adadan oluşan Galapagoslar kendine has doğası, ev sahipliği yaptığı muhteşem canlılar, ormanlar, sahiller ile gerçek bir doğa masalı yaşamak için eşsiz bir destinasyon. Zaten tüm bu özellikleri Galapagoslar’ı dünyanın en güzel adalarından biri haline getiriyor. Adanın dev kaplumbağaları ile de ünlü olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Galapagos’a Ne Zaman Gidilir?

Galapagos - Manzara

Aralık ve Mayıs ayları adada havanın en güzel olduğu dönem olsa da Galapagos’a tüm yıl boyunca gidilebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz