Ana Sayfa Türkiye Karadeniz Kastamonu Tatil ve Gezi Rehberi

Kastamonu Tatil ve Gezi Rehberi

154
0

Karadeniz Bölge’sinin batısında yer alan ve tarihi yerler ve doğal güzellikler ile size unutulmaz bir gezi yaşatacak milattan önceki devirlerden günümüze kadar birçok doku ve kültürü içerisinde bulunduruyor. Sizlere bu yazımızda Kastamonu için adeta bir gezi rehberi oluyor ve Listesi oluşturuyoruz.

Bu seyahat rehberi ile Kastamonu’da görülmesi gereken yerler hakkında ilgi edinecek ve vaktinizi en güzel şekilde geçireceksiniz. Kastamonu gezisine çıkmadan önce yazımıza göz atmayı unutmayın ve bu tarihi çok eskilere dayanan, muhteşem doğası ile ziyaretçileri büyüleyen şehri daha yakından tanımak, gezilecek yerleri önceden belirlemek için bu yazı tam da sizlere göre. Karadeniz ve ormanların adeta bir görsel şölen olduğu bu ilimizde sizlerde oldukça keyifli vakit geçireceksiniz.

Kastamonu
Kastamonu

KASTAMONU GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Eğer ülkemizin cennet köşelerinden birisi olan ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin incisi olan Kastamonu’yu ziyaret etmeyi ve şehri içerisindeki doğal güzellikler ve tarihi yerler ziyareti yapıp şehri tanımayı istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazımız sizlere rehberlik edecek. Kastamonu gezilmesi gereken yerler oldukça çeşitli olup sizler için kategoriler halinde her bir köşeyi inceledik. Seyahatinize çıkmadan önce vaktinizi en verimli ve en kaliteli biçimde geçirmek için ilk olarak kendinize bir gezilecek yerler listesi hazırlamanızı öneriyoruz. Daha sonra belirlediğiniz görülmesi gereken yerler için bu yazımızda sizlere ayrıntılı olarak nereye nasıl gidilir tüm cevapları veriyoruz. Cennet köşesi olan Kastamonu’yu daha yakından tanımak için buyurun size tüm bilgileri aktarıyoruz.

Saat Kulesi

Şehir merkezinde Saray Üstü Tepesi’nde yer alan Saat Kulesi; Kastamonu’nun sembolik ve tarihine tanıklık etmiş olan çok eski bir yapıtıdır. Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen bu Saat Kulesi, 13 metre uzunluğundadır. Bulunduğu dönemin tüm tarihi ve mimari dokularını üzerinde bulunduran bu kule Abdurrahman Paşa tarafından 26 Ağustos 1885 yılında yapılmaya başlanmıştır. Kurmalı bir saat olan ve manuel çalışan bu saat 12 saatte bir kurulması gerekmektedir. Efsaneye göre bu kule içerisindeki saat Topkapı Sarayı’ndan çok ses çıkardığı gerekçesiyle Kastamonu’ya getirilmiş.

Ev Kaya Mezarı

Ev kaya mezarları, Kastamonu şehir merkezinde yer almaktadır. Tarihte bilinen en eski kaya mezar olan bu yapıtlar, 8 metrelik kaya blokların oyulup ve işlenerek kaya mezarlığına çevrilmesi ile oluşmuştur. Bazı kaynaklara göre milattan önce Pafyagonyalılar tarafından bir tapınak alanı olarak inşa edildiği söylenmektedir. Toplam 8 tane olan bu kaya mezarları, oda biçiminde yapılmış ve oda içerisinde ölülerin konulduğu sedirler bulunmaktadır. 2002 yılında ziyaretçiler için turizme açılmış bu tarihi yapıları kesinlikle görmelisiniz.

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

Kastamonu gezilecek yerler listesi başında gelen bu değerli yapıtın hikayesi şöyledir. Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu’dan Kastamonu’ya cephane taşımış olan Şerifi Bacı, aralık ayında sırtında çocuğu, önünde kağnısı ile kışlanın önüne kadar gelmiş ve mermileri ve çocuğunu korumak için onlara sarılarak donarak şehit olmuştur. Şerife Bacı’nın bu yürek yakan vatan aşkı için Prof. Dr. Tankut Öktem aracılığı ile Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’na bu anıt inşa edilmiştir. Bu anıta nasıl gidilir derseniz şehir merkezinden otobüs ya da taksi ile 3-4 dakikada ulaşabilirsiniz.

Osmanlı Saray Oteli

Seyahat rehberi başlarında olan ve tarihi yerler açısından Kastamonu’da oldukça değerli olan bu otel, 1868 yılında Osmanlı Devleti tarafından inşa edilen devletin ilk belediye teşkilatlarından birisidir. Osmanlı Devleti’nin mimarisi ve tarihini içerisinde bulunduran bu yapı 1924 yılında otel olarak Kastamonu Belediye’si tarafından ziyaretçilerine açılmıştır. Tarihi yerler için mimarisine ve tarihi dokusuna hayran olacağınız bu oteli görmenizi tavsiye ederiz. Şehir merkezinde yer alan bu otele nasıl gidilir diyorsanız yine merkezden kalka otobüs ve minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kent Tarihi Müzesi

Karadeniz Bölgesi değerli şehirlerinden olan Kastamonu , Kent Tarihi Müzesi ile tarihi dokuları bir arada bulunduruyor. Bu müze 2002 yılında Türkiye’de ilk olarak açılmış olan Kent Tarihi Müzesi unvanını taşımaktadır. Müze içerisinde Kastamonu’ya dair fotoğraf, objeler, grafikler ve daha birçok tarihi eseri bulundurmaktadır. Nasıl gidilir diyorsanız konumu ile oldukça merkezi olan bu müzeye otobüs ve minibüsler ile erişebilirsiniz. Aynı zamanda müze içerisinde 1907 yılında dokunmuş 40 metrekarelik bir halı, Anadolu’nun ilk el yapımı olan piyanosu gibi nadir tarihi eserlerde sergilenmektedir.

Gizemli Mağara (Devrekâni)

Kastamonu Devrekani İlçesi’nde bulunan bu yatak ve aktif mağara tipindeki Gizemli-Sisli Mağara, ilçeye 19 kilometre uzaklıktaki Alçılar Köyü’nde ormanlık bir bölgede bulunuyor. İsminin Gizemli olması ise tamamen mağaranın sarkıt ve dikitli muhteşem yapısından alıyor. Kastamonu gezilecek yerler listesi başlarında yer alması gereken bu mağara etrafındaki yemyeşil ormanı ve içerisinin gizemli ve büyülü yapısı ile sizleri mest edecektir. Mağaraya nasıl gidilir derseniz de şehir merkezinden otobüsleri ile ilk olarak Devrekani ilçesine giderek ardından küçük minibüslerle de Alçılar Köyü’ne gidebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde mağaraları gezmek için tur gezilerine de katılabilirsiniz.

KASTAMONU DOĞAL GÜZELLİKLER

Batı Karadeniz Bölgesi’nin göz bebeği ve cennet köşesi ilimiz birbirinden farklı doğal güzellikler ve tarihi yerleri ile ziyaretçilerinin beğenilerini topluyor. Mağaralarından, şelalelerine, kanyondan, milli parklara kadar birçok görmeniz gereken yer bulunuyor.

Kastamonu’da kentin doğal güzelliklerini keşfetmek ve Kastamonu Gezilecek Yerler Listesi oluşturmak istiyorsanız sizler için gezi rehberi niteliğinde sizlere yardımcı olacak bir yazı hazırladık. Görülmesi gereken yerler listenizde yazımızı detaylıca inceleyip Kastamonu ziyaretinizde kendinize uygun bir liste oluşturabilirsiniz. Masmavi deniz ve yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini büyüleyen Kastamonu, birçok mağara, kanyon, şelale ve daha birçok doğal güzellikten oluşuyor. Aynı zamanda şehirde nereye nasıl gidilir ve doğal güzellikleri nasıl rahatça ulaşabiliriz derseniz sizler için ulaşım seçeneklerini de yazıyoruz. Şehirde ulaşılması zor olan durumlarda ilgili bölgelere kalkan tur gezilerine de katılabilirsiniz. Görkemli manzarası ile sizi hayran bırakacak bu yerleri sizler için listeledik. Eğer sizde hazırsanız Kastamonu’yu ve doğal güzelliklerini yakından tanımak için buyurun listemize.

Kastamonu Munay Yaylası

Kastamonu gezilecek yerler listesi olarak ilk ziyaret etmenizi istediğimiz yer yeşilin bin bir türlü tonunun bulunduğu ve tertemiz havasıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakan Munay Yaylası oluyor. Kastamonu’nun Araç İlçesinde yer alan ve ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta olan bu yayla içerisinde bulunan geleneksel evleri ve kendine özgü dokularıyla oldukça meşhurdur. Yaz aylarında sıklıkla tercih edilen bu evlerde konaklama şansınızda bulunuyor. Yaylaya en kolay ulaşım yöntemi ise özel araç ya da tur şirketleri oluyor.

Kastamonu Fındıklı Yaylası

Kastamonu’da turizmin bir diğer göz bebeği ise Fındıklı Yaylası oluyor. Araç ilçe merkezine 27 kilometre uzaklıkta bulunan bu yaylada konaklamak için tesis bulunmuyor. Fakat kamp sevdalılarının favori merkezi olan bu yer çadır ya da karavan tatili için oldukça uygun bir konumda. Yayla Kastamonu şehir merkezine 74 kilometre mesafededir. Şehir merkezinden otobüsler ya da yayla için kalkan turlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ginolu Plajı

Kastamonu 120 kilometrelik uzunlukta bir sahil şeridine sahiptir. Batı Karadeniz’in gözde şehirlerinden olan Kastamonu Ginolu Plajı ile de ünlü. Çatalzeytin ilçesinde yer alan Ginolu Koyu, adeta bir cennet köşesi. Küçük yapısı ve çocuklu aileler için de uygun olan 250 metrelik sahili ile insanların favori yeri oluyor. Plajın denizi çok derin olmamakla birlikte ve içerisindeki işletmeleri ile oldukça hesaplı ve keyifli bir mekandır. Plaja toplu taşıma ile Abana’dan kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz.

Cide Gideros Koyu

Yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile mavi ve yeşilin buluşma noktası olan Cide Gideros Koyu, Kastamonu’ya gitmişken kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir. Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunan bu koy, 3500 yıl önce Amazonlar tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Eski zamanlarda Batı Karadeniz sahillerinde yaşadıkları düşünülen Amazon Kadınları bu bölgede o döneme ait tarihi dokular ve izler bırakmıştır. Aynı zamanda korsanlarında bu koyda saklandıkları söylenmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde ender bulunan koylardan biri olan bu koyda konaklama imkânınız bulunuyor. Aynı zamanda içerisinde birçok tesis ve kafeterya bulmak mümkün. Yaz aylarında keyifli vakit geçirebileceğiniz bu koyu kesinlikle ziyaret edin diyoruz.

KASTAMONU KAMP ALANLARI

Kamp sever ve doğa severlerin favori yerlerinden olan, masmavi bir deniz ve yemyeşil ormanların içerisinde kamp yapma imkânı tüm doğa sever insanları heyecanlandırıyor. Birbirinden farklı kanyonları ve mağaraları olan Kastamonu, macera sever insanlar için birçok doğa yürüyüşü, kamp, çadır ya da karavan tatili yapmak isteyen insanları ağırlıyor. Aynı zamanda birçok kamp alanında bulunan tesisleri ile tatilcilere oldukça kolaylık sağlıyor. Kamp alanlarında sizler için birçok konaklama tesisleri, çadır kampı imkanları, karavan kampı alanları sizleri bekliyor. Gezilecek yerler arasında Kastamonu’ya gelmişken doğal güzellikler arasında yer alan bu yerleri ziyaret etmelisiniz. Sizler için kamp alanlarına nasıl gidilir ve neler yapılabilir listemizde inceliyoruz.

Kadıdağı Doğa Kampı

Kadıdağı doğa kampı merkezi, Kastamonu merkeze 10 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 10 dakika uzaklıktadır. Kamp merkezi zümrüt yeşili doğası ve ağaçları, denize 800 metre yükseklikteki yapısı ile çok geniş bir kamp alanıdır. Doğa sever ve kamp tutkunları için farklı konaklama imkânları da bulunmaktadır. Bungalov tarzı evlerde 4 kişilik içerisinde duşu ve tuvaleti bulunan kamp imkanları bulunmaktadır. Doğa kampının 220 kişilik geniş bir kapasitesi bulunuyor. Aynı zamanda kamp içerisinde ata binme, doğa yürüyüşü, paintball, el sanatları, halkoyunları, voleybol ve basketbol oynama alanları gibi birçok aktivite yapma şansınız bulunuyor. Kamp alanına şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.

Küre Kamp Alanı

Kastamonu Şenpazar ilçesinde bulunan ve Küre Dağları üzerinde yer alan ve birçok konaklama tesisi bulunan bu kamp alanı içerisinde doğa eğitim merkezi, bungalov evler, karavan ve çadır tatili için alanlar bulunuyor. Yaz aylarında Karadeniz’in nemli havasından uzaklaşmak ve aynı zamanda doğanın içerisinde bol oksijenli hava ile bir doğa tatili yapmak isterseniz bu kamp alanı tamda sizlere göre. Aynı zamanda çadır kampı yapmak istemeyen ziyaretçiler içinde küçük bungalov evler ile güzel ve temiz bir konaklama imkânı ziyaretçilere sunuluyor. Kamp alanına gitmek için Şenpazar ilçesinden kalkan minibüslere ya da şehir merkezinden kalkan otobüslere binebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz