Ana Sayfa Türkiye Akdeniz Lavanta Cenneti Kuyucak Köyü

Lavanta Cenneti Kuyucak Köyü

312
0
Kuyucak Köyü - Genel

Hiç düşündünüz mü? Hayatımızın neredeyse her alanında kullanılan çiçeğinin ana vatanı neresi diye? Isparta, lavanta çiçeğinin ana vatanı. Eminim ki, hepiniz şaşırdınız, çünkü Isparta aslında gül diyarı olarak bilinir; fakat ne kadar şaşırtıcı olsa da Isparta ilimiz aynı zamanda tam bir Lavanta cenneti. Gül çiçeğinin daha ön planda olması sebebiyle fazla bilinmese de artık lavantalar da yavaş yavaş, özellikle yerli turistlerin ilgi odağı haline gelmeye başladığını söyleyebiliriz.

Lavantanın merkezi olarak bilinen Fransa’nın Provence bölgesi, uçsuz bucaksız mor tarlaları ve muhteşem manzarasıyla ziyaretçi akınına uğrayan bir turizm merkezi! Eğer siz de kilometrelerce uzanan mor lavanta tarlalarının oluşturduğu görsel şöleni izlemek istiyorsanız, yurt dışına çıkmak zorunda değilsiniz. Gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorsanız, bu çok özel köyü mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kuyucak Köyü - Lavanta Tarlası

Lavanta’nın adeta kalbi ve ana vatanı olan Kuyucak Köyü, bu yönüyle dünyanın sayılı topraklarından bir tanesi. Kuyucak Köyü’nün yanı sıra çevre köylerde de Lavanta üretimi yapılmakta. Bu lavantalar sadece iç piyasaya değil aynı zamanda yurt dışına da satıldığı için ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlamakta. 1990 yılında bir ailenin ufak bir alana Lavanta ekmesi ile başlayan hikaye, bugün Kuyucak Köyü’nü adeta küçük bir Fransa’ya çevirmiş durumda.

Her Derde Deva Lavanta

Kuyucak Köyü - Lavantalar

Ülkemizdeki her 10 Lavanta’dan 9’u Kuyucak Köyü bölgesinde üretilmekte. Köyün en güzel anını görmek için Kuyucak Köyü’nü lavantaların adeta şov yaptığı Temmuz ayında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Köyde doğal üretim yapılıyor ve bu özelliğiyle çok özel bir konuma sahip! Köyde üretilen lavanta suyu, lavanta çayı ve lavanta yağı gibi birçok doğal üründen satın alabilirsiniz. Ayrıca lavantalı , lavanta keki, lavantalı kurabiye ve lavanta kahvesinin tadına bakabilirsiniz. Lavanta, birçok hastalığın tedavisinde de etkin rol oynuyor. Lavanta, karaciğer yağlanması, burun akıntısı, toz alerjisi, romatizma ve daha birçok hastalıklara da iyi geliyor.

Kuyucak Köyü - Lavantalar Oyun Alanı

Sadece 250 kişinin yaşadığı Kuyucak Köyü’nün maharetleri ise Lavanta ile sınırlı değil. Bu verimli topraklardan aynı zamanda kekik, papatya, hatmi çiçeği gibi zenginlikler de yetişiyor. Hem doğal güzellikleri hem de ticari değerleri düşünülürse Kuyucak Köyü, 250 kişilik bir köyden çok daha fazlası. Tabii ki, bu kadar güzel çiçeğin olduğu yerde arıcılık olmazsa olmaz, köyde doğal bal üretimi de yapıldığını hatırlatmakta fayda var.

Kuyucak Köyü Mimarisi

Kuyucak Köyü - Mimari

Sadece çiçekleri ve lavanta tarlaları ile değil Kuyucak Köyü aynı zamanda doğal mimarisi de ön plana çıkan bölgelerden. Sokaklarında gezerken hem mis gibi lavanta kokusunu içinize çekecek hem de tarihi bir yolculuk yapmış olacaksınız.

Kuyucak Köyü Konaklama

Kuyucak Köyü - Evler

Kuyucak Köyü’ndeki konaklama seçeneklerini incelediğimizde, şirin köy evlerinin pansiyonlara dönüştürüldüğünü gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, bu özel köy sadece lavanta tarlalarıyla ön plana çıkmıyor tabii ki! Lavantaların olağanüstü görüntülerinden kendinizi alabilirseniz, köyün yakın çevresinde bisiklete binebileceğiniz, yürüyüş ve kamp yapabileceğiniz özel alanlar yer alıyor. Eğer Kuyucak Köyü’nü ziyaret etmeyi planlıyorsanız, mutlaka bu doğal güzellikleri de keşfetmenizi öneriyoruz.

Kuyucak Fotoğraf Galerisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz