Ana Sayfa Tatil Rehberi Duty Free Alışveriş Nedir ve Nasıl Yapılır?

Duty Free Alışveriş Nedir ve Nasıl Yapılır?

885
0
Duty Free Nedir
Duty Free Nedir

Kişiler hangi amaç ile yurt dışına çıkarlarsa çıksınlar, gittikleri yerlerde uygun fiyatlara sahip olan ürünleri satın almak istemektedir. Bu sebeple de yurt dışına çıkan kişilerin bagaj kurallarını göz önünde bulundurarak alışveriş yapmaları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Gidilen ülkelerde yer alan havalimanlarında hem gelen hem de giden kişilere hizmet vermeye devam eden birbirinden farklı alışveriş noktası bulunmaktadır. Bu alışveriş yerlerine ise Duty Free adı verilmekte ve de oldukça da yoğun bir ilgi görmektedir.

Kendi ülkesinde olmayan ya da daha fiyat açısından daha pahalı olan ürünler, avantajlı olması sebebi ile bu noktalardan alınmaktadır. Kişiler hem ihtiyaçlarını Duty Free alışveriş imkânı ile karşılayabilmekte hem de uygun fiyatları sayesinde sevdiklerine çeşitli hediyeleri alabilme imkânına sahip olabilmektedir.

?

Duty Free, kişilerin yurt dışına çıkmaları halinde pasaportlarını göstererek alışveriş yapmalarını sağlayan yerlerdir. Farklı veya daha uygun fiyatlı ürünleri bulabilmek isteyen kişiler, gittikleri havalimanlarında bu alışveriş noktalarını ziyaret edebilmektedirler.

Duty Free Nedir
Duty Free Nedir

Duty Free Nasıl Yapılır ve Kuralları Nelerdir?

Kişiler, bu gibi alışveriş noktalarından alışveriş yaparken herhangi bir vergi ödememektedirler. Bu sebeple de oldukça yoğun bir ilgi gösterilmekte ve kişiler tarafından da keyifle kullanılmaktadır. Duty Free alışveriş yapılabilmesi için kişilerin gerekli kurallara uymaları gerekirken aynı zamanda alışverişleri esnasında yetkililere şahıslarına ait olan pasaportları da göstermeleri gerekmektedir. Kişilerin uymaları gereken en önemli kurallar ise şöyledir:

Duty Free alışveriş seçeneklerinden faydalanacak olan kişilerin kendi ülkelerine giriş yaparken ülkelerinin izin verdiği ya da başka bir ülkeye giderken de destinasyonda yer alan ülkenin limitlerini aşmayacak şekilde ürün satın almaları gerekmektedir.

Tütün ve tütün ürünler, kozmetik, alkollü içecek, gıda ve tekstil ürünleri gibi alışverişlerde kişilerin gerekli limitleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Limitin aşılması halinde kişilerin aldıkları ürünleri havalimanı yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Duty Free Alışveriş
Duty Free Alışveriş

Duty Free Fiyatları ve Avantajları

Yurt dışına çıkan ya da yurt dışından kendi ülkesine dönen kişiler, hem ürün çeşitliliği hem de uygun fiyat imkânlarından dolayı bulunan Duty free noktalarına büyük bir ilgi göstermektedir. Her havaalanında farklı fırsatların sunulduğu bu alışveriş yerleri, genellikle fiyat bakımından uygun olsa da kişilerin bu konuda yine de dikkatli olmalarında fayda vardır. Önceden fiyat karşılaştırılması yapılması, bu konuda son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir.

Kişiler kendi ülkelerinde bulunmayan ürünleri de yine bu alışveriş noktalarında kolay bir şekilde bulabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da her geçen gün daha da fazla sayıda duty free alışveriş noktası açılmaya devam etmektedir. Böylelikle kişiler son derece ilginç ve farklı olan ürünleri bulabilmekte olup aynı zamanda dilediği ürünleri çok daha uygun fiyatlarda bulabilme imkânına sahip olabilmektedir.

Sizlerde Free Shop alışveriş hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz