Ana Sayfa Avrupa Macaristan Budapeşte Tatil Günlüğü ve Gezi Rehberi

Budapeşte Tatil Günlüğü ve Gezi Rehberi

1319
0
Macaristan Parlamento Binası
Macaristan Parlamento Binası

için doğunun parisi deniyor. Bizce oldukça doğru bir tabir. Büyük geniş bulvarları, güzel bir mimarisi var fakat yıllarca komunist kurallarla yaşamış olmanın etkileri de görülüyor.  Sokakta yürürken oldukça dinamik ve yaşayan bir şehir olduğunu hemen farkedersiniz.

Budapeşte yi doğu ve batı da bu kadar dinamik yapan şey genç nüfus. Şehir hala gelişiyor ve gençler sürekli yollarda .

Bu yazımızda ne bulacaksınız?

Budapeşte tatili için ne kadar bir bütçe ayırmalısınız?

Budapeşteyi gezmek için ne kadar süre gerekli?

Budapeşte hakkında iyi ve kötü şeyler neler?

Budapeştede görülmesi gereken yerler neler?

Ucuz yiyecek ve içecek bulma

En iyi Budapeşte otelleri

Budapeşte gezi planınız için size yardımcı olacak bir çok ipucu

Toplu taşıma

Ve dahası…

Budapeşte’de için ne kadar bütçe gerekli?

Budapeşte tatilini burada geçirmek isteyenler için fiyat açısından oldukça uygun. Ülkemizde ki gibi dolar değer kazandıkça burası ucuzluyor.

Ortalama olarak günlük 100 – 150 tl lik bütçe yeterli olur. Bundan çok daha fazla harcama yapabileceğiniz gibi daha az da harcayabilirsiniz. Ortalama olarak 125 tl / gün gibi düşünün.

Budapeşte’de gezi için kaç gün yeterli olur?

En gözde yerleri gezmek için 3 gün yeterli olur. Daha fazla yer gezerim diyorsanız 4 veya 5 gün ayırabilirsiniz.

Budapeşte
Budapeşte

Budapeşte ye hangi mevsimde gidilmeli?

Budapeşte klasik avrupa iklimine hakim. Yaz ayları gezmek için oldukça uygun. Çok sıcak veya çok soğuk olmuyor. Sonbahar ve kış mevsimi de budapeştede çok güzel olur fakat ülkemize göre daha soğuk. Bu nedenle turistlerin çoğunluğu yazın gelmeyi tercih ediyor.

İlkbahar ve sonbahar da gelmek isterseniz biraz yağmur sizi bekliyor. Yağmurda yürümekten hoşlanıyorsanız tam size göre aslında. Sıcaklık çok düşmüyor, nisan ve mayıs ayları her yer yemyeşil oluyor.

Kış ayı ise oldukça soğuk. Özellikle geceleri dışarıda kalırsanız donabilirsiniz. Bu nedenle kışın gelmek pek hoşunuza gitmeyebilir.

Budapeşte’nin iyi ve kötü taraflarına bir göz atalım.

İyiler

Budapeşte Sokakları
Budapeşte Sokakları

Hill kalesi ve mimari: Sokaklarda yürürken etraftaki mimariyi izlemeyi çok seveceksiniz. Değişik tasarıma sahip binalar sizi cezbedecek.

: danube bankası unesco dünya mirası listesine girmiş durumda. Danube nehri boyunca yapıları incelemek özellikle gece v görüntüleri çok güzel.

Termal havuzlar: Budapeştedünyanın en ünlü termal havuzlarına sahip. Roma zamanından berituristler bu havuzlar için geliyor.

Gece hayatı: Budapeşte partileri seviyor.  Özellikle barlar ve gece kulüpleri çok fazla ve çok hareketli.

İyi Olmayan Tarafları

Dili hiç kolay değil: macar dili oldukça zor,  alfabesi ve harfleri türkçeye benzer olsada söylenişleri çok farklı. Menüdeki veya tabelaları okuduğunuzu zannedebilirsiniz ama aslında doğru söylemiyor olduğunuzu unutmayın.

Taksi sürücüleri:
burada taksicilerin oldukça kötü bir ünlü var. Taksiye bindiğinizde çantanız ve telefonunuzun yanında siz bile kaçırılabilirsiniz. Bu yüzden taksimetre kullanan resmi taksilere binmeye özen gösterin.

Hırsız ve yankesiciler: Budapeşte de yankesiciler oldukça fazla. Çok güzel bir bayan sizi bir bara içki içmek için çağırabilir ve ona bir bardak içki ısmarlamanızı isteyebilir. Hesap gelince bir bardak içkinin yüzlerce dolar olduğunu görüp dolandırıldığınızı anlamış olursunuz. Yanınızda o kadar para olmadığını için atm ye bir görevli ile gidip para çekmeniz gerekir. Bu esnada cüzdanınız da çalınabilir.

Budapeştede gezilecek görülecek yerler

DANUBE NEHRİ

Danube Nehri
Danube Nehri

Danube nehri kıyıları Unesco dünya mirası listelerine girmiş durumdadır. Bu nedenle burada epey vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Budapeşte nin en güzel yerlerinden biri olup diğer yerleri de görebilirsiniz.

HILL KALESİ

Hill Kalesi
Hill Kalesi

Şehrin altında su üstünde kale gibi düşünebilirsiniz. Hill kalesini kesinlikle görmelisiniz.  Şehirdeki bir çok yapı 14. Ve 15. Yüzyılda yapılmış. Bir gününüzü taş sokaklarda rüzgarın sizi götürdüğü yere giderek özgürce kesif yapmalısınız.  Ayrıca Trinity meydanı,  mathias kilisesi,  balıkçı limanı ve buda kalesi diğer görülmesi gereken yerler.

Büyük Market
Büyük Market

 Burası 1984 yılında yapılmış ve tamamı ahşaptan oluşuyor. Bu market bizim pazarlara benziyor biraz, meyveler sebzeler hazır yemekler satılıyor genelde. Turistler için biraz pahalı olan bir market. Aradığınız şeyleri buda bölgesinde çok daha ucuza bulmanız mümkün. Yinede mimarisi ile oldukça güzel küçük tatlı bir yer. Görmenizi öneririz.

Büyük Sinagog

Büyük sinagog sadece güzel mimarisi ile ön plana çıkmıyor. Ayrıca dünyadaki en büyük ikinci sinagog olma özelliğini taşıyor.

TERÖR EVİ

Terör Evi
Terör EviTerör Evi

, Nazi zamanında komünist rejimini anlatan bir müze. Şehirde görülmesi gereken oldukça ilginç bir müze. Ziyaret etmelisiniz.

MACARİSTAN PARLAMENTO BİNASI

Macaristan Parlamento Binası
Macaristan Parlamento Binası

Macaristan en büyük binası ve aynı zamanda ülkenin sembolü olan parlamento binası Budapeşte de bulunuyor. Bu bina ayrıca dünyadaki en büyük 3. Parlamento binası. Genelde turistler bu binayı dışarıdan görüyor, içine girmek isterseniz 14$ olan günlük turlara katılmanız gerekli. Kafanıza göre giremiyorsunuz.

MEMENTO PARKI

Memento Parkı

Komunistler genelde kendi heykellerini yaptırmayı sever.  Özellikle demir olarak yapılan heykeller yıllara meydan okuyarak günümüze kadar gelmiş. Komunizm sona erince tüm heykeller şehrin dışına çıkarılmış. Şu anda bir park olarak ziyarete açık durumda. Buraya gelip stallin ile selfie çekilebilirsiniz mesela ama ulaşım büyük bir sorun. Toplu taşımadan ziyade tura katılmak daha mantıklı.

ŞEHİR PARKI

 

Şehir Parkı
Şehir Parkı

Şehir parkı Budapeşte halkının şehrin gürültüsünden kaçıp dinlemek için geldikleri park. Ayrıca banyoları da burada bulunuyor. Bu parkta hayvanat bahçesi,  transilvanya kalesinin replikası olan vajdahunyad kalesi gezilebilecek yerler arasında. Keşfetmek, gezmek ve dinlenmek için harika bir yer.

Kahramanlar meydanı

Macaristan daki en büyük ve en ünlü meydan. Macaristan ın bininci yıl için yapılmış. Şehir parkının girişinde yer alıyor, bu meydandan geçerek parka giriş yapıyorsunuz.

Macaristan opera binası

Bu neo rönesans opera evi dünyada en güzel opera evi olarak anılıyor. Opera evine girmek için ucuz bilet bulmanız mümkün.  Genelde girişte bilet satışı oluyor, internetten de alma imkanınız var. Diğer bir seçenek ise tur alarak içeriyi gezmek

Andrassy Bulvarı

Bu bulvar büyük muhteşem ağaçlarla dolu ve Unesco dünya mirası listesine girmiş durumda. Yürüyerek gezilebilecek yerler arasında en üst sırada. Opera evi ve şehir parkına bağlantısı olan bulvar şehirdeki en pahalı yer.

SAINT STEPHENS BAZİLİKASI

Saint Stephens Bazilikası
Saint Stephens Bazilikası

Saint Stephen’s bazilikası Budapeşte de bulunan en büyük bazilika. Çatısına çıktığınızda tün şehri 360 derece görebiliyorsunuz. Bu manzarası için bir kişinin pek çok kez geldiği bir yer.

Margaret adası

2.5 km uzunluğundaki ada danube nin ortasında bulunuyor. İçerisinde bulunan park ile güzel bir dinlenme yeri ve oldukça popüler.

Bit Pazarı

Orta Avrupa’daki en büyük bit pazarı burada. Hayal edebileceğiniz herşey burada satılıyor. Eşi benzeri olmayan hediyelik eşyaları buradan alabilirsiniz. Bit pazarı şehir merkezinden yaklaşık 40 dakikalık mesafede. Diğer yerlere nazaran bit pazarına toplu taşıma ile ulaşmanız oldukça kolay.

Budapeşte’de Yapılacak Şeyler

Ücretsiz yürüyüş turlarına katılın

Budapeşte de ücretsiz olarak düzenlenen yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Şehri keşfetmenin en harika yolu bu turlardır. Özelikle şehre geldiğinizde ilk gününüzü bu tura ayırabilirsiniz.

Yürüyüş turları genelde ücretsiz olmakla birlikte daha kaliteli tura katılmak isterseniz küçük bir ödeme yapmanız gerekiyor. Ücretli turlarda gezeceğiniz yerler aynı. Sadece verdikleri bilgiler, yemek yiyeceğiniz yerler farklılık gösteriyor.

Termal Havuzlara Gidin

Termal Kaplıcalar
Termal Havuzlar

Budapeşte doğal termal havuzları ile tanınıyor desek yanlış olmaz. Romalılar zamanında yapılan bu havuzlar günümüze kadar dayanmış. Termal rüzgarların bu havuzları ısıttığı söyleniyor. Gerçekte böyle midir bilinmez ama havuzların çok rahatlatıcı olduğu bir gerçek. Bu nedenle her yaştan insanı sıcak suyun içinde görebilirsiniz.

Budapeşte de bir çok termal havuz mekanı bulunur ve hepsi birbirinden farklı. Bazı bone takmayı zorunlu kılıyor bazıları serbest bırakıyor. Bazı havuzlar çok küçük jakuzi gibi bazıları yüzme havuzu. Bazı havuzların suyu çok sıcak bazıları ise ılık. Kendi zevkinize göre bir havuz kesinlikle var.

Szechenyi ve gellert termal havuzları

Szechenyi
Szechenyi

Szechenyi ve gellert en ünlü iki havuz.

Szechenyi: 1913 yılında yapılan havuz Budapeşte deki en ünlü havuz. Sade ve şık görünüme sahip termal tesis olan szechenyi de 11 medikal havuz ve 8 yüzme havuzu bulunuyor. Ayrıca avrupadaki en büyük termal tesis burası. Giriş ise kilitli kasa isteyip istemediğinize göre 15$-20$.

Gellert: 1918 de yapımı tamamlanan termal tesiste 4 medikal havuz, 6 kapalı havuz ve 2adet dışarıda havuz bulunuyor. Giriş 20$ olmakla birlikte kilitli kasada kiralayabiliyorsunuz.

Havuzlar Hakkında Faydalı bilgiler:

Termal havuzlara yüzmek için gidiyorsanız yanınızda havlu ve yüzme kıyafetlerinizi bulundurmalısınız. Bazı havuzlara havlu ve kıyafet kiralama imkanı varken bazı havuzlarda olmuyor. Bu nedenle gitmeden önce araştırmalısınız.

Havuzlarda çok fazla düzen yok ve bir çok çalışan huysuz diyebiliriz. Bilet almak biraz karışık olabiliyor, sizi zorlayabilir. Fakat hepsi eğlenceli aslında.

Yüzük ve kolye gibi takılarınızla havuza girmeyin. Sülfürlü su takılarınıza zarar verebilir.

Bilet aldığınızda kolunuza bant takılabilir. Bu sayede aynı gün içerisinde ücretsiz girip çıkabilirsiniz.

Ekstra gizlilik için özel üst değiştirme kabini kiralama olanağınız bulunuyor.

Budapeşte’de Yemek

Budapeşte Yemek
Budapeşte Yemek

Budapeşte uluslararası bir şehir, bu nedenle aradığınız her yemeği bulmanız mümkün. Fakat geleneksel Macaristan yemeklerini denemenizi öneriyoruz.

Burada biraz araştırma ile oldukça ucuz ve çok lezzetli öğlen yemeğini 5€ ‘nun altına bulabilirsiniz, akşam yemeği ise 10$ ‘ın altına bulabilirsiniz. Bu fiyatlar ülkemiz için Biraz yüksek gibi görünse de Avrupa için ucuz.

Burada domuz eti, sığır eti ve tavuk eti bulmanız oldukça kolay. Kırmızı acı biber hemen hemen her yemekte var.

Geleneksel Macaristan yemekleri:

Gulyasleves: Et ve sebzelerle yapılan güzel bir çorba

Pörkölt: Kırmızı biber soslu et yahnisi

Kolbice: Izgarada etli sosis

Lecso: Sebze yahnisi

Paprikas csirke: Tavuk butu ve kırmızı biber içeren kremalı tavuk

Budapeşte’de kahve kültürü gelişmiş diyebiliriz. Bizim gibi türk kahveleri yok ama bir çok cafede oturup kahvesini içerken kitap okuyan insanları görebilirsiniz. Kitap okumak için oldukça nezih ve birazda pahalı mekanlar aslında.

Tabiki turistlerin en çok gezdiği meydanlarda bulunan cafelerden uzak durmalısınız. Buralar aşırı pahalı, gürültülü ve lezzetsiz yerlerdir. Ülkemizdeki gibi turistleri kazıklama kültürü burada da var.

Bu nedenle çok turist girmeyen cafeler sizi daha memnun edecektir.

BUDAPEŞTE GECE HAYATI

Budapeşte Gece Hayatı
Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte her yaştan her memleketten insanın bulunduğu harika bir şehir. Ucuz konaklama, ucuz içki, ucuz yemek nedeniyle en çok tercih edilen yerler arasında.

Budapeşte de tarihi publar çok ünlü diyebiliriz.

İkinci Dünya savaşından sonra insanlar korktukları için yer altına uzanan,komşuları ile bağlantılı olan tünelli binalar inşa etmişler. Zamanla bu korku geçtiği için buralardan çıkmışlar. Şu anda bu tarihi kalıntı gibi olan binalar pub olarak kullanılıyor. Dekoratif açıdan oldukça başarılı bir fikir olmuş. Bu şekilde en ünlü 3 pub Szimpla Kert, Instant ve Fogas Ház.

Budapeşte ayrıca tonlarca gece kulübünün olduğu bir yer. Club Studio ve Club Dokk en ünlü gece kulüpleri. Budapest standardına göre biraz pahalı olabilir ama gece kulübünde eğlence yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle buralara gelmelisiniz.

BUDAPEŞTE’DE KONAKLAMA

Budapeşte Konaklama

Batı Avrupa şehirleri gibi Budapeşte dede bir çok güzel ve ucuz hostel yer alıyor.

Hosteller genel olarak gecelik kişi başı 45-100 tl civarında. Bazı Hosteller hafta sonu ve tatillerde zam yapabiliyor. 45 tl 12 kişilik olarak bir yatak ücreti olur. Kendi odanızın olmasını isterseniz fiyat 200 tl oluyor.

Bazı Hosteller parti hosteli olarak anılıyor. Yani müzik, eğlence, alkol 24 saat devam ediyor. Bu nedenle gitmeden önce yorumları okuyup kendinize uygun bir hostele gitmelisiniz.

Hostel dünyası isimli siteden Hostelleri araştırabilirsiniz. Bir kaç hostel ismi vermek gerekirse;

Pal’s Hostel

Big Fish Budapest Hostel

Avenue Hostel

Central Backpack King

HomePlus Hostel

Maverick City Lodge

Ayrıca airbnb ile bir evdeki veya dairedeki odayı kiralama imkanınızda oluyor. Otellerden daha ucuza gelmiş oluyor.

Otelde kalmayı düşünüyorsanız booking.com tam aradığınız site. Aradığınız fiyatta ve kalitede tün otelleri inceleyip rezervasyon yapabilirsiniz.

BUDAPEŞTE’DE ULAŞIM

Budapeşte Ulaşım
Budapeşte Ulaşım

Budapeşte, tramvayları, otobüsleri ve metrosu ile güzel bir toplu taşıma ağına sahip. Kullanması oldukça kolay. Burada bilet sistemi biraz farklı. Elinizdeki biletin geçerli olması gerekiyor. Yani bir bilet aldığınızda kimse kontrol etmiyor. Bazı zamanlarda bilet kontrolü yapılıyor ve biletiniz geçersiz ise 150-300tl ceza kesiliyor.

Smartcity uygulamasını telefonunuza yükleyerek Budapeşte’deki toplu taşımayı internete bağlı olmadan kullanabilirsiniz.

Bilet fiyatları şöyle:

Tek bilet: 350 HUF (8.5 tl)

10 adet bilet: 3,000 HUF (50 tl)

1 günlük sınırsız bilet: 1,650 HUF (30 tl)

Havaalanı ve şehir arası bilet: 400 HUF (9 tl)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz