Ana Sayfa Türkiye Karadeniz Sümela Manastırı Ne Zaman Açılacak?

Sümela Manastırı Ne Zaman Açılacak?

594
0
Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, restorasyonu devam eden Türkiye’nin önemli inanç turizmi merkezleri arasında bulunan ‘un Maçka ilçesindeki ‘nı ziyaret etti. Manastırdaki çalışmaları inceleyen Ersoy, restorasyon ve bundan sonraki süreçle ilgili şunları söyledi: “Tehlikeli olan taşlar aşağıya alındı, birleştirme-yapıştırma yapılması gerekenler yapıldı. En son iç bölümdeki riskli görülen kayalar da temizlendikten veya birleştirme yapıldıktan sonra restorasyon bitmiş olacak”

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Sümela Manastırı ne zaman açılacak İşte cevabı...

Ersoy, ziyaretçilerin bir ay içinde manastırın ana girişine kadar gelmelerinin mümkün olacağını belirterek, “Son toparlamaları yapıyorlar ve böylece restorasyonun birinci kısmı bitmiş oluyor. İkinci aşamada hedef, önümüzdeki sezona yetiştirmek ama burası çok riskli bir bölge, artı çok yağış aldığı için çalışmayı da zorlaştırıyor, geciktiriyor. Görüldüğü gibi, kayaların üzerinde dağcılarla yapılan bir çalışma ama hedefimiz hiç olmazsa önümüzdeki sezona yetiştirmek, zaman içinde netleşecek. Kışın yapılacak çalışmalarla, yağışlar da izin verirse tavan kısmı da bitmiş olacak restorasyonda ve önümüzdeki sezon tamamen hizmete açılacak” dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye’ye gelen turist sayısıyla ilgili de şu değerlendirmeleri yaptı: “Sayı olarak rekor bir sayı yakalanacak, umudumuz o şekilde. Bundan sonraki rekor hedeflerimiz sayı üzerine değil, gelir üzerine olmalı. Her seferinde bunu söylüyoruz, buna konsantre oluyoruz, bununla ilgili çalışmalar yaptırdık, hızlandırdık. İnşallah bundan sonrası iyi gidecek turizm açısından” Halk arasında ”Meryem Ana” adıyla bilinen Sümela Manastırı’nın restorasyonu ve çevre düzenlemesi Şubat 2016’da başlamıştı.

Sümela Manastırı ne zaman açılacak İşte cevabı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz