Ana Sayfa Türkiye Akdeniz Alanya Konaklı Gezi ve Tatil Rehberi

Alanya Konaklı Gezi ve Tatil Rehberi

444
0

Türkiye’deki etkisi her geçen gün daha da azalan koronavirüs salgının kısa bir süre içinde kontrol altına alınması ve normal yaşantımıza adım adım geri dönüş yapmamız bekleniyor. Bir süre daha evlerimizde kalmamız gerekse de tünelin ucundaki ışığın şimdiden gözükmeye başlaması hepimizi umutlandırıyor.

Her ne kadar evlerimizde sıkılmaya başlasak da harika bir yaz önümüzde bizleri bekliyor. Covid-19 salgının geride kalmasıyla birlikte bol güneşli yaz günlerinde yine sahillere akın edip deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini çıkarırken, bol oksijenli yeşilliklere kendimizi bırakabileceğiz!

Koronavirüs sonrasında keşfedebileceğiniz merkezleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda, İli’nin Alanya İlçesi’ne bağlı beldesini mercek altına aldık. Muhteşem sahilleri, lüks otelleri ve kusursuz doğal güzellikleriyle Konaklı, koronavirüs sonrası rotalarda sizleri bekliyor. İşte öne çıkan bütün özellikleriyle Konaklı…

Konaklı, Antalya’nın Alanya ilçesine bağlıdır. 2012 yılında alınan meclis kararı ile mahalle olmuştur. Akdeniz’in tam kıyısındaki bu yerleşim birimi, Türkiye’nin güneyinde yer alır. Alanya merkezine uzaklığı 12 kilometre, Antalya merkezine uzaklığı 125 kilometre olarak ölçülmüştür. Bölgenin Antalya Havaalanı’na uzaklığı ise 115 kilometredir. Alanya- Gazipaşa Havalimanı’na uzaklığı 50 kilometredir. Bölge, toplamda 29.000 kişilik nüfusa sahiptir. Ekonomisi tarım ve turizme bağlıdır. Bölgede sağlık hizmeti veren kurum sayısı 2’dir. Biri devlet hastanesi, diğeri özel polikliniktir.

Konaklı’ya Nasıl Gidilir?

Konaklı’ya ulaşım olanakları hava ve kara yolu şeklinde verilmektedir. Kara yolu için seyahat acenteleri kullanılabilir. Direkt olarak Konaklı’ya araç bulmak zor olacağından aktarma yapılması gerekmektedir. öncelikle araç ile Alanya otogarına, oradan yerel araçlarla Konaklı’ya gidilmesi gerekecektir. Bölgeye yakın olan Alanya- Gazipaşa Havalimanı da hava yolu için kullanılabilir. Ancak her uçuş acentesi, buraya sefer düzenlememektedir. Bu nedenle kalan yolu belediye tarafından tahsis edilen araçlarla gitmek gerekecektir.

Konaklı’da Nerelere Gidilir?

Konaklı’nın gezilecek yerleri şu şekilde sıralanabilir:

Konaklı Time Center: Konaklı gezilecek yerler sıralamasında bulunan bu AVM, geniş alanı ve içinde aradığınız her şeyi bulabileceğiniz potansiyeli ile sizlere hizmet vermektedir. Uygun fiyatlarla hatıralık alabileceğiniz, plajda ihtiyaç duyacağınız pek çok malzemeyi de bulabileceğiniz AVM, Konaklı  meydanında yer almaktadır.

Alanya Fun Sea Park:  Konaklı gezilecek yerler sıralamasındaki bu park, yaz aylarında yapılan etkinliklerle adından söz ettirmektedir. Özellikle çocuklara yönelik deniz ve havuz etkinlikleri yapılan bu park, yılın 5 ayında açıktır.

Konaklı’nın Tarihi Mekânları

Konaklı’nın tarihi merkezleri şu şekilde sıralanabilir:

Hamaxia: Tarihi eserlerin açık havada sergilenmesi ile oluşturulan bu bölge, Konaklı tatiline Efes havası vermek isteyenler için tavsiye edilmektedir. Roma’dan Osmanlı’ya kadar geniş bir kitlede  tarihi eser sergileyen bu bölge, turistlerin hayran bakışları altında 24 saat açık kalır.

Syedra Castle: Konaklı ve Alanya’nın simgesel öğeleri arasında yer alan kale, Alanya’ya gelenler için kusursuz bir fotoğraf açısı verecek şekilde sahil kenarındadır. Hem yüksek, hem sahilde olması, kaleyi daha heybetli göstermektedir.

Konaklı’da Gezilecek Doğal Güzellikler

turkiye-en-guzel-koylar-kleopatra

Konaklı’nın doğal güzellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Alanya Teleferik: Konaklı tatiline gidenler, Alanya’yı bir de kuş bakışı görmek için bu araçları kullanmaktadır. Teleferik doğal bir güzellik olmasa da, sahip olduğu manzara doğal güzelliğin kendisidir. Teleferik ile sahili, plajları ve genel olarak Alanya’yı görebilirsiniz.

Kleopatra Plajı: Konaklı’nın dışında yer alan bu plaj, Konaklı’da bulunan plaj ile birleşmektedir. Temiz suyu ve şifalı kumu ile dikkat çeken plajın adı, suyunun yüü güzelleştirdiği söylentisinden gelmektedir.

Konaklı’nın Önemli Etkinlikleri

Konaklı’nın festivalleri şu şekildedir:

Konaklı Festivali: her yıl Haziran ayında yapılan bu festivalde, ünlülerin konserleri yer almaktadır. sanatın her dalından etkinliklerin katılımcılara sağlandığı festival, 3 gün sürer.

Deve Güreşi Festivali: Konaklı plajlarında yapılan deve güreşleri, artık festivallere konu olmuştur.  Konaklı otellerinin en dolu olduğu bahar aylarında bu festivalin başlangıcı yapılmaktadır.

Konaklı Yeme-İçme Yerleri

Konaklı’da yemek yenecek mekânlar şu şekilde sıralanabilir:

Rüzgar Restoran: Sahil kenarında, ağaçların altında bulunan bu restoran, yeşil dizaynı ile sizlere doğanın içinde hissettirecektir. Et yemeklerinden Akdeniz mutfağına, zengin bir menüye sahiptir.

Summer Garden: Şık bir restoran arayışındaysanız, burayı kesinlikle tercih etmelisiniz.İç dizaynından yemeklerine. Mekan ne kadar özenildiğini her misafirine anlatmaktadır.

Konaklı’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Konaklı’nın hava durumu her mevsim ülkenin geri kalanına göre sıcaktır. Türkiye’nin neredeyse en güneyinde bulunması, deniz kıyısı olması gibi nedenler, Konaklı otellerinin her mevsim dolu olmasına neden olmaktadır. Yılın 6 ayında bölgede yaz sezonu hakimdir. Bölgenin deniz kıyısında en çok rağbet gören oteli Saphire Otel’dir. Bunun yanında aile ile gidilmesi durumunda Tuı Family Hotel de kullanılabilir.

Konaklı Fotoğraf Galerisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz