Ana Sayfa Tatil Günlükleri Finlandiya Lapland Gezi ve Tatil Rehberi

Finlandiya Lapland Gezi ve Tatil Rehberi

1311
0
lapland tatili
lapland tatili

Dünya’nın en ilginç otelleri listemizde yer alan  oteli Finlandiya’da bulunuyor. Finlandiya’ya tatile gitmeyi, karlar altında uyumayı ve kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız şimdi tam zamanı.

Finlandiya’da yapan Fatih Bark’ın gezi günlüğünü sizlerle paylaşıyoruz.

gazetelerin birinin seyahat ekinde Finlandiya Lapland turu ile ilgili bir yazı okudum. Altında da Lapland’a seyahat turları yapan seyahat acentelerinin ilanları ve neredeyse kişi başı 2.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla. Pahalı ama gel gör ki biz şu vakte kadar bütün seyahat organizasyonları kendimiz yapmış olduğumuzdan ben eşim Vildan’a söylemeden kendim araştırma yapmaya başlamıştım bile.

Bu bölge özellikle Türklerin şu ana kadar çok seyahat ettiği bir bölge olmadığından internette yerli kaynaklardan ziyade yabancı kaynaklardan ve bloglardan yararlanmaya çalıştım.

Lapland,Kuzey Kutup Dairesi’nin içerisinde Finlandiya,İsveç ve Norveç’in de kuzey kesimlerinden kısımlarının olduğu bölgenin genel adı . Ancak bunların içerisinde en renkli ve merak edilir olanı Finlandiya’nın kuzey kesimi olan Rovaniemi şehri.

Rovaniemi

Rovaniemi Otelleri

Rovaniemi
Rovaniemi

Vildan’a söylemeden öncelikle uçak bileti fiyatlarına baktım. Rovaniemi’ye direk uçuş olmadığından İstanbul –Helsinki uçuş biletlerini  benim özellikle çok seyahat etmemden dolayı oluşan millerle Ben, Vildan ve 5 yaşındaki oğlum Bora için uçak biletlerini aldım. (Millerle uçak biletini aldıktan 1 ay sonra THY bir yapıp İstanbul-Helsinki biletlerini 120 USD’ye satışa çıkardı , olan benim millere olmuştu :((

Vildan’a bir vesile ile daha sonra bileti aldığımı ve 2 ay sonra seyahate gideceğimizi söylediğimde önce çok sevindi ama Bora’yı Ocak ayında o kadar soğukta nasıl gezdirebileceğimizi aklına getirdiğinde biraz tedirginlik yaşamıştı . Ama bende sanki daha önce bu bölgeye seyahat etmişcesine bir rahatlık vardı.

Daha önce kış seyahati çok fazla yapmadığımızdan dolayı birçok şeyi yeni öğrenmiş olduk. Yanınıza mutlaka termal içlikler almanız gerekiyor,Bunlar genelde ucuz ürünler değil . Ama mutlaka yanınıza her gün için en az 1 tane olacak şekilde almaya çalışın.(Bazı günler 2 termal içlik giydiğimiz oldu).

Kış kıyafetleri önemli
Kış kıyafetleri önemli

Helsinki-Rovaniemi arası  en rahat yol , Finlandiya Havayolları FINNAIR ile uçmak. Bu biletleri iyi kovalamak ve sık sık kontrol etmek gerekiyor. Biz 3 kişi için gidiş-dönüş 132 euro ödedik. Uçak saatleri biraz tersti  ( sabah saat 05.45) ama diğer seferlerle arasında 400-500 euro civarı bir fark vardı ve o saatte kalkmaya değerdi. FinnAir Helsinki-Rovaniemi arası hergün 5-6 sefer düzenliyor.

Helsinki’den Rovaniemi’ye uçak dışında Trenle de gelinebiliyor ve yaklaşık 11 saat sürüyormuş . Havalimanında karşılaştığımız bir Türk aile yataklı vagonla Rovaniemi’ye gideceklermiş . Bu da ilginç bir tecrübe olabilir isteyenler için.

THY  İstanbul-Helsinki arası günde 3 sefer düzenliyor . Ben programı İstanbul’dan 13.50’de kalkış,Helsinki’ye 17.15’te varış şeklinde ayarlamıştım ve havalimanına çok yakın bir otelde konaklayıp,sabah 4 gibi Helsinki havalimanında Rovaniemi’ye hareket etmek üzere ayarladım.

Helsinki –Rovaniemi 1 saat 15 dakika sürüyor,vardığınızda havalimanı ve pisti karlar altında ama korkmanıza gerek yok . Fin pilotlar bu konuda gayet tecrübeli ve alışkın. Hiçbir zorluk çekmeden iniş yapıyorlar.

Rovaniemi Havalimanı oldukça küçük ama inanılmaz sevimli.Valizlerin geldiği bantların üzerinde Kutup hayvanlarının maketlerini yapmışlar, Bora delirdi tabii. Havalimanı çıkışında her taraf bembeyaz , yollar bile… Ama burada herkes buna alışkın.

Santa Claus Holiday Village
Santa Claus Holiday Village / Finlandiya Lanpand Turu

Rovaniemi’de kalacağımız yeri araştırırken  bir hayli mesai harcamıştım ve sonunda Santa Claus Holiday Village’de karar kılmıştım . Doğru bir tercih yaptığımıza da gidince teyid ettik. Otel tek katlı müstakil kabin evlerden oluşuyor ve ormanın içerisinde yer alıyor. Çevresinde hiçbirşey yok. Pencereden direk bembeyaz ormanları görüyorsunuz. Havalimanına 10 dk mesafede.En az 2 gün öncesinde otele iniş saatinizi mail atarsanız sizi havalimanında karşılıyorlar ve evinizin kapısına kadar götürüyorlar: (Bunun için ücret almıyorlar)

http://www.santaclausholidayvillage.fi

Rovaniemi şehir merkezinde de konaklama imkanı var ve orada da oteller mevcut ama buraya gelip şehir merkezinde kalmanın hiçbir anlamı yok. Zaten küçücük bir yer ve 1-2 avm,1 McDonalds dışında kayda değer birşey yok.

Santa Claus

Buradaki tüm olay bu Santa Claus bölgesinde geçiyor . Yazıyla anlatmak çok mümkün değil . Ortam çok masalsı . Başka yerlerde kalan grupları da Tur Rehberleri otobüslerle buraya getiriyorlar zaten.

Santa Clause Kasaba Meydan
Santa Clause Kasaba Meydan

Biz ilk gün etrafta nerede ne var anlamaya çalışmak için sadece gezdik . Ortam harika, her taraf bembeyaz. Tek katlı kabin ev muhteşem, içerinde sauna da var.

Noel Baba’nın burada yaşadığına inanıldığından burada mizansen evini de yapmışlar ve AVM’lerde gördüğümüz kötü Noel Baba kopyalarından değil. Gerçekten de ona benzetilmiş birisi var. Kendisiyle resim de çekilebilirsiniz.

Kendi fotoğraf makinenizle çekilirseniz ücretsiz  ama onlar çekerse 15 Euro veriyorsunuz ve size bir dosya içerinde resminizi veriyorlar Ayrıca isterseniz çocuklara da Santa Claus’u ziyaret ettiklerine dair imzalı bir belge veriyorlar (5 Euro) Bora’nın ağzı kulaklarında ?

Noel Baba Evi
Noel Baba Evi

Kuzey Kutup dairesi 66 32’ 35’’ i belirtmek için çizgi yapmışlar soluna geçince Kuzey Kutbuna girmiş oluyorsunuz . Ortam oldukça fantastik.

Kuzey Kutbu
Kuzey Kutbu

Yurtdışında benim sıkıntı çektiğim konu kahvaltı ancak burada kahvaltıda çok çeşit var  Özellikle reçellere bayıldık ; orman meyvelerinden yapmışlar ve tadı damağımızda kaldı.

Snowman Igloo Oteli

Bölgenin içerisinde Snowman Igloo oteli de var. Gezmek ücretli (18 Euro) , 10-12 tane yataklı odacıklar var buzdan. İçerisinde buzdan bir bar ve yine buzdan bir restaurant var. Ayrıca dışarı kısmında kızak pisti var ve  içerisi oldukça soğuk . Çocukla gezdiğimiz için çok vakit geçiremedik ama belki sizler için bu da değişik bir tecrübe olabilecektir.

Snowman Iglo
Snowman Iglo

Kar motoru ile gezmek isteyenler için de güzel bir bölüm var.

Burada toplam 3 gün kalacağız 2.gün için Ren Geyiği Safarisi , 3 .gün için ise Husky Safarisi rezervasyonlarını Resepsiyondan yaptık.

Burada birçok alternatif bulunuyor . Kısa turlar da var . Fakat çok birşey anlaşılmıyor ve tat da alınmıyor.

Biz Ren Geyiği turunu 1,5 saatlik olanları aldık. Yetişkinler için kişi başı 109 Euro, çocuk için ise 75 Euro alıyorlar. Ren geyiği çiftliği ziyareti de içerisinde bu fiyatın.

Ren Geyigi Safari
Ren Geyigi Safari / Finlandiya Lapland Turu

Çok uzaklara gitmek istemeyenler için Santa Claus Village’nin içerisinde kısa turlarda var. Fiyat 28-30 Euro civarı ama çok keyifli değil.

Uzun turda sizi buraya 10 km mesafede bulunan ormanların içerisine götürüp orada safari yaptırıyorlar ve manzaranın tarifi imkansız . Buraya kadar gelmişken bunu tavsiye ederim.

yapan şirket (Safartica) ayrıca kalın safari kıyafetlerinden de size ücretsiz veriyor.

Ren Geyiği Safarisi
Ren Geyiği Safarisi

Ren Geyiği Turu harika. Ren geyikleri biraz ağır yürüyorlar ancak bazı bölgelerde çok hızlandılar.Bizi gezdiren experden öğrendiğimiz kadarıyla sadece Finish Laplan’da 200.000 Ren geyiği var ve bunların hepsi numaralı. Bunların sadece %2 ‘si Ren Geyiği safarilerinde kullanılıyormuş , geri kalanı Lapland ormanlarında kontrollü şekilde yaşıyorlar. Ayrıca Ren geyikleri koşmayı ve hareket halinde olmayı seviyormuş.

Yalnız ülkede heryerde Ren Geyiği etinden yemekler, burgerler mevcut,biz yemedik ama ilgisi olanlar geldiğinde deneyebilir.

Finlandiya’da 5.000 Kişi Ren geyiği safarisinden hayatını kazanıyormuş hatta bizi gezdiren arkadaşın ailesi 200 senedir bu işi yapıyorlarmış.

Hava soğuk ama dayanılmaz değil . Biz gittiğimizde -16 derece civarında idi ama Bora üşümeye başladı . Ren geyiği safarisi bitince bizi bir Suomi evine götürdüler. İçerde ateş yanıyor,biraz ısınıyoruz,ateş üzerinde orman meyvelerinden yaptıkları sıcak meyve suyu ikramı yapıyorlar. Tadı harika , ortam da harika. Buradan çıkmak istemiyoruz . Evin ortasında ateş yanıyor ve üzerine devamlı odun atıyorlar,kemikleriniz ısınıyor. Neredeyse 3 saate yakındır buradayız.Bize Ren Geyiği kullanma ehliyeti veriyorlar,Bora çok mutlu tabi :))

Suomi Ev
Suomi Ev

Otele dönüyoruz . Hava 4 gibi kararıyor . Otel bölgesinin meydanı eğlenceli ama dükkanlar 5’te kapanıyor . Bu biraz problem. Kaldığımız kabin evlerin ortamı güzel olduğu için zaten bunu dert edecek durumumuz da yok.

Santa Claus Holiday Village
Santa Claus Holiday Village

Husky Safarisi

Ertesi gün 12.00’de Husky Safarisi var ve bizi yine 10 km mesafedeki başka bir ormana götürecekler. Safari turunu yaptıracak şirekettekiler bize yine kalın safari kıyafetlerinden verecekler ama bu sefere bizim kendimize ait olan kabanları da çıkarmamamız gerektiğini,onların üzerine bunları giymemizi çünkü gideceğimiz yerde sıcaklıklıgı –25 derece olduğunu söylüyor.Ben özellikle Bora için biraz endişeleniyorum ama tur şirketinden arkadaşlar sorun yok diyorlar fakat bizim kafamızda bir sürü soru işareti.

Ormana gittiğimizde bizi Husky’ler karşılıyor. Bir görevli kızağı nasıl kullanacağımız anlatıyor. Toplam 8.km süreceğiz. Önce ben kullanacağım sonra yarısında Vildan cesaretini toplarsa ona vereceğim. O benim kullanabilip kullanamayacağımdan emin değil. Ben gitmeden önce kızak nasıl kullanılır birkaç video izlemiştim.

Husky Safarisi
Husky Safarisi / Finlandiya Lapland Turu

Huskyler çok hareketli devamlı bağırıyorlar, hepimiz heyecanlıyız ama en çok da Bora deliriyor. Aksiyon kamerasını Vildan’ın kafasına takıyoruz. Cep telefonları –25 derecede kesinlikle çalışmıyor,donuyor ve kapanıyor,Onlara burada güvenmeyin,fotoğraf ve video çekmek için.

Önümüzde Snowmobile aracıyla tur rehberi gidiyor arkasından biz huskylerle onu takip ediyoruz . Fakat manzara ve ortam tarif edilebilir gibi değil.Ağaçlar çok sık , bazen kafam onların karlardan dolayı sarkmış dallarına çarpıyor . Huskyler oldukça hızlı. Sağa dönerken sağ ayağınzı kırıp hafif sağa yatmanız gerekiyor , sola dönerken de aynı şeyleri sol için yapmanız gerekiyor . Ortada ise fren pedalı var .Tek ayağınızla basarsanız huskyler yavaşlıyor ancak tamamen durmasını istiyorsanız 2 ayağınızla birlikte basmanız lazım,çünkü durduramıyorsunuz.

Husky Safari
Husky Safari / Finlandiya Lapland Turu

Bu arada safari yaptığımız ormanın içerisinde ağaçsız bazı yerlerin üzerinden geçiyoruz,bunlar gölmüş . Fakat dondukları ve üzerleri karla kaplandığı için hiç belli olmuyor ?

Donmuş Göl üstünde Husky Safari
Donmuş Göl üstünde Husky Safari

4 km sonra huskylerin dinlenmesi lazım,mola veriyoruz,Vildan’da kullanmak istiyor ve gayet de güzel kullanıyor , Bora kızağın içerinde çığlık çığlığa tabi ?

Tur bitince bizi içeride soba yanan bir kır evine alıyorlar. İçerisi muh-te-şem . Küçük pencerelerinden görünen manzara hafızamıza kazınıyor.

Rovaniemi Kayak Evi
Rovaniemi Kayak Evi

Yine orman meyvelerinden yapılan sıcak meyve suyu ve kek ikramı yapıyorlar ve Bora saydığım kadarıyla 8 tane keki hüpletiyor, lezzetleri muhteşem.

Bizi gezdiren Fin arkadaşlarla sohbete dalıyoruz.  Huskyler Alaska Huskyleri imiş ve Sibirya Huskylerine göre daha hızlı ve arkadaş canlısıymışlar.Ancak ben Huskyleri hep renkli gözlü bilirdim,çok sayıda siyah veya kahverengi gözlü Huskyler de vardı.Sibirya Huskylerini sevmek o kadar kolay değil ancak bunlar daha sıcak kanlı imişler . Finlerin en sevdikleri mevsim Ocak- Mart ayları arasıymış . Yaz aylarında burası 20-22 derece civarı oluyormuş ancak yazları pek sevmiyorlar.Çok ormanla kaplı olduğu için aşırı sinek oluyormuş.

Safari bitince hemen aksiyon kamera ile çektiğimiz görüntüleri seyretmek için eve dönüyoruz . Görüntüler hafızamıza adeta kazınıyor ve yaşadığımız bu deneyimi şimdiye kadar hiçbir seyahatimizde yaşamadığımızın farkına varıyoruz.

Sizleri de bu harika görüntülerle başbaşa bırakalım.

Kuzey ışıkları diye tabir edilen Northern Lights’ı her gece dışarı çıkıp beklemize rağmen yakalıyamıyoruz ? Aslında tam da bu aylar en çok gözüktüğü mevsimmiş ama bize kısmet olmadı.

Northern Lıght alarm sırketlerı var.  10 – 20 euro arası gün sayısına gore değişiyor. Girişteki resepsiyondan Aktıvasyon kodunu alıyorsunuz . Işıklar cıkınca sizin telefonunuza mesaj atıyorlar bizim telefon operatorumuz uymadığı için alamadık . 15 dakikada bir sırayla cıkıp kontrol ettık ama göremedik.

Ne diyelim bu da bir daha gelmemiz için bir sebep olsun ?

Lapland
Lapland

Ayrıca Buzda Balık avlama turu da var. Aslında benim çok ilgimi çekti ama biraz uzun sürüyormuş . Donmuş bir gölün üzerinde delik açıp balık yakalamayı bekliyorsunuz ama Bora ile 2-3 saat donmuş gölün üzerinde beklemek zor olacağı için yapmıyoruz.

Ayrıca Buz Kıran gemisi ile buzullara gidip özel kıyafetlerle buzullarla kaplı denize girme turları da var ama o kadar cesaretim yok :))

Santa Claus’ta kalmayıp başka yerde kalacak olanlar için de birkaç safari organizasyonu yapan şirket önerisi vermiş olayım . Buralardan da mail yoluyla Ren Geyiği Safarisi veya Husky Safarisi rezervasyonu yapabilirsiniz.

http://www.safartica.com/

https://lapland.nordicvisitor.com/day-tours/rovaniemi/

http://www.laplandsafaris.com/en/component/travius

Husky Park
Husky Park

Rovaniemi Dönüşü 1 gece 2 gün Helsinki’ye ayırmıştık . Ancak kesinlikle 1 gece kalmaya gerek yok,1 gün sabahtan akşama kadar yeter bu şehri gezmek için . Biz diğer günü Rovaniemi’ye ayırsaydık diye hayıflandık açıkçası.

Şehir 1 günde çok rahat gezilebilir büyüklükte . 1-2 güzel caddesi ve deniz kenarı haricinde açıkçası çok cezbedici bir yer değil . Diğer İskandinav şehirleri Kopenhag,Stockholm ve Oslo arasında sönük kalıyor Helsinki . Ama yine de 1 gün ayrılabilir buraya kadar gelmişken.

Önemli Notlar;

  • Rovaniemi şehir merkezinde pek fazla zaman harcamayın,zamanınıza yazık,bütün olay Santa Claus Village çevresinde
  • Uçak Biletlerinizi THY ve FINNAIR iyi takip edin,ucuza getirebilirsiniz.
  • Türklerin yoğun ilgisi var anladığım kadarıyla.Tur şirketleri araclığıyla gelen çok Türk grup gördük.
  • Kendi organizasyonunuzu kendiniz yapın,Tur paketlerinden en az %50 daha ucuza gelirsiniz.Şu an çok bilinmeyen bir destinasyon olduğu için Paketler pahalı.
  • Kesinlikle en az 1 saat süren safari turlarından alın,kısa olanlardan hiçbir şey anlaşılmıyor.Sonuçta buraya sık sık gelmeyeceksiniz,ona göre bütçe ayırmaya çalışın.
  • Profesyonel bir fotoğraf makinesi veya aksiyon kamera getirin,Husky turu yapılan yerde telefonlar donuyor.
  • Yemek problem,marketten alışveriş yapın.
  • Ülkede herkes ama herkes İngilizce konuşuyor,sıkıntı yaşamazsınız.
  • Dönerken mutlaka FINLANDIA Votkası’nın meyveli olanlarından alın.

İyi Eğlenceler

Kaynak: Gezeceğiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz