Ana Sayfa Türkiye Karadeniz Rize Gezilecek Yerler Listesi

Rize Gezilecek Yerler Listesi

143
0
Rize Tatil Rehberi
Rize Tatil Rehberi

Gezilecek Yerler ve seyahat edilecek bölgeleri listesi hazırlayarak sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bir yazı hazırladık.

Ülkemizin göz bebeği, yeşil ile mavinin görsel bir şölen oluşturduğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan ve eşsiz doğası, tarihi değerleriyle herkesin en az bir kere görmesi gereken yer olan Rize, yerli yabancı turistler ve doğaseverler tarafından her yıl ilgi odağı oluyor. Sıcakkanlı insanı ve Karadeniz yöresine özgü yemekleri ile Rize, size harika bir seyahat deneyimi sunacaktır. Şehir yılın her mevsiminde ziyaretinize açıktır ve her mevsimin ayrı bir tadı vardır. Bize soracak olursanız en güzel mevsim, yaylaların enfes manzarasını kaçırmamanız için yaz aylarıdır. Tarihi yapılardan yaylalara eşsiz lezzetleri ve sıcakkanlı Karadeniz insanıyla iç içe olacağını bu seyahatte, nereler gezilir; nerede ne yenir, bütçenize göre nerede konaklanır ve Rize seyahatini neler unutulmaz hale getirir derseniz  buyurun birlikte bakalım.

RİZE GEZİLECEK YERLER

Rize seyahatine çıkmak istiyorsunuz fakat nereleri gezmeliyiz, nerede neyi yemeliyiz ve zamanımızı en güzel nasıl değerlendiririz diyorsanız bu liste tam size göre. Gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi ve doğal güzelliklerden tutun, nerede ne yiyeceğinize ve nerede konaklamak isteyeceğinize kadar detaylı bir yazı sizleri bekliyor. Detaylı listemizle birlikte seyahatinizi en güzel şekilde planlayıp güzel ve unutulmayacak anılar biriktireceğinize eminiz. Hazırsanız başlayalım.

RİZE KALESİ

Şehir merkezinde bulunan ve turistlerin uğrak yeri olan Rize Kalesi Rize’de görülmesi gereken yerlerden biridir şehrin en eski tarihi yapılarından birisidir. Kaleye çıktığınızda şehrin nefis bir manzarasıyla karşılaşacaksınız. 13.yy’da yapıldığı düşünülen Rize Kalesi; iç kale, aşağı kale ve surlardan oluşuyor. Kale ve sur yükseklikleri 2 metre ile 20 cm arasında değişmektedir.Kale çok eski zamanlardan günümüze geldiği için ne yazık ki aşağı kale hemen hemen yok olmuş durumdadır. Kale çevresi ise çay bahçesi olarak işletilmektedir. Muhteşem Rize manzarasını seyrederken Karadeniz çayını yudumlamalısınız.

ZİL KALE

Sırada biraz daha yukarılara çıkacak olursak Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında ve 1.derece arkeolojik sit alanı içinde yer alan turistlerin göz bebeği Zil Kalesi var. Kalenin tarihi Osmanlı bölgeyi fethettikten sonra şehri korumak amaçlı olarak inşa ediliyor. Kalenin eşsiz manzarası ve tarihi yapısı ile içerisini görmek ve fotoğraf çekilmek isteyeceğiniz görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

CİHA KALESİ

Şehrin bir başka tarihi yapısına bakacak olursak sırada Rize’nin Pazar ilçesinde bulunan Ciha Kalesi bizi karşılıyor. Ciha Kalesi’nin tarihi yapısıyla ve muhteşem el ile döşenmiş surlarıyla ilginizi çekecek ve görmeniz gereken yerler arasında.

KIZ KALESİ

Şimdide Rize’de tarihi çok eskilere dayanan ve kara ile bağlantısı bulunmayan muntazam surlarıyla bizi karşılayana Kız Kulesi’ne bakalım. Bu kalenin 13. Veya 14. Yüzyıllarda yapıldığı düşünülmekte ve kalenin konumu ve ayrı bir kara parçasında yer alması turistlere bir görsel şölen sunuyor.

KALE-İ BALA

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve tarihi 14. ve 15. Yüzyıllara dayanan bu kale Hisarcık Köyü sınırlarında  bulunuyor. Ve manzarası ile Fırtına Deresi’ni seyretme şansınız var. Bu kalede doğanın ve mavinin her detayını hissedeceksiniz. Kale-i Bala bazı kaynaklarca Varoş Kale ismiyle de anılmaktadır. Dikdörtgen şeklindeki kale sarp bir kayalıkta bulunuyor ve nefes kesen bir manzaraya sahip.

ŞİMŞİRLİ KÖYÜ CAMİİ

Hicri 1265 (Miladi 1849) yılında inşa edilen ve motifleriyle, dizaynıyla ziyaretçilerine tarihi ve el emeğini yakından hissettiriyor. Bu camii ile ilgili dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise camiinin 2 usta tarafından 5 yıl süre ile tamamlanmış olmasıdır. Engebeli bir konumda bulunan camii tamemen ustaları tarafından el emeği ile yapılmış. Şimdilerde Rize’de bulunan turistlerin gezmesi ve görmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.

KIBLEDAĞI-DUA TEPESİ HACI HAFIZ YUSUF YILMAZ CAMİİ

Kıble Dağı zirvesinde bulunan Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii veya Dua Tepesi, 1130 rakımda yer alıyor. Nefes kesen manzarası ile  camii şehrin neredeyse her yerinden görülmekte. Aynı zamanda camii çevresinde yürüyüş parkuru, dinlenme tesisi, çay bahçesi ve mesire yerleri bulunmaktadır. Bu camiyi ziyaret edip hem tarihi yapıyı yakından görme şansı elde edebilir hem de nefes kesen doğayı seyre dalabilirsiniz.

ATATÜRK EVİ VE ETNOĞRAFYA MÜZESİ

1924 yılında Atatürk’ün yurt çıktığı yurt gezisinde Rize’de Mehmet Mataracı’nın misafiri olarak bu evde konaklamıştır. Daha sonra Atatürk’ün ölümünün 100.yılında bu ev müze olarak İl Özel İdaresi’ne bağışlanmıştır. Müzede Atatürk’e ait bazı eşyaları ve dönemin geleneksel dokuma aletleri ve diğer etnografik eşyaları görebilme şansınız vardır. Ayrıca bölgedeki diğer etnografik eşyaları da burada görebilirsiniz. Konağın girişinde ise bir bahçe sizi karşılıyor. Bu yayıla tarihin tozlu sayfalarına gitmiş ve o dönemlerde kullanılan ve yöreye ait birçok eseri görebileceksiniz.

RİZE MÜZESİ

Rize merkezinde bulunan ve halka ücretsiz olan bu müzede neler mi var? Gelin birlikte bakalım. Müzede yöreye ait geçmişin kültürünü ,yaşam biçimini ve o zaman da kullanılan araç gereçler sergileniyor ve etnografik bir müze özelliğinde. Tarihimizin güzelliklerini görmek ve yörenin geçmişini incelemek için konumu tam merkezi olan ve görmeniz gereken yerlerden biri diyebiliriz.

ŞENYUVA KÖPRÜSÜ

Şimdide sırada bizim de favorimiz ve Türkiye’de birçok dizide yer almış ortamıyla sizi büyüleyecek bir yapı var, Şenyuva Köprüsü eski adıyla Çinçiva. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve Fırtına Deresi’nin üstüne konumlanmış bu kemer köprü , 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde. Köprü yapısı ortalara doğru sivrileşmekte. Karadeniz’in nefis doğası arasına gizlenmenmiş bu köprü seyahatinizde kesinlikle görmeniz ve gezmeniz gereken yerlerden.

HEMŞİN EVLERİ

Yapısı ve konumuyla gözbebeğiniz olacak Hemşin Evleri , konak türünden yapılıp  taş malzeme işlenerek yapılmış, 3 katlı ve üst kısımlar ahşap işlemedir. Ahşap yapısı ve doğa ile içi içe yapısıyla konularına benzersiz bir deneyim sunuyor. Bu evlerin yapımında ustalar büyük emeklerle ahşap işçiliği çalışmış ve her bir detayı sanat eseri sayılabilecek düzeyde. Rize’ye gitmişken ve doğa ve tarihi birleştiren bu yapılar görmeniz ve gezmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

TARİHİ RİZE ÇARŞISI

Bir şehri tanımanın ve şehrin insanıyla kaynaşmanın en güzel yerlerinden biri de şehrin çarşıları ve esnafıdır. İşte şimdi sırada Rize’de Karadeniz’in yardımsever ve sıcakkanlı insanıyla tanışabileceğiniz aynı zamanda tarihin sürdürüle geldiği bu çarşı size Karadeniz’de size keyifli bir deneyim yaşatacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin ve Rize’de yaşayan vatandaşların uğrak noktası olan bu çarşı yakın zamanda günümüze uygun olarak da modernleştirilmiştir.

RİZE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Doğu Karadeniz’in gözde şehri olan ve turistler tarafında her yıl daha çok ilgi çeken Rize, insanın içini ısıtan yemyeşil manzarası, gür ormanları ve tertemiz havasıyla ziyaretçilerine unutulmayacak bir deneyim sunuyor. Tabi Rize’ye gelmişken filmlerde, dizilerde gördüğümüz insanların dilinden düşmeyen yaylalarını gezmezsek olmaz diyoruz. Yüksek rakımlarda o tertemiz oksijeni soluyup Karadeniz’in eşsiz zümrüt yeşili manzarasına dalıp gitmezsek olmaz. Fakat Rize’de nereleri gezmeli, hangi yaylalara gidilmeli diyorsanız sizin için detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Tatilinizi en keyifli şekilde geçireceğinizi umuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz