Ana Sayfa Avrupa Macaristan Budapeşte’de 3 Günlük Tatil

Budapeşte’de 3 Günlük Tatil

2113
0

gezimizden sonra rotamızı ’ye çevirmeyi düşünüyorduk ve nitekim öyle oldu. Bavullarımızı toplayarak otelden ayrıldık ve trene binmek için garın gittik. Tren garından Budapeşte trenine binerek yola çıktık.

Trenimiz pragtan uzaklaşırken Budapeşte ye gideceğimiz için içimde bir heyecan vardı. Macaristan’ın en büyük şehrinden beklentimin ne olması gerektiğini de tam olarak bilmiyordum. Sovyet döneminden kalma bir şehir mi yoksa diğer doğu şehirlerine benzer bir Budapeşte mi bizi bekliyordu. Bunun heyecanı ile yolculuğumuzun bitmesini bekledik.

Budapeşte
Budapeşte

Budapeşte nin tarihini az çok biliyorduk. Budapeşte üstünden bir çok devlet geçmiş ve uzun yıllar söz sahibi olmuşlar.  Romanlar, macarlar, türkler, Avusturyalılar ve Sovyetler. Tüm bu devletler Budapeşte de kendi izlerini bırakmışlar.  Günümüzde hepsini aynı anda görebiliyoruz.

Budapeşte Tuna Nehri
Budapeşte Tuna Nehri

Tüm tarihin dışında Budapeşte Macaristan kültürünü ve gücünü yansıtan en büyük şehir.  İkonik binaları, parlamento binası,  buda kalesi gibi yerler Macaristan gücünü ve tarihini olabildiğince yansıtıyor.

Budapeste nin bazı yerleri kazı ve inşaat halinde fakat gezmenize engel değil.  ( istanbul un yanında hiç yok denilebilir) dinlendirici, huzurlu ve çok güzel bir şehir Budapeşte.

Parlamento Binası
Parlamento Binası

Herşeye rağmen eğlenceli ve enteresan bir şehir denilebilir. 3 günde nereler gezilir, neler yapılır sizlerle paylaşmak istedik. 3 günde nereleri gezdik, nasıl plan yaptık kendimize göre nasıl güzergah belirledik hepsi bu yazımızda. Tarihi yerlerden yeşil parklara, kaleler köprülere 3 günde gezilebilecek yerler sizleri bekliyor.

1. Gün Castle Hill  kalesini keşif ardından Gellért Baths (gellert banyolarında) ziyareti

Castle Hill
Castle Hill

Budapeşte ye güzel bir giriş yapmak için Castle Hill kalesini kesinlikle ziyaret edin. Bu şehre ilk defa geliyorsanız sizi çok daha fazla etkileyecektir.

Castle Hill bizim favori bölgemizde yer alıyor. Bu bölgede 1 günümüzü geçirdik. Kalenin tarihi ve mimarisi inanılmaz güzel. Ayrıca kaleyi dıştan görmek fotoğraf çekmek isteyeceğinize eminiz.

Castle Hill’den baktığınızda bir çok güzel yeri görebilirsiniz. Royal Palace (Buda Kalesi), Matthias Çeşmesi, Matthias Kilisesi ve daha bir çok yeri buradan görebilirsiniz.

Kale Manzarası
Kale Manzarası

Şimdi size tanıdık gelecek, budapeşte’de sıkça göreceğiniz bir yerdeyiz. Budapeşte nin termal banyolarının ünlü olduğunu söylemiştik. Gallert banyoları sizin eğlenceli bir şekilde rahatlamanızı sağlayacak sıcak terapi sularına sahip.

2. Gün: Parlamento binasını ve margaret adasını ziyaret etme

Parlamento Binası
Parlamento Binası

Uyandığınızda ilk yapacağınız iş için bilet almak olmalı.  Parlamento binası oldukça popüler bir yer ve genelde kalabalık oluyor.

Macaristan parlamento binası Budapeşte nin simgesi durumunda. Görülecek yerlerinde başında geliyor.  İçeride hayal edemeyeceğiniz miktarda altın bulunuyor. İçeride hükümetlerin toplantı yaptığı salonu,  itinayla korunmuş kılıçlı korumaları görebilirsiniz.

Turunuzun ardından bankları takip ederek yürüdüğünüzde margaret adasına varacaksınız. Gürültüden uzak, Budapeşte nin sevimli ve en güzel parklarından birinde kendinizi bulacaksınız.

Margaret Adası
Margaret Adası

Margaret adası gezip dolaşmak için harika bir yer. Heykellerle süslenmiş yollar,  orta çağ yürüyüş parkurları, küçük bir hayvanat bahçesi, yüzme havuzu,  dışarıda su havuzu ve plaj ile spa sağlık merkezi sizleri bekliyor.

Favori aktivitemiz parkta ki müzik çeşmesi oldu. Günde 5 kez ( 10:30, 17:00, 18:00, 19:30 ve 21:00) su fıskiyeleri ile su fışkırtılarak müzik kareografisi oluşturuluyor. Dinlemesi çok dinlendirici ve huzur verici.

Fıskiyeler
Fıskiyeler

Farklı yürüyüş yollarını kullanarak kendi yolunuzu çizebilir ve Budapeşte deki en ünlü köprü olan Margaret köprüsüne ulaşabilirsiniz. Köprü üzerinde yer alıyor. Danube nehrinin gece görüntüsü sizleri oldukça etkileyecektir. Bir gecenizi bu nehir etrafında yürüyüş için ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Danube - Gece
Danube – Gece

3. Gün: Gallert tepesini, Andrassy bulvarını, Kahramanlar meydanını ve spa merkezini keşif

Gallert Tepesi
Gallert Tepesi

Budapeşte deki son gününüze gellert tepesi ile başlamalısını, burası şehirde görülecek harika yerlerden birisi. Ayrıca Budapeşte nin tarihi ile ilgili ufak bilgiler de edinebilirsiniz. Ayrıca gellert tepesinde birçok önemli anıt ve heykel bulunuyor. Bunlardan başında liberty anıtı geliyor.

Sonrasında şehrin etrafındaki zorlu yollardan birini seçmeniz gerekıyor. Eğer st. Stephen bazilikasını ziyaret edecekseniz andrassy bulvarına girmeden önce gitmelisiniz. Aşağıya doğru inişe başladığınızda geri dönmek çokta mümkün olmayacak.

Andrassy bulvarı 1872 yılına geri dönmek için harika bir cadde. Cadde boyunca lüks butikler ve eski dükkanlar bulunuyor. Terör müzesi ve Macaristan opera binası bu cadde üzerinde yer alıyor.

Terör Müzesi
Terör Müzesi

Terör müzesi 20. Yüzyıldaki kominist ve faşist rejim kurbanlarının anılarını sergiliyor. İlginizi çeker ise girip ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda resimde yer alan zincirler berlin duvarının demir perdeleri olarak sergileniyor.

Andrassy bulvarının sonuna geldiğinizde kendinizi kahramanlar meydanında bulacaksınız. Bu meydan 1896 yılında Macaristan ın 1000. Yılını kutlamak için yapılmış.

Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar meydanında milenyuma ait heykeller yer alıyor.  Ayrıca merkezinde başmelek gabriel in Macaristan kutsal tacını tutarken yapmış bir heykel yer alıyor.

Sonrasında kahramanlar meydanının arkasından şehir parkına doğru yürüyerek szechenyi spa merkezine ulaşabilirsiniz. Tüm gün boyunca yaptığınız yürüyüşün ardından Budapeşte nin en ünlü spa havuzuna girmenin tadına varacaksınız. Burada yorgunluk atmak, dinlenmek size çok iyi gelecek.

Buraya kadar Budapeşte yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz.  Burdan sonra gezmediğimiz ama görülmesi gereken yerlerden bahsedeceğiz.

3 gün Budapeşte için oldukça yeterli fakat bazı yerler terste kaldığı için gidilemiyor. Mesela danube de mağazaları gezmek aklımızda kaldı. Ayrıca 2. Dünya Savaşında saldırı almış köprüyü göremedik. Şehir parkında transilvanya kalesinin imitasyonu olan vajdahunyad kalesi görülmesi gereken yerler arasında.

Budapeşte Önerileri

Budapeşte de buda bölgesinde konakladık. Burası gellert tepesi ve district kalesi gibi oldukça sessiz sakin bir yer.

Burası gece hayatı için pek elverişli değil. Civarda gece hayatını görebileceğiniz barlar vs bulunmuyor hatta Restaurant bile yok. Ayrıca metro yada biraz uzak. Alışveriş ve gece gezmesi için şehir merkezine yakın bir yerde konaklamanızı öneririz.

Burada yaşadığımız en büyük sorun kredi kartımızın bir çok atm de çalışmamasıydı. Avrupa da başka bir yerde böyle bir sorunla karşılaşmadık ama Budapeşte de oldukça sorun oldu bizim için. Bu nedenle yanınızda bir miktar nakit para bulundurmanız iyi olacaktır.

Büyük şehirlerde en büyük problemlerden birisi de yankesiciler. Özellikle kalabalık alanlarda ve toplu taşıma araçlarına çantalarınıza ekstra dikkat edin.

Burada taksilerde büyük sorun. Sokaktan taksi çevirmek kaçırılma ile sonuçlanabiliyor. Biz sürekli otelden resepsiyona taksi çağırmasını rica ettik. Böylece korsan taksi yerine yeri yurdu belli taksi şirketi aracına binmiş olduk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz