Ana Sayfa Avrupa İtalya Kanallar Şehri Venedik’te Rüya Gibi Bir Balayı

Kanallar Şehri Venedik’te Rüya Gibi Bir Balayı

394
1
Kanallar Şehri Venedik - Genel
Venedik Gondol Geizi

her çift için eşsiz bir anlamına gelmektedir. için araştırma yapmak, nereye gideceğinizi belirlemek işin en eğlenceli kısmıdır. Daha önceki yazımızda 7 Günlük İtalya Balayı Tatilini sizlere aktarmıştık. Şimdiki yazımız ise daha spesifik olarak Venedikte Balayı tatili içeriğini sizler için hazırladık.

Yurt dışında bir balayı tatili yapmak, herkesin hayali ancak Venedik’te bir balayı tatili, şüphe yok ki her çiftin en çok istediği şeyler arasında yer alıyor. Farklı şehirlere aşıklar şehri nitelemesi yapılsa da, Venedik; aşıkların aşklarını tazeleyebileceği en güzel yerlerden bir tanesi. Köprüleri, kanalları ve muhteşem yapıları ile sular üzerindeki şehir Venedik, İtalya’da turistler tarafından her yıl en çok ilgi gören şehirlerden biriyken, burada bir balayı tatili yapmak şüphe yok ki, masalsı ve unutulmaz bir deneyim olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda sizler için Venedik’te unutulmaz bir balayı tatili konusunu ele alırken, aynı zamanda Venedik’e dair bir inceleme yazısı da yazmış olacağız. Gezilip görülecek yerler, kalınabilecek oteller ve çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. 

Kanallar Şehri Venedik - Gondol

İtalya’nın kuzeydoğusunda konumlanmış Venedik, bir kanallar şehri ya da sular şehri olarak nitelendirilebiliyor, çünkü bu şehir, tam 117 adadan ve 400 köprüden oluşuyor. İtalya turuna çıkanların vazgeçilmez duraklarından birisi olan bu şehir, balayı için sizlere romantik bir ortamdan fazlasını sunan nadir yerleşkelerden.

Kanallar Şehri Venedik - Köprü

Bölge ve şehirde bulunan pek çok eserin UNESCO tarafından korunduğu bilinmekte. Özellikle Rönesans döneminde sanatçıların bu şehirde kaldığı ve dünya üzerinde bilinen pek çok sanatçının burada eserler verdiği belirtiliyor. Resmi dilin İtalyanca olduğu Venedik’te, genellikle İngilizce konuşarak da insanlarla anlaşabilmeniz mümkün oluyor.

Köprüleriyle Venedik

Kanallar Şehri Venedik - Köprüler

Akarsuların taşıdığı maddeler aracılığı ile oluşan adacıkların üzerine kurulu, sular üzerinde yaşayan bir şehir olarak bilinen Venedik’te, en çok köprüler ile karşılaşıyorsunuz ve köprülerin sayısı bu şehirde 400’ü buluyor. Büyük Kanal adı verilen bölge, şehrin belki de en sevilen ve en çok ilgi gören bölgelerinden bir tanesi ve şehri ikiye bölmesiyle ünlü. Kanal üzerinde üç önemli köprü var ve buralarda günbatımını izlemek, unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyenler için ideal. Scalzi, Rialto ve Accademia adı verilen köprülerin en yoğunu, genellikle Rialto oluyor.

Venedik’te Ulaşım

Kanallar Şehri Venedik - Gondol Turları

Sokaklarında dilediğinizce yürüyüp herhangi bir araç kullanmaksızın köprülerinden yaya olarak geçebileceğiniz Venedik’te, kanalların ve adaların olduğu kısım trafiğe tamamen kapalıdır. Bazı sokakların fazlasıyla dar olduğu ise kesinlikle belirtilebilir. Ulaşımın genelde su taksileri, otobüs tekneler ve taksi tekneler ile yapıldığı Venedik’te, bunlar size pahalı gelirse; tavsiyemiz gondol turları yapmanız yönünde olacaktır. Gondollar sayesinde, hem ulaşımı daha ucuza getirebilir hem de aheste ve hoş bir gezinti yapabilirsiniz, elbette aceleniz yoksa. Pek çok ulaşım aracının büyük kanaldan geçtiği bilinir ve büyük kanal etrafındaki keşif gezilerine katılmak için rahatlıkla bu araçlara binebilirsiniz.

Venedik’te Konaklama

Kanallar Şehri Venedik - Kanallar ve Oteller
Venedik Büyük Kanal

Venedik, her yıl yüzbinlerce ziyaretçisini ağırlayan, oldukça sıcakkanlı insanlarla dolu bir şehir ve burada konaklayabileceğiniz pek çok tesisin bulunduğu biliniyor. Aşağıda, sizler için birkaç tesis seçtik.

Carnival Palace Hotel

Kanallar Şehri Venedik - Carnival Palace Hotel

Carnival Palace, Venedik’in Yahudi Gettosu adı verilen bölgesinde konumlanmış, pek çok platform özelinde en çok tercih edilen otellerden biri olarak görülüyor. Bakıldığında, geniş ve ferah odaları; Venedik’i alabildiğine gören muhteşem manzarası ve eksiksiz bir Amerikan kahvaltısı ile sizleri her sabah güne uyandıran Carnival Palace’ın aynı zamanda bir yerlere gitmek adına oldukça güzel bir konumda olduğunu belirtelim.

Kanallar Şehri Venedik - Carnival Palace Hotel - Oda

Otelden sadece on dakika yürüyerek, su otobüsü duraklarına varabilmeniz mümkün oluyor. Superior, Deluxe, Teraslı Suit gibi oda seçenekleri bulunan, ayrıca aileler için geniş odalar da tahsis edebilen Carnival Palace, Venedik’te seçebileceğiniz en başarılı tesislerden bir tanesi.

Hotel Moresco

Kanallar Şehri Venedik - Hotel Moresco

19. Yüzyıl Venedik mimarisinden esinlenerek inşa edilen ve Venedik ruhunu iliklerinizde hissedebileceğiniz bir tesis olan Hotel Moresco da, seçeneklerinizden bir diğeri olabilir. Eski ve yeniyi birleştirerek, rahat, konforlu, modern ve bir o kadar ruha sadık odalar düzenleyen; bahçe manzaralı ve kanal manzaralı odaları bulunan tesisin bazı odalarında küvet, teras gibi ayrıcalıklı özellikler de bulabilmektesiniz.

Kanallar Şehri Venedik - Hotel Moresco - Oda

Santa Lucia istasyonuna sadece 700 metre mesafede olan Moresco, ayrıca Venedik’in en ünlü gezinti yerlerinden bir tanesi olan Pizza San Marco’ya da 25 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunmakta. Fiyat / Performans orantısı ile değerlendirildiğinde, muhteşem bir balayı için değerlendirilebilecek tesislerden bir tanesi de, kesinlikle Hotel Moresco olacaktır.

Hotel Ala

Kanallar Şehri Venedik - Hotel Ala

Su otobüsü durağına sadece 40 metrelik bir mesafede yer alan Hotel Ala da Venedik’te sessizlik ve huzur arayanların, sadece romantik bir balayı isteyenlerin tercihi olabilir. Her gün kontinental kahvaltı ile konuklarını harika bir güne hazırlayan, sonrasında ise Venedik’i gezip görebileceğiniz bir günün yorgunluğunu atmak için sizleri Amerikan Bar’a davet eden tesisin etrafında, pek çok klasik İtalyan restoranı da yer alıyor ve dilerseniz tesisin kendi restoranında dilerseniz çevredeki restoranda akşam yemeklerinizi yiyebiliyorsunuz.

Kanallar Şehri Venedik - Hotel Ala - Resepsiyon

Odaların çoğu bir meydana yahut kanallara bakan Hotel Ala, Superior, Deluxe ve Standart oda seçeneklerine sahip. Konforlu ve rahat odaları ile konuklarına olabildiğince huzurlu bir konaklama imkanı sunmaya çalışan bu tesis, genellikle merkezi olması ve her yere kolayca gidilebilmesi gibi avantajlı yönlerinden ötürü tercih edilmekte.

Hilton Molino Stucky Venice

Kanallar Şehri Venedik - Hilton Molino

Giudecca adasının sakin kıyılarında, muhteşem bir güne, muhteşem bir manzara ile uyanmak istemez misiniz? Unutulmaz bir balayı tatili için gidilebilecek en güzel tesislerden bir tanesi olan Hilton Molino Stucky, konuklarına çağdaş ve modern biçimde dekore edilmiş, kusursuz hissedebilecekleri, King Deluxe, Executive Suit, King Tower Suit gibi oda seçenekleri sunuyor.

Kanallar Şehri Venedik - Hilton Molino - Teras

Özellikle yemeklerle ve Venedik kültürü ile ilgileniyorsanız, Venedik’in adacıklarından biri olan Giudecca’da keşfedecek çok fazla şey bulabilirsiniz. Sağlıklı yaşam merkezinde Türk hamamı, Spa, sauna gibi donanımları da bulunan Hilton Molino Stucky, balayı çiftlerine özel seçenekleri ve ikramları ile de Venedik’in gidilebilecek en güzel tesislerinden bir tanesi.

Palazzo Veneziano

Kanallar Şehri Venedik - Palazzo Veneziano

1. Basilio feribot durağına oldukça yakın bir konumda bulunan ve odalarından görünen muhteşem Venedik manzarasına aşık olabileceğiniz Palazzo Veneziano, San Marco meydanı ve Bazilikası’na yalnızca 1,8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kanallar Şehri Venedik - Palazzo Veneziano - Oda

Superior, Deluxe, Suit, Spa erişimli Suit gibi oda seçenekleri bulunan, şık ve konforlu bir tasarımı tüm odalarında kullanan tesis, Dorsoduro’da konumlanıyor ve bu adacık, özellikle sanat, müzeler ve kiliseler ile ilgilenenler için biçilmiş kaftan. Hem romantik bir balayı hem de keşif turlarına katılarak yepyeni insanlar tanımak, tarihe dokunmak isterseniz; Palazzo Veneziano kesinlikle iyi bir seçenek olacaktır.

Venedik’te Gezilebilecek Yerler

Kanallar Şehri Venedik - Konaklama

Hem romantik bir balayı için hem de muhteşem bir keşif gezisi için tercih edilebilecek aşıklar şehri Venedik’te, gezilip görülebilecek pek çok yer mevcut.

San Marco Meydanı

Kanallar Şehri Venedik - San Marco Meydanı

Kentin tarih boyunca merkezi olarak nam salan, siyasi ve politik pek çok olaya tanıklık eden San Marco Meydanı, Venedik’e giderseniz muhakkak görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Sosyal yaşamın en canlı olduğu bölgelerden biri olan bu meydanda, aynı isimli Bazilikası’nı da ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin. Çevresindeki pek çok otelde konaklayabileceğiniz San Marco Meydanı etrafında gezebilir, farklı kültürlere tanıklık edebilir, ayrıca eşinizle birlikte romantik ve eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Dükler Sarayı

Kanallar Şehri Venedik - Dükler Sarayı

Görkemi, ihtişamı ve asaleti ile Dükler Sarayı, dokuzuncu yüzyılda inşa edilen muhteşem mimari yapılardan bir tanesi. Kente özellikle denizden ulaşım sağlayanların dikkat ettiği ilk yapılardan bir tanesi olan bu saray, bir zamanlar rivayet odur ki “Dünyanın merkezindeki yapı” olarak görülürmüş. Gotik pek çok detayla neo-klasik şekillendirmelerin yıllar içinde harmanlanması sonucunda oluşturulan bu yapıyı gezerek; Cumhuriyet yıllarının görkemini, Tintoretto’nun Cennet ve Collegiate isimli yapıtlarını, engizisyon alanlarını ve daha pek çok bölgeyi görebilme, tarihe ölmeden önce tanıklık etme imkanına sahip oluyorsunuz.

Büyük Kanal

Kanallar Şehri Venedik - Büyük Kanal

Şüphesiz, balayı çiftlerinin en romantik gezintilerinden bir tanesi Büyük Kanal’da yapılabilir. Venedik’in ortasından bir “S” harfi çizen bu kanal, St. Mark Basin’den Santa Lucia istasyonuna kadar ulaşıyor. Kanalda gondol aracılığı ile dolaşırken, gotik stili tarihi yapılarını görebiliyorsunuz. Hem romantik hem de tarihi bir gezinti için Büyük Kanal’da gondol turuna çıkmayı sakın ihmal etmeyin.

Rialto Köprüsü

Kanallar Şehri Venedik - Rialto Köprüsü

Aslına bakarsanız, Büyük Kanal’da bir gondol turu yaptığınızda Rialto’yu görebiliyorsunuz, ancak tavsiyemiz; Rialto’nun üzerinde bulunmanız ve köprüye ayak basmanız yönünde olacaktır. Geçiş yollarının en eskilerinden biri olarak bilinen bu köprü, Antonio de Ponte imzası taşıyor ve 1181 yılında inşası tamamlanmış. Köprü üzerinde pek çok alışveriş olanağı var ve şüphesiz eşinizle birlikte ilk evlilik fotoğraflarınızdan birinin Rialto Köprüsü üzerinde olması, paha biçilemez bir anı olarak yıllar boyunca sizleri gülümsetecektir.

Venedik’e Gitmek için En İdeal Dönemler

Venedik, Akdeniz iklimi ile bilinen bir şehir ve aslına bakarsanız Türkiye’nin Akdeniz bölgesinden giden ziyaretçiler için oldukça benzer bir hava yapısı var, ancak burası sular üzerinde bir kent olduğundan; buradaki sorunlar pek de bizim bölgemizdekilere benzemiyor. Örneğin, belli aylarda yağmurlardan ötürü sular taşabiliyor ve Venedik’te gezmek imkansız hale geliyor.

Kanallar Şehri Venedik - Kış Manzarası

Bu sebepten, Nisan ila Ekim ayları arasında Venedik’e gitmek, kesinlikle en doğru tercihlerden biri olacaktır. Kasım ila Ocak arasında şehir oldukça sakindir, ancak hem fırtınalar hem de sisli havalar yüzünden gezmeniz zorlaşabilir. Nisan ila Ekim ayları arasında Venedik’e gidecekseniz bile, hava durumuna göz atmayı ve havanın iyi olduğu günlerde rezervasyonunuzu gerçekleştirmenizde fayda var. 

Fotoğraf Galerisi

Eğer gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorsanız,  Amsterdam Gezi Rehberi adlı yazılarımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

1 Yorum

  1. Balayı denildiğinde akla ilk gelen bölgelerden birisi Venedik. Benim tercihim Phuket Adası yada Venedik olacak ama yazınızı okuyunca biraz aklım çelindi gibi. Bir tarafta dünyadaki cennet diye bilinen yer diğer tarafta ise romantizm kadar kültür yüklü bir şehir olan Venedik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz