Ana Sayfa Türkiye Marmara Bursa’da Bulunan Osman Gazi Türbesi

Bursa’da Bulunan Osman Gazi Türbesi

372
1

Türkiye’nin coğrafi konumunun önemi ve tarih boyunca büyük imparatorluklara ev sahipliği yaptığını bütün dünya biliyor. Bu imparatorlukların da en büyüğü Osmanlı İmparatorluğu kuşkusuz! Bu yazımızda, çok uzun yıllar bütün dünyaya hükmeden ve korku salan bir imparatorluğun kurucusunun türbesini ve bu özel türbenin hikayesini sizlere tanıtacağız.

Tarihimiz açısından çok önemli bir yerde olan ve Osman Bey adına yapılmış olan Osman Gazi Türbesi, ’nın en önemli tarihi değerlerinden bir tanesidir. 1258 doğumlu olan Osman Gazi, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusudur. O yıllarda sadece bir beylik olan Osmanlı Beyliği’nin temellerini çok iyi atan Osman Bey, aslında tüm dünyaya hükmeden bir imparatorluğun altyapısını hazırlıyordu.

Osman Gazi Türbesi - Genel

Osman Bey, Bursa şehrini kuşattığı esnada oğlu Orhan Bey’e, şu anki türbenin olduğu yeri göstererek, öldüğü zaman buraya gömülmek istediğini belirtmişti. Orhan Bey de babasının bu vasiyetini yerine getirerek, Osman Bey’in vefatından sonra bugünkü Osman Gazi Türbesi’ni yaptırmıştır. Öte yandan, Bursa’nın Sessiz Kıyı Kasabası adlı yazımızı okuyarak Bursa’nın en güzel kasabalarından biri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Osman Gazi Türbesi - Sandukalar

Türbe asırlar boyunca sağlam kalsa da 19. asırda yaşanan deprem ve yangınlar sonucunda tamamen yıkılmıştır. Bunun üzerine dönemin padişahı Sultan Abdülaziz aslına sadık kalmak suretiyle türbeyi tekrar yaptırmıştır. O dönemde yeniden inşa edilen türbe bugünlere kadar hiç bozulmadan gelmiştir. Döneminin bütün özelliklerini iç mimarisinde barındıran Osman Gazi Türbesi, mutlaka gezip görülmesi gereken türbeler arasında yer alıyor.

Osman Gazi Türbesi Gezisi

Osman Gazi Türbesi - Dış Görünüm

Bursa’ya gittiğiniz zaman kesinlikle görülmesi gereken yerler listenizde bulunması gereken Osman Gazi Türbesi, mimari yapısı ve tarihi dokusuyla dikkat çekiyor. Türbenin içerisinde 15 adet sanduka bulunmaktadır. Bu sandıklardan bir tanesi de türbede yatan Osman Gazi’ye aittir. Sanduka üzerinde Abdülaziz tarafından yaptırılan ve Osman Gazi’ye ait bilgilerin bulunduğu kadife kumaşa gümüş sim ile işlenmiş, hadis-i şerifin yazılı olduğu, bir örtü bulunmaktadır. Diğer 14 sanduka ise Osman Gazi’nin oğulları, eşi ve akrabalarına aittir. Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun, oğlu Kasım Çelebi ve kızı Fatma Hatun, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah, Şehzade Korkut, Yıldırım Bayezid’in oğlu Musa Çelebi, Emir Süleyman, Sultan  II. Bayezid’in oğlu Şehzade Korkut’un sandukaları türbede yer alıyor. 

Osman Gazi Türbesi - Genel Görünüm

Sekizgen bir plan üzerine inşa edilmiş olan türbenin üstü kubbe ile kapatılmıştır. Ahşap bir koridordan girilen Osman Gazi Türbesi, konak salonlarına benzer bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, bu özel türbenin pencerelerinde kumaş perdeler de bulunmaktadır. Ufak bir mihrabı da bulunan türbenin pencere parmaklıkları ise dökme demirden yapılmıştır. Yanları beşik tonozla örtülü olan türbenin orta bölümü dört sütunla birbirinden ayrıştırılmış ve bu sütunlar birbirine kemerlerle bağlanıp üstü kubbe ile kapatılmıştır. İç duvarları beyaz kireçle boyanmış olan türbenin pencere üstlerinde sade alınlık süslemeleri de bulunmaktadır.

Osman Gazi Türbesi Ulaşım

Osman Gazi Türbesi - Ulaşım

Bursa’nın neredeyse her bölgesinden Osman Gazi Türbesi’ne ulaşım araçları sizi kısa sürede bölgeye ulaştırmaktadır. Türbe, kendi adı gibi Osman Gazi mahallesinde bulunmaktadır. Bursa meydandan “kime sorsanız gösterebileceği” Osman Gazi Türbesi’ne yürüyerek de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Türbeye giriş ücretsiz olup bu tarihi mekanı dilediğiniz kadar gezebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Saat kulesi ve bahçesindeki harika Bursa manzarası ile eşsiz bir mekan. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi defin edilmiştir. Osman Gazinin beni şu gümüşlü kümbete gömün vasiyeti yerine türbesi burası olarak yapılmış. Geçirdiği yangın ve depremlere rağmen özüne göre tekrar yapılandırılmış. Görevliler iyi bakıyorlar, nazikler size karşı ve covid önlemleri alınmış durumda. Mutlaka gidilmesi gereken bir yer ve atalarımıza sonsuz saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz