Ana Sayfa Türkiye Ege Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler

Pamukkale Gezilecek Görülecek Yerler

772
0

, eski bir Hierapolis şehridir. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi misafir eden Pamukkale’de birçok tarihi yer ve termal alanlar bulunmaktadır. Tarihi yerleri gezebilir, eşsiz doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.Türkiye’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan yazımız.

Kireçli sıcak sulardan oluşan pamuk görünümlü beyaz taşlarından adını alan Pamukkale, doğal, kültürel ve tarihsel bir yerdir. Denizli şehrinin ve özellikle Türkiye’nin en önemli turistik yerlerinden bir tanesidir. Burada bulunan doğallık ve güzellik UNESCO Dünya Mirası Listesine dahi girmiştir. Karbonatlı su tamamen pamuk gibi taşlar ile bürünmüş ve baktıkça insanın içini ayrıca ısıtmakta ve dinlendirmektedir. Burada yer alan sular kalsiyum oksit içermektedir. Ayrıca bu sularda Çaldağı’ndan gelmektedir.  

En önemli turistik yerlerden birisi olan Pamukkale, ilkçağın en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Hierapolis’in bir şehri ve kalıntıları burada yer almaktadır. Roma İmparatorluğunun kalıntıları ve müzeleri de burada bulunmaktadır. Pamukkale 2.7 kilometre uzunluğunda devasa güzelliğinin yüksekliği ise 160 metredir. Beyaz renklerini ve parlayan güzelliğini kilometrelerce öteden çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Pamukkale Gezilecek Yerler Listesi

Pamukkale’de bulunan doğal termal suların yanı sıra tarihi ve kültürel kalıntılarda bulunmaktadır. Tam bir dinlenme cenneti olarak bilinen Pamukkale’de ziyaret edebileceğiniz yerler eski Hierapolis ve Roma İmparatorluğunun kalıntılarını gizlemektedir.

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri, Pamukkale’nin hem simgesi hem de adını aldığı yerdir. UNESCO Dünya Tarihi Miras Listesinde yer alan bu yer adını pamuk gibi olan taşlardan almaktadır. Her yıl milyonlarca turist ve yerli ziyaretçilere ev sahipliği yapan Pamukkale Travertenleri, doğal termal suları ile sizi dinlendirecek ve kemiklerinize birçok şifa verecektir. Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi olan Pamukkale Travertenleri yaz kış fark etmeden ziyaretçi almakta ve sıcak termal sularında ziyaretçiler dinlenmekte ve rahatlamaktadır.

Hierapolis Amfi Tiyatro
Hierapolis Amfi Tiyatro

Hierapolis zamanından kalma olan Roma tiyatrosu bu amfi tiyatronun muhteşemliğini ancak gidip gördüğünüz zaman anlayabilirsiniz. 2500 yaşlarında olan bu muhteşem yer yüksek güvenliklerde korunmaktadır. 150 senede tamamlanan bu antik amfi tiyatro UNESCO tarafından miras listesinde yer almaktadır. Henüz dünyada benzeri olmayan Hierapolis Amfi Tiyatro, dönemin en popüler amfisidir.

Antik Havuz

Antik Havuz
Antik Havuz

Antik havuz, tamamen antik kent içerisinde yer alan deprem sonucunda havuza dönüşen ve sular altında bir yerdir. Pamukkale termal suları Antik Havuz içerisinde de bulunduğundan dolayı su sıcaktır ve içerisine girdiğiniz zaman insanı derinden rahatlatmaktadır. Antik Havuzun bir diğer adı Cleopatra Havuzu olarak bilinmekte ve yüzdüğünüz an tarihin içerisinde olduğunuzu hissetmeniz ayrıca farklı bir güzel his verecektir.

Pamukkale Natural Park
Pamukkale Natural Park

Pamukkale’nin doğa ile iç içe olduğu bu Natural Park, dinlenebileceğiniz, çay ve kahvaltı yapabileceğiniz güzel kafeteryaları yer almaktadır. Bunun yanı sıra tam ortada yer alan gölet içerisinde kaz ve ördekleri seyretmek ve onları beslemekte ayrı mutluluk vermektedir. Pamukkale Travertenlerinin hemen aşağısında bulunmaktadır.

Kaklık Mağarası
Kaklık Mağarası

Pamukkale gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Kaklık Mağarası.Bir diğer UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş Hierapolis şehrinin mağarasıdır. Pamukkale Travertenlerinin mağara versiyonu olarak düşünebilirsiniz. 2000 tarihinde koruma altına alınarak tarihi yer haline gelen Kaklık Mağarası 2002 tarihinde ziyaretçilerine açılmıştır. Tavanın çökmesi ile oluşan bu özel mağara traverten kitleleri oluşturmakta ve birçok hastalığa şifa verdiği söylenmektedir.

Yeşildere Şelalesi
Yeşildere Şelalesi

Ağlayan kaya olarak bilinen Yeşildere Şelalesi, en çok ziyaret alan Pamukkale’de gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesidir. Doğa ile iç içe olan bu güzel görüntü içerisinde alabalıklar ve kümes hayvanlarının yetiştirildiği görebilir, doğanın temiz havasını içinize çekebilirsiniz. Yeşildere Şelalesi ziyaret edilmesi gereken doğa harikasıdır.

Laodikeia Antik Kenti
Laodikeia Antik Kenti

Pamukkale gezilecek yerler listemizin sonraki durağı yine bir antik kent.Milattan önce ilk yüz yıllarda kurulan Laodikeia Antik Kenti, tarihi sevenler için çok güzel bir yerdir. Yanı başında ırmağın olduğu bu antik kent, su kaynaklarına yakın bir yerdedir. Roma yapımı olan bu eserleri mutlaka görmeli, manzaranın ve tarihin tadını çıkarmalısınız.

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Bir başka UNESCO miras listesinde yer alan tarihi antik bir yer olan Hierapolis Antik Kenti, zamanında Bizanslılara ait olan bir kenttir. 1200 tarihlerinde Türklerin eline geçen bu antik kent, birçok mitolojik tanrıçaların inançlarını güçlendirdiği taşlar ve yapıtlar yer almaktadır. Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale’de en çok turist çeken yerlerden bir tanesidir.

Karahayıt Kaplıcaları
Karahayıt Kaplıcaları

Denizli ve Pamukkale kaplıca ve termal suları ile ünlü bir yer olduğu için Karahayıt Kaplıcalarına gelmezseniz olmaz. Tüm dünyadan turistler hem tarihi yerleri görmek hem de bu kaplıcalarda şifa görmek için geliyor. Türkiye’de yaşayanlar ise turistlere nazaran çok az geliyor. Karahayıt Kaplıcaları bir diğer şifalı kaplıca türlerindendir. Pamukkale’ye 500 metre kadar uzaklıkta bir yerde olan Karahayıt Kaplıcalarına mutlaka gelmeli ve sizde bu şifalardan yararlanmalısınız.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis şehri binlerce yıl önce kurulmuştur. Şehrin ve tarihin kalıntıları binlerce yıldan sonra günümüze kadar gelmektedir. Bu kalıntıları 1984 tarihinde inşaatı biten Hierapolis Arkeoloji Müzesi’nde toplanmakta ve ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Hierapolis şehri ve bu şehirde yaşayan binlerce yıllık yaşamlar ve kalıntılar bu müzede toplanmış, ziyaretçilerine özel olarak korunmuş ve sergilenmektedir. Tarihi seven birisinin mutlaka gezmesi ve görmesi müzelerden bir tanesidir.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir

Dünyanın en güzel doğal harikalarından bir tanesi olan Pamukkale, Denizli şehrine bağlı bir bölgedir. Denizli merkezine tam olarak 18 kilometre uzaklıkta olan Pamukkale’ye ulaşım rahattır.

Özel araçlar ile Pamukkale’ye gitmek isteyenler, Deniz merkezi üzerinden D585 yolunu kullanmak zorundalar. Kuzeye doğru giderek D320 yolu üzerinde zaten Pamukkale tabelalarını görecek ve kolaylıkla Pamukkale’ye gidebileceksiniz.

Otobüsler ile Denizli’ye gitmek isteyenler otogardan çıkarak şehir otobüsleri yerine otogarda bulunan Pamukkale Turizm otobüslerine binerek çok rahat ve kısa bir şekilde Pamukkale’ye gidebilirsiniz.

Taksi ile gitmek isteyenler şehir merkezinden birkaç kişi ile beraber binildiği zaman ücret daha uygun gelebilmektedir.

Haritası ve Konumu

Bölgeye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Pamukkale gezilecek yerler listemizin sonuna geliyoruz.Sizlerde Pamukkale’de görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz