Ana Sayfa Avrupa Almanya Avrupa’nın En Büyüleyici Meydanları

Avrupa’nın En Büyüleyici Meydanları

303
0
Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Raekoja Plats

Tarihi ve orta çağ mimarisiyle medeniyetin beşiği olarak kabul edilen , doğal güzellikleri ve görkemli yapılarının yanı sıra meydanlarıyla ünlü! Birçok önemli toplumsal olaylara ev sahipliği yapan meydanlar mimari yapıları ve tarihe ayna tutan kimlikleriyle büyük ilgi görüyor. Galerimizde, Avrupa’nın en çok hayranlık uyandıran meydanlarını sizler için listeledik.İşte Avrupa’nın hayranlık uyandıran 10 meydanı:

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Gendarmenmarkt

İkinci Dünya Savaşı sırasında harabeye dönmesine rağmen yeniden ayağa kaldırılan Gendarmenmarkt Meydanı; atmosferi, mimari yapısı ve tarihi dokusuyla kesinlikle Avrupa’nın hayranlık uyandıran meydanlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Plaza Mayor – Madrid (İspanya)

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Plaza Mayor

İspanya’nın başkenti Madrid’in en ünlü yapılarından biri olan Plaza Mayor, 3 katlı yapısını çevreleyen görkemli binalarıyla hayranlık uyandırıyor. Madrid’in en önemli toplanma noktası olan bölge, aynı zamanda en fazla turist çeken meydanlarda da bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Raekoja Plats – Tallinn (Estonya)

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Raekoja Plats

Estonya’nın başkenti Tallinn’de yer alan Raekoja Plats, Avrupa’da orta çağ dönemini hatırlatan mimarisiyle ön plana çıkıyor. Dar sokakları ve tarihi dokusuyla hayranlık uyandıran meydan, görmeniz gerekenler listesine ekleyebileceğiniz yerlerden sadece biri!

Piazza San Marco – Venedik (İtalya)

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Piazza San Marco

Venedik’in kanallarından sonra en simgesel yapılarından biri olan kuleye ev sahipliği yapan meydan, tarihi dokusu ve sürekli yoğun olmasıyla biliniyor. Mimari yapısı ve tarihi dokusuyla öne çıkan bölge Avrupa’nın hayranlık uyandıran meydanlarından biri!

Rynek Glowny – Krakow (Polonya)

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Rynek Glowny

Avrupa’nın en büyük meydanı olma özelliğine sahip Rynek Glowny Meydanı, iki kulesi birbirinden farklı St. Mary’s bazilikasına da ev sahipliği yapmaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında Krakow herhangi bir hasar görmediği için Polonya’nın en eski ve mimarisi oturmuş şehridir. Bu meydan, mimari yapısı ve orjinalliğiyle hayranlık uyandıran meydanlardan biri olarak öne çıkıyor.

Piazza Navona – Roma (İtalya)

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Piazza Navona

Avrupa’nın en özel meydanlarından biri olan Piazza Navona, döneminde Romalılar’ın düzenlenen oyunları izlemek için gittiği bir meydanmış. Büyük süs havuzlarının yer aldığı meydanda günümüzde sokak sanatçıları ve ressamlar yeteneklerini ve eserlerini sergiliyor.

St. Peter’s Meydanı – Vatikan

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - St. Peter's Meydanı

Vatikan’ın kalbi olarak nitelendirilen St. Peter’s Meydanı, Papa’nın balkon konuşmalarını yaptığı meydan olarak biliniyor. Bu meydana girdiğinizde farklı bir devlete de giriş yapmış oluyorsunuz. St. Peter’s Meydanı, mimari yapısıyla Avrupa’nın hayranlık uyandıran meydanlarından biri!

– Moskova (Rusya)

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Kızıl Meydan

Dünyanın ve Avrupa’nın en ünlü merkezlerinden biri olan Kızıl Meydan, mimari yapısı ve tarihi dokusuyla her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Saint Basil’s Cathedral’e de ev sahipliği yapan meydanı, mutlaka görülmesi gerekenler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Old Town Square – (Çekya)

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Old Town Square

Mimari yapısıyla büyüleyen Old Town Square, Astronomik Saat olarak adlandırılıyor. Film sahnesini andıran görüntüsüyle orta çağ mimarisini günümüze taşıyan meydan, Avrupa’nın hayranlık uyandıran meydanları arasında en üst sıralarda kendisine yer buluyor.

Grote Markt – Brüksel (Belçika)

Avrupa'nın Hayranlık Uyandıran Meydanları - Grote Markt

10. yüzyılda inşa edilen meydan, market meydanı olarak da adlandırılıyor. İhtişamlı binaların arasında yer alan meydanın mimari yapısı ve tarihi dokusu bölgeyi diğer merkezlerden ayırıyor. Görmeniz gerekenler listenize eklemenizi önerdiğimiz meydan, Avrupa’nın hayranlık uyandıran meydanlarından biri olarak öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz