Ana Sayfa Tatil Rehberi Uçakta Taşınması Yasak Olan Eşya ve Maddeler

Uçakta Taşınması Yasak Olan Eşya ve Maddeler

672
0
Uçakta Taşımak Yasak
Uçakta Taşımak Yasak

Oldukça fazla sayıda kişi tarafından son yıllarda en çok tercih edilen ulaşım yolu, havayolu olmaktadır. Kısa bir sürede istenilen yere gidilmesini sağlayan ve son derece de konforlu bir yolculuk imkânı sunan havayolunda kişilerin dikkat etmeleri gereken uçakta taşınması yasak olan konularda farklı husus da bulunmaktadır.

Kişilere sunulan avantajlı hakların yanı sıra yasak olan birtakım konular da olmaktadır. Kişilerin bu gibi yasaklara uymaları, hem kendileri hem de diğer yolcuların güvenlikleri açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu gibi yasaklara uyulmaması halinde, kişilerin uçuş haklarına izin verilmemektedir.

Yolcu ve Kabin Bagajlarında Taşınması Kesinlikle Yasak Olan Maddeler

 • Herhangi bir alarma sahip olan çanta, evrak dosyası ya da diğer eşyalar
 • Lityum madde içerikli olan piller ve aydınlatma ürünleri
 • Havai fişek gibi patlayıcı maddeler
 • Kibrit, çakmak, çakmak gazı ve buna benzer her türlü yanıcı madde
 • Yanıcı ya da yanıcı olamayan spreyler
 • Radyoaktif ya da zehirleyici maddeler
 • Ucu sivri ve kesici olan kişiye zarar vererek etkisiz hale getiren eşyalar
 • Bu eşya ve maddeler el ve kabin bagajında yasaktır.

Bu gibi ürünlerin yolcu üzerinde ya da bagajında bulunması kesinlikle yasak olmaktadır. Kişilerin bu ürünlere dikkat etmesi ve uçuş esnasında üzerlerinde ya da bagajlarının içerisinde bulundurmaması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle uçak içerisinde yer alan çalışanların ve de yolcuların can ve mal güvenlikleri koruma altına alınabilmektedir.

Uçakta Yasak Olan Şeyler
Uçakta Yasak Olan Şeyler

Uçakta Taşınması Yasak Olan Tüm Sıvı Maddeler ve Yiyecekler İçin Kısıtlamalar

 • Sıvı kozmetik ürünler, su, losyonlar, kolonya, parfüm ve diğer akıcı makyaj ürünleri
 • Tıraş köpüğü, yanıcı ya da yanıcı olmayan her türlü deodorant, diş macunu
 • Reçel, kaymak, bal, sıvı yağ, zeytin yağ ya da salça gibi tam katı olmayan akabilecek olan ürünler
 • Şampuan, aseton, saç spreyi ya da köpüğü ve şekillendirici saç jöleleri
 • Sıvılar için kabin bagajında taşımak istiyorsanız en fazla 100 ml ve hacimli şişe veya kutu içinde olması kaydıyla yanınıza alabilirsiniz.
 • İlaçlar için ise yanınızda reçete olmalı.
 • Bebek mamaları yalnızca bir yolculukta kullanılacak miktar kabul ediliyor.
 • Uçakta Sıvı kısıtlaması el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir.
Uçakta Taşımak Yasak
Uçakta Taşımak Yasak

Uçak Altı Bagaj Sıvı Kısıtlaması

Uçak altı bagajlarda sıvı kısıtlaması bulunmamaktadır.Kısıtlamalar el bagajı ve kabin bagajı için geçerlidir.Örneğin jilet, tırnak ojesi, neşter gibi eşyalar el bagajında yasaktır ancak uçak altı bagajda yasak değildir.

Özellikle el bagajı ve kabin bagajı yasakları uçak altı bagajlarda da geçerli olduğu sanılıyor.Yukarıda yasak olan tehlikeli ve patlayıcı maddelerin dışında olan diğer eşyaların uçak altı bagaj da taşınması yasak değildir.

Yasak olan bu sıvı maddeler, kişilerin mal güvenliği açısından zararlı olabileceği varsayılan maddelerdir. Bu gibi sebeplerden dolayı da havayolu firmaları tarafından kişilerin bu gibi ürünleri taşımalarında kısıtlamalar bulunmaktadır. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından havayolu büyük bir sıklık ile kullanılmaya devam etmektedir. Bu nedenle de firmalar, kişilerin üzerini ve de bagajlarını son derece kapsamlı bir şekilde incelemektedir.

Teknoloji ile birlikte hiçbir hata payına yer verilmeyen bu aramalarda, kısıtlanmış ya da kesinlikle yasaklanmış olan maddelerin taşınması halinde kişilerin bu ürünleri bırakmaları gerekmektedir. Bu ürünleri bırakmayan kişilerin, havayolu firması tarafından sunulan uçuş hizmetlerinden faydalanmasına ise izin verilmemektedir.

Her geçen gün çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlayan bu konu, havayolu firmaları tarafından kişilerin can ve mal güvenliğini koruma altına alabilmek amacı ile hazırlanmış olsa da aynı zamanda bu firmaların itibarını da etkilememesi açısından en ince ayrıntısına kadar planlanmaktadır.

Sizlerde uçakta sıvı kısıtlaması ve diğer uçakta taşınması yasak olan hususlar hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz