Ana Sayfa Türkiye Karadeniz Ordu Tatil ve Gezi Rehberi

Ordu Tatil ve Gezi Rehberi

163
0
Ordu Gezilecek Yerler
Ordu Gezilecek Yerler

ve Gezi Rehberi yazımız ile Ordu’da Gezilecek Yerler Listesini hazırlayarak sizlere güzel bir rehber hazırladık

Karedeniz Bölgesi denince aklımıza; yeşilin bin bir tonunun eşlik ettiği yaylalar, kartpostalları andıran müthiş manzaralar, eşsiz lezzetler, tüylerimizi diken diken eden müzikler, tap taze havanın bünyemize kattığı tarifsiz huzur gelir şüphesiz. Karadeniz turuna çıkmayı aklından geçirmemiş olan yoktur sanırım. Sizler için bugünkü gezi rehberimizde Karadeniz Bölgesi’nin hatrı sayılır bir tarihe sahip olan şehri, Ordu’dan bahsedeceğiz. Ordu, sahip olduğu doğal güzellikler, tarihi yerler ile Karadeniz turu programınızda kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında yerini almalı. Ordu gezinizden gerekli verimi alabilmeniz adına deneyimlerimizden yola çıkarak sizler için detaylı bir seyahat rehberi hazırladık. Hazırlamış olduğumuz seyahat rehberi sayesinde Ordu’da gezilecek yerler, nerelerde konaklayabileceğiniz, ne yiyebileceğiniz, görmeniz gereken tarihi yerlere detayları ile yer verdik.

ORDU GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Kararınızı verdiniz, gideceğiniz tarihi de belirlediniz, sıra geldi doğal güzellikler ve tarihi yerler bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Ordu için gezi planınızı hazırlamaya. Bu konuda deneyimlerimizden faydalanarak gönül rahatlığıyla gezi planınızı oluşturabilirsiniz. Ordu gezilmesi gereken yerler bakımından listesi kabarık şehirlerimizden biridir. Ordu’da görülmesi gereken yerler arasında Ünye Kalesi, Paşaoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi, Düz Mahalle Kilisesi, Dikenlice Kaya Mezarı, Kestane Koyu Kemer Köprüleri, Kurul Kalesi Yerleşkesi, Cotyara(Bozukkale)  yer almaktadır. Gezilecek yerler listesi gözünüzü korkutmasın. Hiç bilmediğimiz yerde bu kadar ayrı noktaya nasıl gidilir? Sorularını sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hiç endişelenmeyin. Gezi rehberimizin devamında her bir yer ile ilgili ve bu yerlere nasıl gidebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Ünye Kalesi

Karadeniz Bölgesi için hazırladığımız gezi rehberi Ordu serimizde görülmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında Ünye Kalesine yer verdik. Ünye Kalesi, M.Ö. 250 yıllarında Pontus Kralı 2.Mitradates tarafından yaptırılan derin bir geçmişi olan tarihi yerler arasındadır. Ünye-Niksar yolu üzerinde bulunan yaklaşık 300 metre yükseliğe sahip bir kaledir. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Ünye Kalesi, Ordu’nun doğal güzellerinden nasibini almış üstü taşların yanı sıra ağaçlarla da kaplı tarihi mekanlardandır. Listesi için önemi büyük olan Ünye Kalesi içerisinde iki adet dehliz bulunmaktadır. Bu dehlizler kale yeterli bakım görmediği için zamanla tıkanmıştır. Seyahat rehberimizin bu kısmında Ünye Kalesine nasıl gidilir? Sorusunun cevabından bahsedelim; Ünye Kalesine hali hazırda toplu taşıma ile ulaşım yoktur. Ticari taksi ya da kendi aracınızla şehir merkezinden 6 kilometre uzaklıktaki kaleye ulaşabilirsiniz.

Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Ordu gezilecek yerler listesinde bulunan Paşaoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi,1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken yerler için hazırladığımız gezi rehberimizde , günümüzde müze olarak kullanılan tarihi mekan olarak yerini almıştır. üç kattan oluşan yapının zemin katı taş olup idari bina olarak kullanılmaktadır. 1. katında döneme ait etnografik eserler (kadın- erkek giysileri, takılar, silahalar)sergilenmektedir. 2. katta ise 19. yy ‘ın özelliklerini taşıyan konak odalarından (sofa, yatak odası, günlük oda, paşa nine odası, misafir odası) oluşmaktadır. Seyahat rehberimizde gezilmesi gereken tarihi yerler arasında olan Paşaoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi’ne girişler ücretsizdir. Ulaşımı oldukça kolay olan müzeye nasıl gidilir diye düşünüyorsanız hiç dert etmeyin. Şehir merkezinde olan müzeye şehrin her alanından toplu taşıma ile gidebileceğiniz gibi yaya olarak da gidebilirsiniz.

Düz Mahalle kilisesi

Karadeniz Bölgesi, gezi rehberimizin sıradaki tarihi yerler durağı Düz Mahalle Kilisesi. Ordu Gezilecek yerler listesi sıralamasında üçüncü sırada yer verdiğimiz Düz Mahalle Kilise’si 19. yy’ın ikinci yarısında Rumlar tarafından yapılmıştır. Bir süre itfaiye binası olarak kullanılan bina daha sonra restorasyona sokularak 75. Yıl Cumhuriyet Sahnesi olarak hizmet vermiştir. Seyahat rehberimizde görülmesi gereken yerler arasında şiddetle tavsiye ettiğimiz Düz Mahalle Kilisesi’ne nasıl gidilir sorusunu cevaplamak gerekirse şehir merkezinde yer alan tarihi mekana toplu taşıma ya da özel aracınızla kolaylıkla gidebilirsiniz.

Dikenlice Kaya Mezarı

Ordu gezilecek yerler listesi seyahat rehberimizde görülmesi gereken tarihi yerlerden Dikenli Kaya mezarlarına gideceğiz şimdi de. Ordu’nun Gürgentepe ilçesinin Dikenlice Köy’ünde bulunan Dikenli kaya mezarları Karadeniz Bölgesi’nin doğal güzellikleriyle iç içe kayalıklara oyulmuş 15 kaya mezarından oluşmaktadır. Mezarlar tek odalı olup içlerinde ölen kişinin konduğu şekiller bulunmaktadır. Dikenlice Kaya Mezarları’nı görmeye nasıl gidilir sorusuna gelince 50 km olan Ordu- Gürgentepe asfalt yolundan gidebilrsiniz.

Kestane Köyü Kemer Köprüleri

Kestane köyü köprüleri Ordu gezilecek yerler listesi gezi rehberimizin bir sonraki durağı. Ordu ilinin Gülyalı ilçesi sınırlarında bulunan Kestane Köyü Köprüleri Karedeniz Bölgesinin doğal güzellikleriyle iç ice 1890-1900 yılları arasında yapılmış tarihi yerlerdendir.

Seyahat rehberimize göre görülmesi gereken yerler arasında olan Kestane Köyü Kemer Köprülerine  Nasıl Gidilir: Ordu ili Gülyalı ilçesine bağlı Kestane köyüne özel araçla gidebilirsiniz.

Kurul Kalesi Yerleşkesi

Karedeniz Bölgesi gezi rehberimizin Ordu Gezilecek Yerler Listesinde, görülmesi gereken tarihi yerler sıralamasında antik bir yerleşme birimi olan Kurul Kalesi Yerleşkesinden bahsedeceğiz. Karadeniz Bölgesi’nde ilk arkeolojik kazı alanıdır. M.Ö II. VE I. Yüzyıllara ait yerleşim kalıntıları bulunmuştur. Kazı çalışmaları sonucu bölgede tapınak, kale duvarı ve Kibele Heykeli ortaya çıkarılmıştır. Frig zamanında M.Ö 6 VE 7. Yüzyıllarda kalenin girişine koruyucu olarak konulan Kibele Heykeli en çok dikkat çeken tarihi güzellik. Doğal güzelliklerin ortasında buram buram tarih kokarak seyahat rehberimizde yerini almayı hak eden Kurul Kalesi Yerleşkesi kesinlikle görülmesi gereken yerler listenizde yerini almalı . Peki yüzyıllarca öncesi zamana yolculuk yapabilmek için  Kurul Kalesi Yerleşkesine nasıl gidilir?

Cotyara (Bozukkale)

Seyahat rehberimizin Ordu görülecek yerler listesinin son görülecek tarihi yeri olan Cotyara ya da diğer adıyla Bozukkale’ye götüreceğiz sizleri. Daha önce Ordu’nun sahip olduğu doğal güzellikler kadar tarihinin de büyük bir öneme sahip oluğundan bahsetmiştik. Cotyara Ordun’nun ilk yerleşim yeri olarak biinmektedir. 2. Derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmiştir. Karadeniz Bölgesine yakışır muazzam bir manzaraya sahip olana Cotyara’nın Bizanslılar tarafından 11. Yüzyılda gözetle kulesi olarak yapıldığı b,linmektedir. Cotyara gerek enfes manzarasıyla gerek tarihe ışık tutmasıyla gezi rehberimizde görülmesi gereken yerler arasında yerini almıştır. Cotyara’ya nasıl gidilir sorusunun cevabına gelince Ordu merkeze 2 km mesafede bulunan Cotyara’ya aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ordu Doğal Güzellikler

Ordu Gezilecek Yerler
Ordu Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi denildiğinde akla ilk gelen doğal güzelliklerin Ordu ayağında tahmin edeceğiniz gibi muhteşem manzaralar aklınızı başınızdan alırken doğanın verdiği huzur içinizi ısıtacak. Ordu gezilecek yerler listesini sizler için özenle hazırladığımız gezi rehberimizde, tavsiye edeceğimiz yerler sayesinde dünyadayken cenneti gördüğünüzü hissedeceksiniz. Sizler için hazırladığımız seyahat rehberi sayesinde Ordu için görülmesi gereken hem tarihi yerleri hem de doğal güzelleri atlamadan rahatlıkla gezip görebileceksiniz. Ordu Doğal Güzellikler görülmesi gereken yerler kapsamında; Uzun Dere Şelalesi, Ulugöl Tabiat Parkı, Aybastı Perşembe Yaylası, Hoynat adası, Gaga Gölü gibi eşsiz doğa harikalarına yer verdik. Yazımızın devamında doğanın mucizesi alanlarla ilgili detaylı bilgiye ve buralara nasıl gidilir sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Uzundere Şelalesi

Karedeniz bölgesinin doğal güzelliklerinin, tarihi yerlerinin yanı sıra hırçın akan sularını da duymayan yoktur. Seyahat rehberimizin, Ordu gezilecek yerler listesinde yer alan ilk doğal güzelliğimiz Uzundere şelalesi. Ordu’nun Aybastı ilçesinde bulunan şelale tam 105 metre yükseklikten yeryüzüne bırakıyor sularını. Cennetten bir kesiti andıran şelale tam bir görsel şölen keyfi yaşatıyor bizlere.Seyahat rehberimize görülmesi gereken yerlere eklediğimiz Uzundere şelalesinde huzuru iliklerinize kadar hissedebileceksiniz. Uzundere Şelalesine Nasıl Gidilir: Öncellikle özel aracınızda gitmenizde fayda var. Aybastı ileçsine kadar yollar gayet düzgün ilerliyor Aybastı –Uzunköy arası yollar köy yolu olsa da şelaleye giden yol için mevcut sıklıkta yönlendirme tabelaları mevcut.

Ulugöl Tabiat Parkı

Ordu’nun Gölköy ilçesinde yer alan Ulugöl Tabiat parkı Karadeniz Bölgesinin görülmesi gereken yerler kapsamında vazgeçilmez bir doğa harikasıdır. Gezi rehberimizin bu kısmında manzara resimlerini andıran Ulugöl Tabiat Parkına götüreceğiz sizleri. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan doğa harikası park özellikle sonbaharda görsel şölen yaratmaktadır. Ordu gezilebilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Ulugöl Tabiat Park’ında piknik, bisiklet turu, fotoğraf çekimi, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Ulugöl Tabiat Parkına nasıl gidilir: Ordu, Gölköy arası 63 km Gölköy’den Ulugöl ise 14 km ulaşımı asfalt yol sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Aybastı Perşembe Yaylası

Karadeniz bölgesi’nin yayları pek meşhurdur malumunuz. Gezi rehberimiz için hazırladığımız, Ordu gezilecek yerler listemize eklediğimiz Aybastı Perşembe Yaylası ile sizi her mevsim başka güzel olan içerisinde hem doğal güzellikleri hem tarihi yerleri barındıran olağanüstü bir doğa harikasına götüreceğiz. Ordu’nun Aybastı İlçesine bağlı Perşembe Yaylası içerisinde barındırdığı ünlü menderesleriyle bin beşyüz rakımlı. Her yıl temmuz aylarında düzenlenen şenlikle bir çok insanı ağırlayan Perşembe Yaylası, seyahat rehberimizde her mevsim görülmesi gereken yerlere adını yazdırmıştır. Kafa dinlemek huzur bulmak için ve doğanın mucizelerine şahit olmak için istediğiniz zaman gidebilir; piknik, safari, yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Aybastı Perşembe Yaylasına nasıl gidilir: Ordu’nun Aybastı İlçesine 17 km uzaklıktadır. Ulaşımda kullanabileceğiniz toplu taşıma olmadığından özel aracınızla gitmeniz gerekmektedir.

Hoynat Adası

Seyahat rehberimizde planladığımız Ordu gezilecek yerler listemizin şimdiki durağı Hoynat Adası. Ordu’nun Perşembe İlçesinde bulunan adanın yanıbaşında bir tünel bulunur. Burasını eskiden gemicilerin depo ve sığınak olarak kullandığı söylenilmektedir. Karadeniz Bölgesi gezi rehberimizde görülmesi gereken yerler arasına aldığımız, hem tarihi yer olarak hem görmemiz gereken doğal güzellikler gruplamasında bulunan Hoynat Adası’nın üzerinde su birikintileri mevcuttur. Hoynat Adası’nın en önemli özelliği kuşlara ev sahipliği yapmasıdır. Bundann sebep aynı zamanda ‘Kuş Cenneti’ olarak adlandırılmaktadır. Hoynat Adasına Nasıl Gidilir: Ulaşımda özel araç kullanmanız tavsiyemizdir. Hoynat adasına asfalt yolla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gaga Gölü

Gaga Gölü’nün eşsiz manzarasında kaybolmaya ne dersiniz? Gözümüzü, gönlümüzü huzura erdiren Karadeniz Bölgesi, seyahat rehberimizde şimdiki rotamızı Gaga Gölü’ne çevirdik. Ordu görülecek yerler listemizin son sırasında yer alan Gaga Gölü, fındık bahçelerinin arasında yeşille mavinin muhteşem uyumuyla ortasında küçük bir ada bulunan on on beş metre derinliğinde bir göl. Barındırdığı doğal güzellikleriyle, içerisinde bir sürü canlı türünün yaşamasına fırsat veren cennetten bir köşe adeta. Gezi rehberimizde görülmesi gereken yerler arasında önemle yer alan Gaga Gölü aynı zamanda bir ve üçüncü derece sit alanı olarak koruma altında. Gaga Gölüne nasıl gidilir: Ordu’nun Fatsa ilçesinin Aybastı yolu üzerinde 10.km de bulunmaktadır. Özel aracınızla asfalt yoldan rahatlıkla ulaşılabilecek konumdadır.

ORDU KONAKLAMA VE KAMP ALANLARI

Ordu’nun gezilecek yerlerinden bahsettik. Şimdi sıra geldi sizler için uygun olabilecek kalacak yer seçenekleri sunmaya. Doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan Ordu’da çadır kampı, karavan kampı yapmak isteyebileceğiniz gibi konaklama tesisleri ya da butik otellerden de faydalanabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız Ordu otelleri ve kamp alanları listemize yazımızın devamından ulaşabilir, bu yerlere nasıl gidilir öğrenebilir ve seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Sinema Otel

Ordu şehir merkezinde bulunan, denize kıyısı olan Ordu Otelleri arasında yer alan Sinema Otel, kalacak yer arayanlar için merkezi konumda bulunması sebebiyle konaklama seçenekleri arasında güzel bir alternatif olabilir. Karadeniz manzarası eşliğinde konaklama hizmeti sunan tesis zengin kahvaltı menüsüyle de dikkat çekiyor. Tesisin bir adet restoranı bulunuyor. Sinema otel ayrıca; çamaşırhane, otopark, bisiklet ve araç kiralama, havaalanı transfer gibi hizmetleri de bünyesinde barındırmakta. Sinema otele nasıl gidilir diye merak ediyorsanız şehir merkezinde bulunan otele ulaşım oldukça basittir.

Düz Mahallesi, Atatürk Bulvarı 134/A Ordu

(0452) 352 52 52

Ordu Grand Otel

Şehir merkezinde bulunan Ordu Otelleri arasında yer alan Ordu Grand Otel, ulaşım yollarının üzerinde bulunması sebebiyle konaklama seçenekleri açısından oldukça caziptir. Kalacak yer bakımından farklı oda seçenekleriyle hizmet sunan otelin çamaşırhane, havuz, restoran, spa, fitness gibi seçenekleri mevcuttur. Ordu Grand Otel’e nasıl gidilir derseniz şehir merkezinde ulaşım yollarının tam üzerinde olan otele ulaşım oldukça kolaydır.

Şirinevler Mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 3030

(0452) 234 25 50

Mavi Marin Butique Hotel

Kalacak yer için şehir gürültüsünden uzak doğayla iç içe bir konaklama isteyenler için Mavi Marin Butique Hotel, Ordu Otelleri arasından iyi bir seçenek olabilir. Deniz manzaralı odalarıyla, geniş bahçesiyle konaklama seçenekleri açısından oldukça avantaja sahip olan otelin, restoran çamaşırhane gibi hizmetleri de mevcuttur.

Mavi Marin Butique Hote’e nasıl gidilir: Ordu’ya 63km mesafedeki otele özle aracınızla asfalt yoldan gidebilirsiniz.

Küpkaya Kanyonu Kamp Alanı

Ben Karadeniz bölgesine gitmişim Karadeniz’in mis gibi havasını ciğerlerime dolduracağım, huzurla su sesleri eşliğinde kamp yapacağım diyorsanız gezi rehberimizde sizin için hazırladığımız Küpkaya Kanyonu Kamp alanını değerlendirebilirsiniz. Hem ordu gezilecek yerler listesine girmeye hak kazanacak tarihi yerleri, hem de doğal güzelliklere sahip kanyonda çadır ya da karavan kampı yapmak mümkün. Kamp alanında restoran, yürüyüş parkuru, yiyecek, içecek, wc, elektrik hizmetleri mevcut. Seyahat rehberimize görülmesi gereken yerler bir olarak eklediğimiz Küpkaya Kanyonunun serin sularında yüzebilir, kanoyla rafting yapabilir, balık tutabilirsiniz. Küpkaya Kanoyunu Kamp Alanına nasıl gidilir: Öncelikle Ordu’dan 23 km uzaklıktaki Ulebey’e gidilir. Ulubey’den 7 km uzaklıktaki Kardeşler Köyü istikametine devam edilir. 2 km sonra Uzun mahmut-Hocaoğlu yol ayrımından ilerlenerek kanyona özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Yoroz Kent Ormanı Kamp Alanı

Kadeniz Bölgesi yeşillerinin her tonunu bulabileceğiniz Yoroz Kent Ormanı Kamp Alanı gezi rehberimizde kamp yapabileceğiniz ve görülmesi gereken yerler listesine alabileceğiniz muazzam bir doğa harikası. Seyahat rehberimizde sahip olduğu doğal güzellikleriyle yerini almayı başaran Yoroz Kent Ormanı Seyir tepesiyle ünlü. Kamp alnının yaklaşık 1200 basamaklı merdivenlerini kullanarak çıkabileceğiniz tepe size muhteşem bir manzara garantisi vererek Ordu gezilecek yerler kategorimize adımını atıyor. Yoroz Kent Ormanı Kamp Alanına Nasıl Gidilir: Özel aracınızla Ordu Turnasuyu Irmağı’nın yanından, Saraycık köyü yoluna girerek oldukça düzgün ve asfaltlı olan yoldan rahatça ulaşabilirsiniz.

Gölge Camping Kamp Alanı

Gezi rehberimizde,Ordu gezilecek yerler listesine alabileceğiniz muntazam doğal güzelliklere sahip Gölge Camping Kamp alanında çadır ve karavan kampı yapabilir, görülmesi gereken yerler kapsamında konaklama yapmasanız dahi maviyle yeşilin buluştuğu Karadeniz Bölgesinin bu eşsiz köşesinde pikniğinizi yapabilirsiniz. Seyahat rehberimize temiz ve oldukça uygun bi yer olarak eklediğimiz Gölge Camping Kamp alanında otopark, WC, günlük ihtiyaçlar için büfe, wi-fi hizmetleri sağlanıyor. Gölge Camping Kamp Alanına Nasıl Gidilir: edu’nun Perşembe İlçesi’nde bulunan kamp alanına özel aracınız sayesinde asfalt yoldan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ordu Yöresel Yemekler

Gezdik, gördük , konaklamaya yer de bulduk. Şimdi sıra geldi midemizi şenlendirmeye. Karadeniz Bölgesi doğası ve tarihi kadar mutfağıyla da oldukça ünlü bölgelerimizdendir. Ordu’ya kadar gelmişken Ordu mutfağının lezzetlerinden faydalanmamak olmaz. Ordu zengin bir tarihe sahip olduğu için Ordu Yemekleri epeyce çeşitlilik göstermektedir. Ordunun yöresel oldukça renklidir. Değişik lezzetler deneyimlemek isteyenler için Ordu’nun meşhur yemekleri kanılmaz fırsattır. Ordu’da ne yenilir sorusuna cevap olarak; karalahana çorbası, levrek buğulama, taze bezelye kayganası, pekmez yağlaşı tatlısı verilebilir.

Karalahana Çorbası

Ordu yemekleri denilince ilk aklımıza gelen Ordu mutfağına ait karalahana çorbası oldu. Meşhur yemekler arasında yer alan kara lahana çorbasında her nekadar çorba olarak adlandırılsa da içerisinde bulunan unu, barbunya ve haşlanmış mısır ile değişik lezzetlere sahip denenmesi gereken yöresel tatlar arasında.

Levrek Buğulama

Denize kıyısı olan bir olarak Ordu mutfağının vazgeçilmezlerinden biri de deniz ürünleri elbette. Lakerda şeklinde doğranmış levreklerin domates sosuyla buluşmasıyla ortaya çıkan lezzet patlamasıdır. Bu yöresel lezzetti mutlaka deneyin deriz.

Taze Bezelye Kayganası

Ordu mutfağının, meşhur yemeklerinden olan taze bezelye kayganası ipleri ayıklanmış bezelyelerin mısır unu ve yumurtayla kızartılmasıyla oluşan mücver görüntüsünü andıran Ordu yemekleri arasındadır.

Pekmez Yağlaşı Tatlısı

Ordu mutfağının en çok kullanılan malzemesi mısır unun dan yapılan oldukça pratik bir tatlıdır. Pekmez ve mısır ununun birleşmesiyle ortaya çıkan lezzet sayesinde adını meşhur yemekler listesini yazdırmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz