Ana Sayfa Tatil Rehberi Özel Araçla Yurt Dışına Çıkmak için Bilinmesi Gerekenler

Özel Araçla Yurt Dışına Çıkmak için Bilinmesi Gerekenler

329
0

Uçaklarla ya da otobüslerle yolculuk yapmak yerine, özel aracınızla yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız, bilmeniz gereken şeyler, elinizde bulunması gereken belgeler ve elbette dikkat etmeniz gereken yönergeler mevcut. Bugün, ziyaretçilerimize bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Siz de, özel aracınızla yurt dışına gitmek isteyen biriyseniz, yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Aracınıza ve Ruhsata Dair

Öncelikle bilmeniz gereken şey, aracın size ait olması gerektiği ya da araç sahibinin mutlaka yanınızda bulunması gerektiği. Eğer aracınız kiralıksa ve bu araçla yurtdışına çıkmayı planlıyorsanız, kiralayan şirketten yazılı bir belge elde ederek aracın yurtdışına çıkmaya elverişli olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Aynı belgeyi, araç sahibi yanınızda değilse şirket yerine bireye de aynı biçimde imzalatmanız gerektiğini unutmayın.

2. Uluslararası Ehliyet ya da Çipli Ehliyete Dair

Geçtiğimiz yıllarda yönetmelik gereğince, özel araçla yurtdışına çıkabilmek için uluslararası ehliyet gerekiyordu. Bu ehliyeti çıkartmanın bedeli ise 440 TL ve üzerindeydi. Günümüzde, uluslararası ehliyet uygulaması devam etse de, artık buna ihtiyaç duyulmuyor; çünkü artık çipli ehliyetler dağıtılabiliyor. 2016’dan bu yana dağıtılan çipli ehliyetlerden alarak, uluslararası ehliyet problemini çözebilirsiniz.

3. Uluslararası Sigortaya Dair

Yurtdışına çıkmadan önce, özel sigortalara da ihtiyacınız var ve bunlardan bir tanesi, uluslararası sağlık sigortası olarak adlandırılıyor. Yeşil sigorta adı da verilen bu ürünü, hali hazırda bir sağlık sigortanız varsa buna ek olarak çıkartabiliyorsunuz. Ücretleri ise gideceğiniz süreye göre değişiklik gösteriyor. Ortalama ücretleri, aşağıda sizin için sunduk.

 • 15 Gün: 47 Euro
 • 1 Ay: 59 Euro
 • 2 Ay: 82 Euro
 • 3 Ay: 106 Euro
 • 4 Ay: 130 Euro
 • 5 Ay: 153 Euro
 • 6 Ay: 177 Euro
 • 1 Yıl: 236 Euro

4. Gidebileceğiniz Ülkelere Dair

Aracınız sizin adınızaysa ya da vekalet aldıysanız, uluslararası sağlık sigortanız da tamamsa; gelelim bazı ülkelerin prosedürlerine ve gerekli şeylere.

 • Schengen anlaşması kapsamında bulunan ülkelere özel aracınızla gitmek için, uluslararası ehliyet ya da çipli ehliyetin yanında sigorta belgelerine ihtiyacınız var. Elbette, Schengen vizesi bu listeye dahil.
 • Bulgaristan, özel aracınızla yurt dışı seyahati için harika seçeneklerden bir tanesi. Sınırda genellikle sizlerden herhangi bir belge istenmiyor. Ancak polise yakalanmamanızda yarar var, zira belgeniz olsa dahi zaman zaman sıkıntı çıkarabiliyorlar.
 • Gürcistan, gidebileceğiniz bir diğer harika seçenek. Ülkeye, , gerekmeksizin anlaşmalar gereği sadece kimliğinizle giriş yapabiliyorsunuz. Sınırda ihtiyacınız olan tek şey, kimlikleriniz.

Sizlere, özel araçla yurt dışı seyahati hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaya çalıştık. Bunlar çok ayrıntılı, hiç zahmete girmeye gerek yok diyenlerdenseniz; turlardan birine katılmaya ne dersiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz