Ana Sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti Prag’ta 4 Günlük Tatil

Prag’ta 4 Günlük Tatil

820
0

gezilecek ve görüşecek yerler arasında her zaman en popüler lokasyonlardan biri olmuştur. Gezginlerin haritasında sürekli bulunan prag hala tercih edilen bir yerdir.

Prag, orta çağ tarihine ve kültürüne sahip harika bir şehirdir. Zengin bir tarihi, çok büyük parkları, vegas tarzı greve hayatı,  ve romantizmin yaşandığı muhteşem bir şehir. 2006 yılında sırt çantamı alarak dünya turuna çıktığımda ziyaret ettiğim ilk şehir burası. İlk defa bir hostelde kalmıştım. İngilizcem çok iyi değildi o zamanlar, bir gezgin olmaya burada başladım.

Onca yılın ardından tekrar buraya geldiğim için çok mutluyum. Bir çok değişiklik olduğunu gördüm. Artık daha fazla turist var, fiyatlar yükselmiş, fast food yemekler yaygınlaşmış ve şehirde yaşayan yabancı sayısı inanılmaz derecede artmış. Tüm bunlara rağmen prag’ı prag yapan tüm klişeler  (parke taşı sokakları, orta çağ evleri vs) Tüm çekiciliği ile hala yerinde duruyor. Bunları gördüğümde içimi bir mutluluk kapladı.

Şehri haftalarca gezdikten sonra anca bugün yazma imkanım oldu. Prag ta 4 gün içerisinde yapabileceğiniz şeyleri yazmaya çalıştım. Prag hakkında bir seyahat rehberi arıyorsanız bu yazımız tam size göre.

1. GÜN

Ücretsiz yürüyüş turuna katılın.

Yürüyüş turları yeni bir şehri keşfetmek için en iyi yollardan bir tanesi. Bu yol ile Şehrin tarihi ve yapılabilecek aktiviteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Prag ta onlarca yürüyüş turu bulunuyor. Tüm yürüyüş turları eski şehirde astronomik saat kulesinin önünde saat 10.00 da başlıyor ve yaklaşık olarak 3 saat sürüyor. Burada gideceğiniz güzergahı seçebiliyorsunuz.

New europe turuna katılmanızı öneririm. Avrupanın genelinde ücretsiz yürüyüş turları organize ediyorlar, bir çok gönüllü rehber ile tarih konusunda açıklayıcı bilgiler veriyorlar.

Prag kalesini ziyaret edin

Prague Castle by Night

Ünlü prag kalesi bir sonraki gideceğimiz yer. Nerdeyse tüm yürüyüş turları burada sona eriyor. Bu kale konumu itibariyle diğer ünlü yerlerden yüksekte bulunuyor. Prag kalesi bir çok bölümden oluşuyor, st.vitus katedrali, eski kraliyet sarayı, prag kalesinin tarihi, st. George bazilikası, barut kulesi ve rosenberg  sarayı gibi bölümler sizleri bekliyor.

Giriş biletinizi görülecek yerlerin yanlarında bulunan bilet satış ofislerinden alabilirsiniz. En ünlü yapı st. Vitus katedrali. Şehirden baktığınızda gördünüz en büyük yapı bu oluyor. Kesinlikle görmelisiniz.

Petrin parkta yürüyüş yapın.

Petrin park, şehirdeki en büyük ve en güzel park olma özelliğini taşıyor. Nefes kesici görünümü ile prag ın incisi. Bu parkta bahçeler, labirentler, gibi kuleler bulacaksınız. Bu geniş parkta yüksek ağaçların arasında kaybolmak hoşunuza gidecek. Tarihi merkezde bulunan yolların dışında patika yollardan yürümek sizi rahatlatacaktır. Aklınızda bulunsun bu parkın her tarafını yürümek, büyük tepeye tırmanmak oldukça yorucu. Yorulmadan tepeye çıkmak için bir adet finiküler bulunuyor. Bunu kullanarak tepeye çıkıp inebilirsiniz.

John Lennon duvarını ziyafet edin

Petrín parkından sonra kampa nın aşağısına doğru nehrin hemen yanında bulunan john lennon duvarını kesinlikle görmelisiniz. 1980 li yıllarda komunizmin sonlarına doğru öğrenciler tepkilerini göstermek için john lennon şiirlerini bu duvara yazmaya başlamışlar. Günümüzde ise bu duvar barışın sembolü olmuş. Şu anda şehre gelen Turistlerde duvara birşeyler yazabiliyor.

Liman bölgesinde dinlenin

Uzun bir gün oldu bu nedenle artık dinleme, yeme içme zamanı. Liman bölgesinde bir çok kafe ve Restaurant sizi bekliyor. Buraya gelmek için john lennon duvarından nehir boyunca yürümeniz yeterli. Küçük bir köprüyü geçtiğinizde liman karşınızda olacak. Burada yemek yemek, birşeyler içmek ve dinlemek için bir çok mekan bulacaksınız. Şehir merkezine geri dönmek için ünlü charles köprüsünden geçip yürümeniz yeterli.

2. GÜN

Eski şehir meydanını keşfedin

prague old town square ile ilgili görsel sonucu

Dün yaptığımız yürüyüş turunda eski şehir meydanından gelmiştik. Bugün bu meydana gelerek daha fazla vakit geçireceğiz. Buradaki önemli yerlere ve neler yapacağımza gözatalım.

Meydanı dışarıdan izleyin: turistler, öğrenciler, aileler kısacası nerdeyse herkes bu meydandan geçiyor. Bir banka oturarak sandviçinizi yerken bu insanları seyredebilirsiniz. Hatta sokak sanatçıları size müzik ziyafeti de sunacaktır. Jazz dan İskoç müziklerine kadar çok farklı türdeki müziği bu meydanda dinleyebilirsiniz.

Astronomik saat: Prag’ın sembolü olmuş astronomik saati görmelisiniz. Her saat başı melodik bir ton ile çalan saat avrupadaki en detaylı en güzel saatlerin başında geliyor.

Kiliseleri ziyaret edin: en güzel kiliseler meydanda bulunan tyn ve st. Nicolas. St. Nicolas tüm gün açık iken tyn sadece sabahları ve akşam üzeri açık.

Mezarlıkları keşfedin: her ne kadar ürkütücü gelse de eski şehirin alt taraflarında mezarlıkkarı bulabilirsiniz. Orta çağ evlerinin ilkleri burada bulunuyor. Şu anda ise turistlere orta çağ hayatını anlatmak için kapılarını açmış durumda.

Yahudi yerlerini keşfedin

Jewish Quarter

Tarihi yahudi yerleri pragtaki en popüler yerlerden biri. Hitler burasını Nazi yıkımından korumuş. Koruma amacı ise ileride yahudi müzesi açmakmış. Şu anda bu bölgede müzeler, sinagoglar, tarihi mezarlıkkarı ile avrupadaki en büyük yahudi bölgesi durumunda.

Letna parkını gezin

Best views of Prague from Letna park

Bu park yahudi bölgesinden nehiri geçtiğinizde karşınıza çıkıyor. Bir çok yürüyüş güzergahında bulunan park cafelere ve harika bir manzaraya sahip. Bu parkta bir çok öğrencinin resim yaptığını görebilirsiniz. Iprag kalesinin arkasını gören park oldukça sessiz ve huzur dolu. Eşiniz ile romantik bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Pragta yeraltı turu yapın

Best views of Prague at the Charles bridge

Prag yer altı turları ile şehir merkezindeki orta çağ evlerini görebilirsiniz. Bir çok mezarlığın olduğu, tarihi evleri görebileceğiniz bu tur kısa ama orta çağ tarihli hakkında oldukça bilgilendirici olacaktır.

3. GÜN

ya gidin

Kutna Hora, orta çağ zamanında gümüş madenciliği ile oldukça önemli bir konumdaymış. Prag krallığının zenginleşmesine çok büyük katkı sağlamış. Şimdi ile kemik kilisesi ile ünlü. Kilisede 40 bin – 70 bin civarı insan kemiği bulunuyor. 15 dakika da gezebileceğiniz bu kilisenin dışında tarihi bir şehir merkezi sizleri bekliyor. Orta çağ kiliseleri, iyi korunmuş orta çağ sokakları, büyük şehir meydanı gezilecek yerler arasında. Pragdaki kalabalığın aksine Kutna Hora küçük sessiz ve tarihi bir şehir.

4. GÜN

Vyšehrad’ı keşfet

Prag kalesinden sonra Vyšehrad görmeniz gereken bir diğer yer. Şehrin güneyinde bulunan yapı prag krallığının orjinal kalesi. 10. Yüzyıl da inşa edilen kale günümüzde varlığını sürdürüyor. Turistlerin sürekli ziyaret ettiği kaleye sizde gelmelisiniz. Ayrıca şehri tepeden görmek için oldukça güzel bir kale.

 Nehir kenarında yürüyüş yapın

Kaleden çıktığınızda şehir merkezine kadar nehir kenarında uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Nehir kenarında yürüyüş ve bisiklet yolları bulunurken isterseniz oturup dinlenebilir kitap okuyabilirsiniz. Hiç durmadığınızda yaklaşık 20 dakika da şehir merkezine varabilirsiniz.

Barut kulesini görün

Şehir merkezine döndüğünüzde orta çağ kulelerini kontrol edin. Barut kulesi olarak adlandırılan kule 13 şehirde bulunuyor ve iki 1475 yılında yapılmış. 17. Yüzyıl boyunca barut deposu olarak kullanılan kule 1757 yılında ağır hasar görmüş. 1876 yılında tekrar yenilenerek kullanılmaya devam edilmiş.

Prag sokaklarını gezin

Best views of Prague from Old Town bridge tower

Prag etkileyici bir şehir. Kıvrımlı ve birazda labirent gibi sokakları oldukça güzel. Burada Restaurantlar, marketler, kiliseler sizleri bekliyor. Hatta oturup yürüyen insanları izlemek bile okudukça keyifli.

Diğer aktiviteler:

Konsere gidin: prag klasik müziği ile ünlü bir şehir. Şehirde konser verilen bir çok alanı görebilirsiniz.

Franz kafka müzesini gezin: Franz Kafka praglı.eğer onu seviyorsanız müzesini mutlaka gezmelisiniz.

Önerilen Restaurantlar:

Country life: ucuz ve vejetaryen seçeneği ile bütçenize katkı sağlayabilir.

Vinograf: tüm et çeşitleri sadece prag şarabı ile servis ediliyor. Küçük hoş ve romantik bir mekan.

U medvidku: geleneksel çek yemekler velezzetli çorbaları bulunuyor. Ayrıca kendi yaptıkları biradan veriyorlar.

Las adelitas: lezzeti ve otantik meksika yemeklerini bulabileceğiniz bir yer. Hatta daki en iyi yer diyebiliriz.

Prag bira müzesi: kısa bir ismi olsada bira seçenekleri konusunda devasa bir müze.

Prag’da gezilecek yerler

Ortaçağ havasını iyi korumuş kentin mimarisi zarif, sokaklarında yürümek keyifli. Prag’da gezilecek yerlerin bir listesini vereyim, bunların en önemlileri haritada numarasıyla görülüyor, yazının çıktısını alıp kolayca gezebilirsiniz.

1 – Prag Kalesi (Prazsky hrad): Dünyanın en eski antik kalesi. Bilet 350 Koruna (35TL)
2 – Belvedere
3 – St. Nicholas Kilisesi
4 – Prague Baby Jesus (Prazska jezulatko)
5 – Petrin Kulesi (bilet 105/55 Koruna), sihirli aynalar labirenti, funicular.
6 – Lesser Town (Mala Strana) Köprü Kulesi
7 – Charles Köprüsü (Karluv Most)
8 – Eski kent (Stare Mesto) Köprü Kulesi
9 – Rudolfinum Konser Salonu
10 – Josefov – Prag Yahudi Mahallesi – Kombine bilet 480 Koruna
11 – Eski Kent Meydanı (Staromestske nam)
12 – Orloj ve Eski Kent (Stare Mesto) Sarayı, astronomik saat – Old Town Hall
13 – Tyn Kilisesi
14 – Powder Tower (Prasna brana)
15 – Betlem Chapel (Betlemska kaple)
16 – Wenceslas Meydanı (Vaclavske namesti)
17 – Ulusal Tiyatro (Narodni divadlo)
18 – Yeni Kent Sarayı (Novomestska Radnice) – New Town Hall
19 – Ulusal Müze (Narodni  muzeum)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz