Ana Sayfa Tatil Önerileri Sonbahar Rotası, Türkiye’nin Milli Parkları

Sonbahar Rotası, Türkiye’nin Milli Parkları

731
0
Sultansazlığı Milli Parkı
Sultansazlığı Milli Parkı

Yazın bitmesi ile sonbahar havası etkin olmaya başladı. Havaların soğuması seçeneklerimizi ister istemez etkiledi. Bu nedenle özellikle sonbahar’da milli parklar çok fazla tercih edilebilir duruma geliyor.

Her biri ayrı bir doğa harikası olan milli parklarımız, hafta sonunu ailece geçirebileceğiniz keyifli seyahat rotaları olarak listenizde mutlaka yer almalı…

Dilerseniz günü birlik turlarla ulaşabileceğiniz bu cennet köşeleri, yakınlardaki pansiyon seçenekleri ile birkaç günlük seyahatlere de olanak veriyor. Biraz daha maceracı olup kamp alanlarında çadır kurmayı bile düşünebilirsiniz…

Milli Parkı (Balıkesir)

Manyas Kuş Cenneti
Manyas Kuş Cenneti

Kaşıkçıdan balıkçılara, çeltikçiden karabataklara, sazbülbülünden pelikanlara, kuğudan kazlara ve ördeklere kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sırasında uğrayan 239 kuş türünden 2-3 milyon kuşun her yıl uğradığı Bandırma Kuşcenneti Milli Parkı, hafta sonu çocuklarınızla gidebileceğiniz milli parklardan biri. Parka, Bandırma-Balıkesir karayolunun 15’inci kilometresinden güneye sapan 3 kilometrelik bir yol sonucunda ulaşabiliyorsunuz. Neredeyse bütün milli parklarda olduğu gibi konaklama ve restoran seçeneği bulunmuyor ama yanınıza alacağınız piknik çantası ile bölgede keyifli zaman geçirebilirsiniz. Dönüşte ise Balıkesir’de mola verip ailece yemek yiyebilirsiniz.

Lezzet önerisi: Höşmerim tatlısı

Peynir helvası veya Peynir tatlısı adıyla da bilinen höşmerim, Balıkesir’in en meşhur lezzetlerinden biri. Yoğun şekerli bir tada ve içeriğindeki peynirle sebebiyle pütürlü bir dokuya sahip olan bu tatlıyı kesinlikle yemenizi tavsiye ederiz.

Borçka – Karagöl Milli Parkı (Artvin)

Borçka - Karagöl Milli Parkı
Borçka – Karagöl Milli Parkı

Artvin Merkez’e 53 km uzaklıkta bulunan Borçka, eşsiz doğası, nefis göl manzarası ve tertemiz havası ile misafirlerini ağırlıyor. Karadeniz’deki bazı tur firmaları aracılığı ile ulaşabileceğiniz yeşilin onlarca farklı tonunu görebileceğiniz milli parka dilerseniz kendi aracınızla da gidebilirsiniz. Parkta çadır alanları mevcut, 10 km uzaklıkta pansiyon seçenekleri de var. Ateş yakmak yasak olduğu için parkın girişindeki restoranda yemek yiyebilir yada yanınıza yiyecek alabilirsiniz. Artvin yemek konusunda sizi memnun edecek onlarca lokantaya ev sahipliği yapıyor.

Lezzet önerisi: Minci Tavalama

Karadeniz’e özgü bir lor peyniri olan Minci’nin terayağında eritilmesiyle hazırlanan minci tavalama, bir çeşit mıhlamaya benziyor. Gitmişken mutlaka yemelisiniz.

Milli Parkı

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı

Adıyaman ve ’ten günübirlik turlara katılarak gidebileceğiniz Nemrut Dağı Milli Parkı, Nemrut Dağı’nın tüm ihtişamını hissedeceğiniz tarih dolu bir yer. Gün doğuşu ve gün batımının dünya üzerinde izlenebileceği en güzel yerlerden biri olan milli parka gittiğinizde araçlar kral heykellerinin olduğu alana 1.000 metre yaklaşabiliyor. Bu yüzden hem siz varsa da çocuklarınız sıkı bir yürüyüş yoluna hazırlıklı olmalısınız. Fakat zirveye çıktığınızda duyacağınız his ve göreceğiniz manzara emeğinize kesinlikle değecek… Yaz aylarında bile sabah saatleri oldukça serin ve soğuk olan Nemrut, sonbahar misafirlerini kalın kıyafetler ve buna uygun ayakkabılarla bekliyor.

Lezzet önerisi: Çiğ köfte ve Basalla

Adıyaman’a kadar gelmişken Türkiye’nin en iyi çiğ köftesini burada yiyebilirsiniz. Mercimekli köfte, pestil, Adıyaman Hıtabı, Şilki tatlısı gibi şehrin meşhur yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Ekşili bir köfte olan Basalla da mutlaka yemeniz gereken lezzetlerden biri

(Kayseri)

Sultansazlığı Milli Parkı
Sultansazlığı Milli Parkı

Her yıl Afrika--Asya arasında göç eden göçmen kuşlar tarafından kullanılan ve ülkemizden geçen iki önemli ana kuş göç yolunun kesişim noktasında bulunan Sultansazlığı, Türkiye’nin değerli milli parklarından biri. Nisan ayında flamingoları bile görebileceğiniz parkın ekosistemi de son derece zengin. Parkın hemen yakınında konaklayabileceğiniz pansiyonlar, sandal turu, parkta jeep turu ve Aladağ turu hizmetlerini de sunuyorlar.  Milli parkta yürüyüş parkurlarının yanı sıra kuş gözlem evleri ve bir de Kuş Müzesi var. Kayseri’nin Develi ilçesine 35, Yahyalı ilçesine 24 kilometre, Yeşilhisar ilçesine ise 18 kilometre uzaklıkta olan parka, İstanbul’dan gidecekler uçak seyahati dışında ile de şehre ulaşabilirler. Her sabah 08.00’de İstanbul Haydarpaşa’dan kalkan Doğu Ekspresi, Eskişehir ve Ankara’dan sonra Kayseri’ye uğruyor. Şehrin merkezinden bineceğiniz Yahyalı dolmuşları ile parka gidebilirsiniz.

Lezzet önerisi: Develi Cıvıklısı

Söz konusu Kayseri olduğunda, aklınıza hemen pastırma, sucuk ve mantı gelecektir. Bunları zaten listenizin başına yazın. Develi Cıvıklısı denen, biraz Konya’nın etli ekmeğine benzeyen, çıtır çıtır kuşbaşı etli pideye de mutlaka midenizde yer açın. Tahin, un, ceviz ve pekmezle yapılan Nevzine Tatlısı’nı ise gözlerinizi kapatıp yiyin. (Ne de olsa parkta çok yürüyeceksiniz.)

 ()

Uludağ Milli Parkı 
Uludağ Milli Parkı

Türkiye’nin en önemli kış sporları merkezlerinden biri olan Uludağ Milli Parkı’nın Çobankaya ve Sarıalan bölgelerinde kamp ve günübirlik kullanım alanları olduğunu biliyor muydunuz? Çobankaya’daki “Bakacak Manzara Seyir Terası”ndan çevreyi izlemek gerçekten nefes kesici… Burada çadır alanları mevcut fakat yakınlarda konaklama yapacağınız bir pansiyon bulunmuyor.  Sarıalan mevkiinde ise sabit baraka ve bungolov evlerde kalabilir, yine isterseniz kamp bölgesine çadır kurabilirsiniz. 2,1 km uzunluğunda özel olarak oluşturulmuş bir yürüyüş parkuru da bulunan Sarıalan’a gelmek için Bursa’nın Teferrüç semtinden teleferiğe binmeniz de yeterli üstelik.

Lezzet önerisi: İskender

İskender ve kestane şekerine doyduktan sonra, İnegöl köftesi, açık ve yuvarlak bir çeşit pide olan Cantık ve elbette Kemalpaşa tatlısı da yiyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz