Ana Sayfa Türkiye Akdeniz Salda Gölü – Burdur

Salda Gölü – Burdur

620
0
Salda Gölü Burdur
Salda Gölü Burdur

hakkında bilgiler vererek başlayabiliriz; Burdur Salda gölünün etrafında ormanlık tepeler, kayalık araziler, alüvyal toprak gibi pek çok çeşitlilik mevcuttur. Biraz tuzlu ve karstik bir böl olan Salda Gölü Türkiye’nin en derin 3. Gölüdür.

Salda Gölü ününü Türkiye’de en temiz ve en berrak göl sulardan birine sahip olmasına borçludur. Hatta suyun temizliğinden ayrı suda ki pek çok mineralden dolayı insan cildine de şifa katar ve pek çok cilt hastası burayı tedavi amaçlı kullanır. Adeta doğa harikasıolan Salda Gölünün hemen arka kısmında bulunan ormanda da pek çok canlı hayatı sürmektedir.Gölün kumsalının bembeyaz olması, suyunun renginin masmavi olması gibi güzelliklerinin yanında kendisini görmeye gelenlere sunduğu bir harika özelliği daha var; çamur banyosu

Pek çok uzman tarafından gölde bulunan pek çok mineralden dolayı çamurunun cilde çok faydalığı olduğu söylenmektedir. Pek çok cilt hastalığına iyi gelen bu çamur sivilceeklem ağrılarısedef gibi problemleri olanlarda bu çamurla şifa bulmaktadır. Daha önce çamur banyosu yapmış olanların en çok şikayet ettiği şey olan çamurdaki kötü koku ise bu gölün çamurunda yoktur. Hatta çamur banyosu yapanların söylediğine göre bu çamurun çokta hoş bir kokusu olduğudur.

Salda Gölü Burdur
Salda Gölü Burdur

Göl yazın en sıcak aylarında sizi serinleten bir yer olduğu gibi kışında ziyaret edebileceğiniz pek çok güzellik sunmakta. Bu bölgede bulunan Salda kayak merkezi muhteşem Salda Gölü manzarasında kayak yapmanızı sağlayan bir merkez konumundadır. Bu merkezin bulunduğu tepe yaklaşık 4 ay karla kaplıdır ve kış turizmi için çok elverişlidir. Kayak merkezinde konaklama hizmetinin bulunmaması nedeniyle buraya bu merkezi ziyaret etmek için gelenler göl kenarında ki tatlı butik otelleri kullanmakta.

Salda Gölünde Neler Yapılır

Yeni evlenen çiftlerin balayında tercih ettikleri yerlerin başında gelen bu harika göl, Maldivlerin hayalini kurup gitme imkânı olmayanlar için Maldivleri ayağa getiren bir doğa harikasıdır adeta. Buraya gidip buradan arkadaşlarına resimler atanlar, arkadaşlarının ? Sorusuna Maldivlerde diyerek cevap verse kimse bunun yalan olduğunu anlamayacaktır. Çünkü” Türkiye’nin Maldivleri ” ismiyle bilinen Salda Gölünün resimlerini Maldivlerin resimlerden ayırt etmek zordur. Salda gölü; çevresi sit alanı olması nedeniyle (yapılaşma yasak), sessiz, huzurlu ve tatili dinlenerek geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olmuştur.

Kafa dinlemek isteyenlerin yürüyüşe gittiği, tatile çıktığı yerlerden biri olan Salda Gölünde bu sıralar Su sporları ve yamaç paraşütünün de olması için çalışmalar başlatılmış durumda. Bu harika yere sadece fotoğraf çekmek için gelenlerinde sayısı bir hayli yüksek. Bu anlamda Salda Gölüne tatile veya gezmeye gidenlerin fotoğraf makinelerini unutmamalarını mutlaka tavsiye ederiz. Salda Gölünde suya girebilir, bembeyaz sahilinde yürüyüş yapabilir, eşsiz manzarası izleyebilir, Salda Gölü kamp alanında kamp yapabilirve kışın çevresinde ki kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Salda Gölü
Salda Gölü

Salda Gölü Kamp Yapmak

Gölünün çevresi sit alanı kabul edildiğinden buralarda yapılaşma kesinlikle yasak. Ancak hem gezmeye gelen insanların burada kalabilmesi, yapabilmesi hem de bölgenin turizm açısından gelişmesini sağlamak adına 2 tane Salda Gölü kamp alanı bölgede mevcut. Salda Gölü kamp bölgesinde kaldığınızda ortaya çıkacak olan gerekli ihtiyaçlarınızı karşılayacak hemen hemen her şey düşünülmüş. Marketlavabotuvaletgibi imkânların bulunduğu kamp alanının en ilginç özelliği ise ücretsiz olması. Ayrıca bu kamp alanında mangalkamp ateşi gibi şeylerin serbest olması da turizmcileri çeken ayrı bir noktadır.

Salda Gölünde Yüzülür mü ?

Eğer göle gitme şansınız olursa mutlaka ama mutlaka yüzmelisiniz. Bu gölde yüzenler iyi ki burada yüzmede ölmemişim tabirini kullanmaktan çekinmiyor. Salda Gölünde aynı kamp alanı gibi 2 adette plaj bulunmakta. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı. Bu iki plaj yüzmeye en elverişli yerler. Hak verirsiniz ki ne olursa olsun burası bir göl yani bataklık olabiliyor bu yüzden gösterilen yerlerin dışında suya girmek tehlikeli olabilmekte. Ayrıca Orman Plajını tercih edenlerin 10-15 metreden fazla kıyıdan uzaklaşmasına pek izin verilmiyor. Bu uyarıları dikkate alıp yüzmek isteyenler için tamamen tehlikesiz ve keyifli bir hal alıyor. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı arasında 3 km mesafe bulunmakta. Bu bölgede haziran ve eylül ayları arasında yüzme sezonu açık olmakta.

Salda Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir

Türkiye’nin Maldivleri olarak da bilinen Salda Gölü nerede? Salda Gölü Burdur ilimizin Yeşilova ilçesinde bulunmaktadır. Yeşilova ilçesinden bu göle gitmek isteyenlerin sadece 4 km yolculuk yapması yeterli olmaktadır.

Haritası ve Konumu

Salda Gölü haritası ve konumu;

Sizlerde gezilerinizi ve burada yaşadığınız tecrübeleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz