Ana Sayfa Türkiye Akdeniz Mersin’de nereler gezilir?

Mersin’de nereler gezilir?

1335
0

Akdeniz bölgesinde pek tanınmamış olan bir turizm cenneti Mersin’i yakından tanıdıktan sonra diğer turistik illerden daha fazla aktivite ve gezilecek yerler olduğunu fark edeceksiniz. Sadece gezilecek yerler değil aynı zamanda yöresel yemekleri ve misafir perverliği ile de meşhur bir ilimizdir. Mersin’e 1.2 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen yaz aylarında bu nüfus 2 milyonu bulmaktadır. Yerli ve yabancı turistler sıklıkla tercih etmektedir. Yöre halkı ise çoğunlukla yörük olduğu için yaz aylarında pek fazla yerli görmeniz de mümkün olmayacaktır. Mersin gezi planlarınız var ise mutlaka gitmeden önce iyi bir araştırma yapmalısınız aksi taktirde gezinizin büyük bir bölümü boşa gidebilir. Fazla popüler olan yerler aşırı kalabalık olduğu için zevk alamayabilirsiniz.

Mersin Gezilecek Yerler

Her klasik site gibi sizlere Kızkalesi, Taşucu gibi yerleri önerebiliriz lakin bu bilgilere bir çok yerden ulaşabilirsiniz. Öncelikle Mersin’e geldikten sonra şehir merkezini direk geçmenizi ve burada vakit kaybetmemenizi önermekteyiz. Şehir merkezinde herhangi bir turistik yer yoktur. Erdemli iline geçiş yapmanızı önermekteyiz. Erdemli ilinde sırasıyla ve yol üzerinde olan yerleri de hesaba katarsak ilk uğramanız gereken yer, Lamos Kanyonu yani Kayacı Vadisidir. Kayacı vadisinde kahvaltı yapmanızı önermekteyiz.

Kayacı vadisinden sonra Tırtar Akkale‘ye mutlaka uğramalısınız yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Akkale’den sonra ilerleyerek Kanlıdivane ören yerini görmenizi tavsiye ederiz. Ören yerini gördükten sonra Ayaş mahallesine giderek ucuz otel, pansiyon kiralayabilirsiniz. Ayaş mahallesi içerisinde ise Elaiussa Sebaste Antik kentini kesinlikle görmelisiniz. Bu yerleşim yerlerinin fotoğraflarını ve detaylı bilgilerini merak ediyorsanız Mersin Gezi Rehberi isimli siteyi ziyaret etmenizi önermekteyiz.

Eğer Silifke taraflarını da görmek isterseniz; Taşucu, Susanoğlu gibi plajlar nezih ve temizdir. Tisan adası ve Boğsak koyuda mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Mersin Yat Turu Firmaları sizleri bu adalarda gezdirebilir ve gününüzün en iyi şekilde geçmesi için elinde geleni yapacağına eminiz.

Mersin’de ne yenir?

Sizlere direkt tantuni yenir desek herhalde bize kızarsınız. Lakin kaliteli bir tantuni için mutlaka Göksel Tantuni ve Yaprak Tantuni işletmeleri tercih edilmelidir. Bunun dışında ciğer yemenizi de önermekteyiz. Yöresel yemekleri ise Silifke ve Erdemli ilçesinde bulabilirsiniz. Yöresel yemeklerden en muşhuru sıkma olsa da sizler mutlaka Batırık içmeden gelmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz