Ana Sayfa Tatil Önerileri Ucuz Tatil Yapmanın Yolları

Ucuz Tatil Yapmanın Yolları

744
0

4’te 1 fiyatına düşen otel odaları, erken rezervasyon fırsatları, ev kiralama veya değiş-tokuş olanakları derken, biraz dikkatli davranıp araştırma yaparak bu yıl tatilinizi sandığınızdan çok daha ucuza getirebilirsiniz…

Zamanlama önemlidir

Hafta içi yapacağınız tatiller hafta sonu ile bağlayacağınız tatillerden yüzde 30 daha ucuza gelir. Bu hem Türkiye’de hem de yurtdışında geçerlidir. Benzer şekilde uçak biletlerinde de hatırı sayılır fiyat farkları oluşur. Bayramlar, resmî tatiller gibi talebin çok olduğu dönemlerde fiyatların yükseldiği herkesin malumu…

Erken rezervasyonlarda indirim yapıldığını biliyoruz. Ama son dakika rezervasyonlarında da büyük indirimler yakalamak mümkündür. Oteller odaları boş kalmasın diye bazen yüzde 70’e varan oranlarda birkaç günlük oda kiralayabiliyor. Ya da bir bakmışsınız süit odayı size standart oda fiyatına vermişler. Otelin bol olduğu lokasyonlarda (çok popüler olmayan dönemlerde, örneğin festival zamanları) bu yöntemle şansınızı deneyebilirsiniz.

Sizin yerinize açık artırma yapıp otel seçen site: Priceline

Sizi bir iste ile tanıştıralım: www.priceline.com. Dünyanın pek çok şehrinde ucuza konaklamak için tavsiye edilen bu sitede sistem şöyle işliyor. Gideceğiniz şehirde, konaklamak istediğiniz bölgeyi seçiyorsunuz. Ardından otelinizin yıldız sayısını belirliyorsunuz. (Örneğin en az 3 yıldızlı olsun veya 4 yıldızlıdan düşük olmasın vb.). Kendinize bir fiyat belirliyorsunuz. “Maksimumum 50 dolar veririm ya da şu fiyat aralığı olabilir gibi… Site belirlediğiniz fiyat üzerinden hesapladığı tutarı kredi kartınızdan çekip takasa alıyor. Ve size sormadan istediğiniz azami şartları sağlayan (bölge, yıldız sayısı vb.) bir otel seçiyor. Arka planda ise şöyle oluyor: “Otellere, hafta içi dört gün konaklayacak bir çift olduğunu ve günlük 50 dolarlık bütçeleri bulunduğunu” ileten bir mesaj gidiyor. Bu bütçeyi uygun bulan oteller, siteye onay gönderiyor. Site de sizin için en karlı oteli otomatik seçip rezervasyonu oluşturuyor. Bu sayede boş odası kalmasını istemeyen bir otel müdürü, 300 dolarlık odasını size 50 dolara satmış olabiliyor. (İş bu satırları yazan yazar, site sayesinde New York’ta 3’te 1 fiyatına lüks bir otelde konaklamıştır.) Şansınızı zorlamaya karar verdiyseniz ve şehirde otellerin tıklım tıklım olduğu bir dönemde değilseniz, ne kadar son dakikada rezervasyon yaparsanız fiyat o kadar düşüyor. Priceline’da ucuz uçak bileti, araç kiralama seçenekleri ive ev kiralama seçenekleri de var.

 Ev kiralama ve ev değiş-tokuş siteleri

Türkiye’de ve yurtdışında yapabileceğiniz akılcı bir çözümü de ev kiralamaktır. Özellikle kalabalık bir grupsanız son derece uygun fiyatlara havuzlu villalardan tutun da küçük dairelere kadar binlerce seçenek bulabilirsiniz. Farklı bir seçenek de evinizi bir başka tatilci ile değiş-tokuş etmektir. Bunun için yapmanız gereken, https://homelink.org/tr/ sitesine üye olmak, evinizin fotoğraflarını çekip siteye yüklemek. Yaşadığınız şehirde konaklamak isteyen bir tatilci ile site üzerinden bağlantıya geçip belirli bir süre için evlerinizi değiş-tokuş edebiliyorsunuz.

 

Tekne tatili, karavan parkları

Denize doymak, birbirinden güzel koyları gezip, farklı lezzetlerin tadına bakmak için tekne tatilini tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan karavan parklarında da macera dolu bir tatil planlayabilirsiniz. “Karavanım yok ki” diye düşünmeyin. Çok sayıda kiralama seçeneği var.

Ulaşım araçlarını değiştirin

Hava ulaşımı yerine kara veya ulaşımını tercih etmek de bütçenizden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Benzer şekilde tatil yeri seçerken, ulaşımı için ekstra seyahat gerektirmeyen merkezi noktaları seçmek de hatırı sayılır miktarda tasarrufu beraberinde getirir.

 ​Mutfaklı oteller

Ülkemizdeki yaz tatili konseptli otellerde çok sayıda olmasa da yurtdışında mutfağı bulunan birçok otel imkanı var. Küçük bir market alışverişi ile basit menüler hazırlayarak yemek bütçesini düşürebilirsiniz.

Tatil nedir?

Tüm sorunları zihninizde taşıdığınız lüks bir tatil merkezi mi yoksa kendinizi stresten arındıracağınız doğal ve mütevazı bir yaşam alanı mı? Tatil nedir? Size tatil paketi satmak için hiç girmeyeceğiniz havuzların, yemeyeceğiniz yemeklerin, kullanmayacağınız spor salonunun reklamını yapan, gündüz iki saat geçireceğiniz otel odasını lüks döşeyip, tüm bunların bedelini fiyata ekleyen turizm şirketleri mutlu bir tatili garanti edebiliyor mu? Gözlerinizi kapatın ve en mutlu olduğunuz tatilleri gözünüzün önüne getirin. Belki de sadece bir balkonda huzurla oturduğunuz, çatal bıçak sesleri ve gülüşmelerle dolu bir akşam üzerini ya da öğrenciyken çıktığınız bir tren yolculuğunu hatırlayacaksınız… Tatilinize harcayacağınız​

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz