Ana Sayfa Türkiye Karadeniz Bolu – Yedigöller Milli Parkı

Bolu – Yedigöller Milli Parkı

796
0
Bolu Yedigöller
Bolu Yedigöller

Batı Karadeniz Bölgesi’nin oldukça engebeli bir yöresinde bulunan  Milli Parkta heyelanın oluşturduğu göller orman denizini andıran zengin bitki örtüsü, göllerde yaşayan alabalıklar ve bu değerin yarattığı rekreasyon kullanım potansiyeli ana kaynakları oluşturmaktadır.

Yedigöller Hakkında Bilgi

Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu 1969 yılında bu Milli Parkta kurulmuştur. Dolayısıyla da olta balıkçılığına kaynak oluşturmuştur. Ayrıca kampçılık, günübirlik piknik, tabiat içerisinde yürüyüş, fotoğrafçılık ziyaretçilerin uğraşıdır.

Türkiye’nin en küçük milli parklarından olan Yedigöller 1623 hektarlık bir alana sahip. Türkiye’de ilk milli parklardan biridir.Türkiye’deki büyük memeli türlerinin çoğu bu ormanda bulunuyor ve düzenli koruma ile sayıları her geçen gün artmakta.Yedigöller’de geyik ve karacanın yanı sıra ayı, kurt, domuz, çakal ve tilki gibi hayvanlar bulunuyor.240 bitki türünün yer aldığı milli park, ayrıca sayısız mantar çeşitine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bolu Yedigöller

Yedigöller’e ait bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarı çam, ıhlamur ve porsuk gibi ağaç türleri de görülmektedir. Batı Karadeniz iklim kuşağında olduğu için ilkbahar serin, yazlar sıcak, sonbahar kısmen ılık ve kışlar soğuk geçmektedir.

Yedigöller Video Tanıtımı

Park için hazırlanmış olan harika bir tanıtım filmi.Tanıtım filmi ile bölge hakkında detaylı bilgiler ve harika manzaralar yer almakta.

Yedigöller Giriş Ücreti

Milli Park için giriş ücretleri şu şekildedir;

  • Araçsız Kişi Başı ücret 4 TL
  • Motorlu Bisiklet 8 TL
  • Otomobil 12 TL
  • Minübüs 36 TL
  • Çadırlı Kamp 25 TL

Yedigöller Konaklama

Milli Parkta sizleri misafir etmek isteyen, butik otel, pansiyon ve köyü gibi birçok mekânda konaklayabilirsiniz. Ayrıca milli park içerisinde bulunan bungalovlar da konaklayabilmeniz mümkündür. Özellikle nisan ayından kasım ayına kadar mutlaka konaklamak istediğiniz mekânı rezerve etmeniz gerekmektedir. Yoksa özellikle de hafta sonları konaklama problemi yaşayabilirsiniz.

 ve Nasıl gidilir ?

Milli Park, Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu ilinin kuzeyinde, ilinin güneyinde, Düzce ilinin doğusunda yer alan Milli Parka Bolu ili Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. Bolu iline 40 km uzaklıktadır.Ayrıca İstanbul-Ankara karayolunun 152’nci km’sinden Yeniçağ’a ve 190 km’sindeki Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır.Ankara, Yedigöller arası 225 km‘dir.İstanbul, Yedigöller arası 310 km‘dir.

Haritası ve Konumu

Milli parka ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Bolu ili ve çevresine yapacağınız seyahatlerde Abant GölüSünnet GölüSülüklü Gölve Kartaltepe Kayak Merkezi gezip görülecek yerler arasındadır.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz