Ana Sayfa Gurme Tatili Türkiye’deki Harika Sokak Lezzetleri

Türkiye’deki Harika Sokak Lezzetleri

255
0
Türkiye'nin Sokak Lezzetleri - Dondurma

sadece deniz, kum ve güneş olmamakla birlikte yemek içme olarakta kendimize verdiğimiz bir ödül aslında. Ülkemiz sokak lezzetleri konusunda en zengin ülkelerde bir tanesi. Gelin hep birlikte ülkemizdeki sokak lezzetlerine bir göz atalım.

Ülkemiz yeme-içme kültürü konusunda inanılmaz bir zenginliğe sahip ve bu zenginlik Türkiye sokaklarına da yansıyor. Türkiye’nin her şehrinde sokaklarda onlarca farklı lezzet arzı endam ediyor, hatta bu lezzetlerin bazıları öylesine ünlü ki birçok kişi sırf bu lezzetleri tatmak için uzun yolculuklar yapmayı göze alabiliyor. Sokak lezzetleri zengin, öğrenci, ünlü kısacası toplumun her kesimine hitap ediyor ve sınıf ayrımını adeta ortadan kaldırıyor. İşte Türkiye’nin dört bir yanında karşınıza çıkabilecek birbirinden enfes sokak lezzetleri.


Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane kebabı sevmeyen herhalde yoktur. Közlenen kestanelerin kokusunu duyunca insan kendini aniden kebapçının önünde bulur. Başta İstanbul sokakları olmak üzere farklı kentlerde karşılaşabileceğiniz kestane kebap soğuk kış günlerinde sıcacık kestane yiyerek damağı şenlendirip ısınmak için harika bir alternatif.

Turşu


Türkiye'nin Sokak Lezzetleri - Turşu

Malumunuz biz Türkler için turşunun önemi büyüktür, filmlere dahi konu olan turşuyu yaz-kış öğlen ya da akşam her an aynı keyifle yeriz ve bu sebeple turşu da Türkiye’nin sokaklarında sık sık boy gösteren bir yiyecektir. Sokak turşucularının en ünlüsü ise tabii ki İstanbul’un Eminönü semtinde, acılı ya da acısız bir bardak turşuyu yiyip enfes suyunu içmek gerçekten büyük bir keyif.


Süt mısır diye bağıran mısırcıları unutmak ne mümkün! Yaz aylarının lezzet şöleni mısır özellikle çocukların en sevdiği sokak lezzetlerinden biri. Parlarda, plajlarda mutlaka bir mısırcı bulunur ve süt mısırlar itina ile yenilerek damaklar şenlendirilir.

Salatalık


Türkiye'nin Sokak Lezzetleri - Salatalık

Şehirlerde araba ile salatalık soyup satan satıcılar sokakların mis gibi salatalık kokmasını sağlar ve bu kokuya kayıtsız kalmak tabii ki imkânsızdır. En sağlıklı sokak lezzetlerinden biri olan salatalık eskisi kadar çok karşımıza çıkmasa da hala bir köşede salatalıkçı ile karşılaşma şansımız var.

Buzlu Badem


Meyhanelerin bulunduğu yerlerde ve özellikle tatil merkezlerinde sokaklarda satılan buzlu bademi tatmayan var mıdır bilemiyoruz, eğer varsa emin olun ki bu büyük bir kayıp zira buzlu badem tek kelime ile eşsiz bir lezzet. Eğer bir yerde karşınıza buzlu badem satıcısı çıkarsa bu muhteşem lezzeti tatma fırsatını sakın kaçırmayın diyoruz.

İçli Köfte


Türkiye'nin Sokak Lezzetleri - İçli Köfte

İçli köfte Türk mutfağının tartışmasız olarak en kendine has lezzetlerinden biri ve şansınız varsa sokaklarda bu enfes tadı satan bir satıcı ile karşılaşabilirsiniz. Sokakta içli köfte satanların en ünlüsü tabi ki İstanbul’daki İstiklal caddesindeki amcaydı, amca hayatını kaybettikten sonra oğlu eşsiz lezzetteki içli köfteleri satmaya devam etti, umuyoruz hala devam ediyordur.

Midye Dolma


Midye dolma için kimsenin doyamadığı sokak lezzeti demek sanıyoruz pek de yanlış olmaz zira bir tane yiyenin bir tane daha, bir tane daha yiyesi gelir. Ülkemizde Mardinliler tarafından satılan midye dolma öylesine lezzetlidir ki bir oturuşta bir tepsi midye dolma yemek gayet makul bir hareket olarak kabul edilebilir.

Balık-Ekmek


Türkiye'nin Sokak Lezzetleri - Balık Ekmek

Yolda yürürken mis gibi ızgara balık kokusu duyunca kendimizi aniden balık-ekmek tezgâhının önünde buluveririz ve nedendir bilinmez başka hiçbir yerde yediğimiz balık sokaklarda satılan balık-ekmek kadar lezzetli gelmez. Taze ekmeğin arasına koyulan balık ve soğandan oluşan balık-ekmek her zaman ülkemizin en popüler sokak lezzetlerinden biri olarak kalacak eminiz ki.

Pamuk Şeker


Türkiye'nin Sokak Lezzetleri - Pamuk Şeker

İşte yine çocukların sevgilisi bir sokak lezzeti; pamuk şeker. Lunaparklarda, yazlık yerlerde mutlaka karşımıza bir pamuk şekerci çıkar ve sadece çocuklar değil yetişkinler de pamuk şekerin cazibesine karşı koyamaz.

Nohut-Pilav


Arabalı pilavcıların sattığı nohut pilavın da tadı başka hiçbir pilavda yoktur. Tavuklu pilav olarak da bilenen sokak pilavcılarının bazıları o kadar leziz pilav yapıyorlar ki geceleri yol kenarındaki pilav arabasının yanında ünlü bir isimle karşılaşmak dahi mümkün. Bu arada nohutlu pilavın yanında verdikleri ayranın da tadına doyum olmuyor doğrusu.


Türkiye'nin Sokak Lezzetleri - Dondurma

Yaz akşamlarında dondurma yiyerek yürüyüş yapmak Türk halkının vazgeçilmez aktivitelerinden biridir. Hemen her yerde karşımıza çıkan dondurmacılar bu sebeple Türk Sokak hayatının önemli parçalarından biridir.


Türkiye'nin Sokak Lezzetleri - Simit

Geldik son ve belki de kültürümüze adeta mührünü vurmuş bir sokak lezzetine, simit. Ülkemizin her şehrinde, her köşede görebileceğimiz simitçiler Türkiye sokaklarının alâmetifarikalarından biridir ve bizler için simitsiz bir hayat düşünülemez. Bu arada ülkemizin farklı şehirlerindeki simitlerin tadının farklılık gösterdiğini de ekleyelim, örneğin Muğla simidi daha tatlımsı bir tada sahipken İstanbul simidi ise daha çıtırdır. Yani gittiğiniz her şehirde simidin tadına bakmanızı öneriyoruz, çünkü her şehirde bambaşka bir simit keyfi yaşayabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz