Ana Sayfa Türkiye Akdeniz Isparta Gezi ve Tatil Rehberi

Isparta Gezi ve Tatil Rehberi

286
0

, mavi renkte olan çok hoş kokulu bir bitkidir. Son yıllarda Lavanta çok fazla tercih edilmeye başlanmış olup her bölgede yetişmemektedir. Ülkemizde Lavanta Isparta’da yetişmekte olup gezilecek en güzel yerlerden bir tanesidir.

Türkiye’nin gül ve lavanta bahçeleri ile ünlü merkezi Isparta, Eğirdir Gölü ve Adada Antik Kenti gibi birçok tarihi merkezi ve doğal güzellikleri buluşturuyor. Bu yazımızda, doğası, gül ve lavanta bahçeleri ile büyüleyen Isparta’nın öne çıkan tüm özelliklerini detaylı bir şekilde kaleme aldık. İşte Isparta’da gezilecek en güzel yerler…

Akdeniz Bölgesi’nin kuzey yamaçlarında yer alan Isparta, Göler Bölgesi sınırları içindedir. Toplam yüz ölçümü 9 bin km2’nin üstüne çıkan Isparta’nın güneyi, ile çevrilmiştir. Şehrin batısında Burdur, doğusunda Konya ve kuzeyinde Afyon yer almaktadır. Isparta tatiline çıkmak isteyen kişiler, gülleriyle meşhur olan şehrin tüm güzelliklerine yakından tanıklık edecektir. Tamamen Akdeniz kültürüyle çevrilmiş Isparta, iç kesimlerinde İç Anadolu’nun kültürel özelliklerini de göstermektedir.

Isparta’ya Nasıl Gidilir?

Isparta ulaşım olanakları, havayolu ve karayolu olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir. Türkiye’nin her bölgesinden, Isparta’ya aktarmalı ya da direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Büyükşehirlerden kalkan uçaklar, doğrudan Isparta Havalimanına iniş yapacaktır. Şehir merkezinden 35 km uzaklıktaki Isparta Havalimanına iniş yapan kişiler, Isparta otellerinin göndereceği servisle kullanarak şehir merkezine gidebilirler. Karayolu tercihinde bulunan kişiler, otobüs şirketlerinin haftanın belirli gününde düzenlediği otobüs seyahatlerini kullanma gerekecektir.

Isparta’da Nerelere Gidilir?

Kuyucak Köyü - Lavantalar Oyun Alanı

Isparta’nın gezilecek yerleri arasında en fazla dikkat çeken mekanlar şunlardır:

Lavanta Bahçeleri: Isparta’nın en meşhur ürünlerinden biri olan lavanta, temmuz-ağustos ayları arasında hasat vermektedir. Isparta’da gezilecek yerler arasında yerini alan lavanta bahçeleri, şenliklerle birlikte ziyarete açılmaktadır.

Gül Bahçeleri: Isparta’ya özgü güllerin yer aldığı gül bahçeleri, şehri ziyarete gelen turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Isparta Müzesi: Isparta’da bulunan antik eserlerin tamamı, Isparta müzesinde ziyaretçilere sunulmaktadır.

Isparta’nın Tarihi Mekanları

Antik çağlardan beri varlığını sürdüren Isparta’nın tarihi mekanları, aşağıda listelenmiştir:

Kutlubey Ulu Camii: 1429 tarihinde tamamlanan Kutlubey Ulu Camii, şehrin en eski camisi olma özelliğine sahiptir.

Adada Antik Kenti: Artemidorosda olarak adlandırılan antik kent, Roma İmparatorluğunun hakimiyeti altında kurulmuştur.

Isparta’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi yapısının yanında, doğal kaynaklarıyla da ziyaretçilerinin dikkatini çeken Isparta’nın doğal güzellikleri şunlardır:

Eğirdir Gölü: Tatlı su gölü olan Eğirdir, etrafındaki meyve bahçeleri ve ormanların oluşturduğu doğa harikası güzellikle, Isparta’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Kovada Gölü Milli Parkı: Birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Kovada Gölü, 1970 yılında milli park olarak koruma altına alınmıştır. Gölün derinliği çok fazla olmadığından, berrak suyun içindeki tüm taban dışarıdan görülmektedir.

Isparta’nın Önemli Etkinlikleri

Kuyucak Köyü - Lavantalar

Her sene tekrarlanan ve Isparta’nın kendine özgü değerlerinin tanıtılmasını sağlayan Isparta festivalleri, şehre gelen turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Isparta tatiline çıkan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken festivaller şunlardır:

Gül Festivali: Ardıçlı Köyünde düzenlenen etkinliklerde, Isparta’nın meşhur gülleri tanıtılmaktadır. Etkinlik boyunca, gül suyu ve gül reçeli yapımları devam etmektedir.

Lavanta Festivali: Haziran ayında başlayan lavanta hasadıyla birlikte, festivaller de başlamaktadır.

Isparta Yeme-İçme Yerleri

Akdeniz kültürünün hakim olduğu Isparta’da yemek yenecek yerler, bölgenin yöresel lezzetlerini servis etmektedir. Isparta’da gezilecek yerlerin tamamında bulunan restoranlar arasında en iyileri şunlardır:

Etopia Ocakbaşı Restoran: Kuzu gerdan ve kuzu şiş gibi lezzetleriyle tanınan Etopia, Isparta’nın en iyi et restoranlarından bir tanesidir.

Özgür Pide Hacıbekir: Etli ekmek, pide, lahmacun ve köfte gibi birçok çeşide sahip olan restoran, Akdeniz ve İç Anadolu mutfağının birleşimi sayılmaktadır.

Isparta’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Kuyucak Köyü - Genel

Isparta hava durumu, Akdeniz ikliminin etkisi altında kaldığından, yılın tüm dönemlerinde yüksek sıcaklıkla karşılaşılmaktadır. Isparta otellerinde rezervasyon yapacak kişiler, yaz döneminin yoğun sıcaklıklarına denk gelmemek için ilk bahar aylarını tercih etmelidir. Isparta’nın meşhur gül haşatına denk gelmek isteyen kişiler, mayıs ayından haziran ayına kadar devam eden dönemde şehre gelebilirler. Isparta’nın meşhur lavanta bahçelerini görmek isteyen kişilerin de temmuz ila ağustos ayları arasında şehre gelmesi gerekecektir. Akdeniz ikliminin bulunması, Isparta’nın dört mevsim gezilmeye elverişli olmasını sağlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz