Ana Sayfa Türkiye Karadeniz Mavi Göl – Giresun

Mavi Göl – Giresun

1013
0

Yurtdışındaki harika gölleri tanıtırken ülkemizdeki çok daha muhtemeşem olan gölleri de sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Özellikle yeşil doğası ve ormanları ile Türkiye’nin oksijen fabrikası olan Karadeniz‘e hep beraber gidelim.

Karadeniz Bölgesinin en yeşil şehirlerinden bir tanesi olan Giresun‘da yer alan Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde, birçokları tarafından “Saklı Hazine” olarak da nitelendirilen yer alıyor. gezi rehberi ile hakkında detaylı bilgiler, nerede ve ulaşım alternatiflerine yazımızda yer veriyoruz.

Giresun Mavi Göl Hakkında Bilgiler

Doğa ile iç içe olmak ve bu eşsiz coğrafyanın tadını çıkartmak isteyen ziyaretçilere ev sahipliği yapan Mavi Göl, doğa yürüyüşü yapmak isteyen ziyaretçiler için de en doğru adreslerden bir tanesi olarak lanse ediliyor.

Mavi Göl - Giresun
Mavi Göl – Giresun

Yine birçok kaynakta “Sodalı Göl” olarak da nitelendirilen gölün değişken rengi de görsel bir şöleni beraberinde getiriyor.

3 farklı gölün birleşmesi ile meydana geldiği söylenen göl, dere görüntüsü andıran karakteri ile de ilgi çekici bir hal alıyor. Bu bağlamda ilk ve tek olarak nitelendiriliyor.

Yaklaşık 2 yıl kadar önce başlatılan çalışmalar neticesinde çok daha özel bir görüntü elde edildi. Şu an ziyaretçilere açık olan bölge, yalnızca yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarmış durumda.

Şelale ve travertenlerin de sizleri karşılayacağı Mavi Göl’de çok sayıda bikri türü mevcut ve bu bağlamda doğal bir cennet olduğunu da söyleyebiliyoruz.

Ziyaretçiler tarafından suyun bir hayli soğuk olduğu söyleniyor ve kış aylarında bu soğukluk daha keskin bir hal alıyor.

Yapılan araştırmalar, bugüne kadar 300.000’den fazla yerli ve yabancı turistin bölgeyi ziyaret ettiğini ortaya koyuyor ve bu rakam oldukça gurur verici bir seviyeye ulaşmış durumda.

Mavi Göl - Giresun
Mavi Göl – Giresun

Mavi Göl, piknikçilere de ev sahipliği yapıyor ancak çevre kirliliğindeki artış nedeniyle gerekli önlemler alınmış durumda. Bununla birlikte ücretsiz olarak kamp yapabileceğiniz çok sayıda alan bulunuyor. Tabiatın tadını çıkartmak ve doğa ile baş başa kalmak isteyen kamp tutkunları için de en değerli noktalardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.

Özel tur şirketleri tarafından düzenlenen turlar ile bölgeyi keşfetmeniz çok daha kolay olacaktır ve size bir rehber de tahsis edilecektir.

Giresun Mavi Göl Video Tanıtımı

Giresun ?

Giresun iline bağlı Dereli ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Pınarlı Köyü’nde bulunuyor. Mavi Göl ile Giresun şehir merkezi arası 50 km uzaklık bulunuyor. Yaklaşık olarak araç ile 1 saat gibi bir süreye karşılık geliyor. Mavi Göl’e turlar ile gidebileceğiniz gibi özel araçlarınız ile de ulaşabilirsiniz. Ancak özel araç ile ulaşım (Engebeli yollar nedeni ile) çok daha sıkıntılı ve zor olacaktır.

Haritası ve Konumu

Göl için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz