Ana Sayfa Türkiye Akdeniz Osmaniye Tatil ve Gezi Rehberi

Osmaniye Tatil ve Gezi Rehberi

158
0
Osmaniye Tatil ve Gezi Rehberi
Osmaniye Tatil ve Gezi Rehberi

Osmaniye Gezilecek Yerler Listesi ve Seyahat Rehberi ile sizlere yol gösterici güzel bir yazı hazırladık.

Akdeniz Bölgesinde görülmesi gereken yerlerin başında gelir Osmaniye kenti. Akdeniz’ in güneyinde yer alan gözbebeği şehrimiz Osmaniye, kültür turizmi ve doğa turizminin birleştiği bir merkezdir. Aynı zamanda Osmaniye’nin tarihi yerleri ziyaretçilere tarihi yeniden yaşatacak kadar etkileyicidir. Eğer rotanızı Osmaniye’ ye çevirmek konusunda kararsızsanız yazımızı incelemelisiniz. Seyahat rehberimizde yer verdiğimiz büyülü şehrimiz Osmaniye için sizlere Osmaniye gezilecek yerler, tarihi yerler, doğal güzellikler ve daha birçok detay hakkında verdiğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz. Osmaniye’nin ziyaretçilerini büyüleyecek nitelikteki güzellikleri hakkında yazdığımız gezi rehberi sizin de rotanızı oluşturmanıza kolaylık sağlayacaktır. Yapacağınız Osmaniye gezi planı için kağıt, kalemleri alın ve hemen biz anlatmaya siz de rotanızı çizmeye başlayalım.

OSMANİYE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Artık valizler bagaja koyulup, yolculuk için yerleşildiyse eğer giderken Osmaniye gezilecek yerler listesi oluşturulmaya başlanmalıdır. Osmaniye hakkında bir planlama yapmalısınız ve bunu yaparken gezi rehberimizde aktardığımız bilgilerden faydalanabilirsiniz. Osmaniye gezilmesi gereken tarihi yerler, doğal güzellikler, tercihinize göre farklı konaklama imkanları, Osmaniye’nin ünlü lezzetleri, bu lezzetlerin adresleri gibi birçok konuda detaylı bilgiye yazımızda erişim sağlayabilirsiniz. Sizlerin Osmaniye rotanızda faydalanabileceğinizi düşündüğümüz bilgilerimizi bu yazımızda toparladık ve faydalanmanız için paylaşıma sunuyoruz. Osmaniye gezilmesi gereken yerlerin başında Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Saranda Kalesi, Kastabala Antik Kenti, Toprakkale Kalesi, Filoviopolis, ve Haruniye Kalesi gelmektedir. Hazırsanız Osmaniye gezilecek yerler hakkında sizin için hazırladığımız bilgileri incelemeye ve gezi notlarınızı almaya başlayabilirsiniz.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Osmaniye’nin en gözde açık hava müzesi olan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi’de uzun bir parkur boyunca Hititlerden kalma kabarmaların sergilendiği alanda yürüyüş yapmak size tarihi hissettirecektir. M.Ö. 8. Yüzyılda şekillenmiştir bu yer. Bu kalenin birçok ilginç kalıntısı vardır. Başlıcaları kuzey-güzey kapıları,kapı aslanları, harabeleridir. Osmaniye gezilecek yerler listenizde tarih esintileri arıyorsanız bu tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulunduran açık hava müzesini muahkkak ziyaret etmelisiniz.

SAVRANDA KALESİ

800 metrelik bir çevreye sahip olan bu kale, Kalecik Barajının hemen yanında yer almaktadır. Osmaniye gezilecek yerler listesinde tabiatın ortasına yerleşmiş, yeşillerle süslenmiş bu tarihi yerin kesinlikle adı olmalıdır. Romalılardan kalan Akdeniz Bölgesi’nin incisi tarihi kalemiz Savranda Kalesi, dikdörtgen biçimindedir, 12 burcu ve kulesi vardır.

KASTABALA ANTİK KENTİ

Osmaniye gezilecek yerler listesinde adına ilk sıralarda yer verdiğimiz yurdumuzun değeri yeteri kadar bilinememiş olan şaheseridir Kastabala Antik Kenti. Kazı çalışmaları hala devam eden muhteşem tarihi yerimiz Kastabala Antik Kenti’nden kral mezarları, antik tiyatro, hamam bazilika sütunlu yol gibi birçok yapı ortaya çıkarılmıştır.

TOPRAKKALE KALESİ

Osmaniye ilinin başta gelen turizm mekanlarından bir tanesidir Toprakkale Kalesi. Toprakkale Kalesi, M.Ö. 312-64 yılları arasında Selevkoslar (Selefküsler) tarafından 75 m. yükseklikteki yığma bir tepe üzerinde kurulmuştur. 786 yılında biricik tarihi yerimiz Toprakkale Kalesi siyah taş kullanılarak yeniden yapılmıştır. Tarihi kalemizdeki beyaz taş dekorasyon ve yuvarlak formlu mazgal delikleri Memluk dönemi mimarisi üslubundadır. Ayrıca Toprakkale Kalesi 1966 yılında restore edilip ve çevresi ağaçlandırılarak doğa ile birleşmiş bir tarihi yer özelliğine sahip olmuştur.

Filaviopolis

Flaviopolis tarih boyunca çeşitli uygarlıkların (boyunca Kızzuvatna Krallığı, Hititler, Asurlar, Klikyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Büyük Selçuklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar vs.) yaşamış olduğu Çukurova’ da kurulmuş  bir yerdir. Osmaniye’de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olan bu tarihi yer orada geçirdiğiniz zaman boyunca size tarihi yaşatırken aynı zamanda doğal bir huzura da erişmenizi sağlayacaktır.

HARUNİYE KALESİ

Osmaniye gezilecek yerler listesinde yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi kendisine çekebilecek doğal güzellik ve tarihi değere sahip olan Haruniye Kalesi adını en başlara yazmamızı sağlayacak güzelliktedir. Haruniye Kale’si Osmaniye’nin en çok ilgi çeken tarihi yerlerinden bir tanesidir. Yıl da ortalama 50-60 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. 231 yıldır ayakta olan bu görkemli kale Abbasi Halifesi Harun Reşit döneminde yapılmıştır. Muhteşem manzarası ve değerli tarihi dokusuyla rotaların ırak noktası olmayı hak etmektedir.

Osmaniye Doğal Güzellikler

Tarihi milattan önceye dayanan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Çukurova Bölge’sinin en gözde yerleşimi olan Osmaniye ili, bu etkileyici tarihi değerlerinin yanında doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Gezi rehberimizde Osmaniye gezilecek yerler listemizin başında gelen doğal güzellikler; Osmaniye Kaplıcaları, Araçay Şelalesi, Karatepe Aslantaş Milli Parkı, Kırmıtlı Kuş Cenneti, Çiftmazi Tabiat Parkı’dır.

OSMANİYE KAPLICALARI

Osmaniye gezilecek yerler listesinin ilk isimlerinden olan kaplıcalar ziyaretçilerini suyunun özellikleri yanında doğal güzelliği, mis gibi havası ve görülesi manzarasıyla karşılamaktadır. Etkileyici bir güzelliğe sahip olan Osmaniye kaplıcaları aynı zamanda suyunun özellikleri sebebi ile bir çok derde deva, hastalığa şifa niteliğindedir.

KARAÇAY ŞELALESİ

Gezi rehberimizi inceleyerek rota severlerin odağı olacak doğal güzelliğimiz Karaçay Şelalesidir. Karaçay Şelalesi Osmaniye gezilecek yerler listesini eşsiz bir güzelliğe sahip muazzam manzaralı ismidir. Bir doğa harikası olan Karaçay şelalesine bir süre araba ile gidildikten sonra geri kalan yol patikada yürüyerek aşılmaktadır. Bu güzel patikayı ve dereyi muhakkak rotanıza eklemelisiniz.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Her yeri ayrı bir güzellik olan milli parkımız ziyaretçilerine mükemmel yeşillerle süslenmiş bir manzara sunmaktadır. Burası Akdeniz Bölge’sinin benzersiz doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yer alan Karatepe Aslantaş Milli Parkı ilçeye yalnızca 22 km uzaklıktadır. Bu alan trekking, piknik ve kamp yapmak için mükemmel bir seçimdir.

KIRMITLI KUŞ CENNETİ

Kastabala Vadisinde bulunan alanlardan bir tanesidir Akdeniz Bölge’sinin doğa harikası Kırmıtlı Kuş Cenneti. Bu bölgede Yalıçapkını, Alaca, Gece Balıkçılı ve Yalı gibi öne çıkan çok fazla özel tür kuş vardır.  Osmaniye gezilecek yerler listesinin muhteşem doğal güzelliği olan Kuş Cennetinde yaklaşık 250 çeşit kuş türü vardır.

Çiftmazı Tabiat Parkı

Kendinize özel bir zaman yaratmaya fırsat bulup saki bir dinlenme isterseniz Çiftmazı Tabiat parkı sizin için çok uygun bir tercih olacaktır. Doğal güzelliklerin muhteşem birlikteliği ve uyumu ruhunuza terapi gibi gelecektir. Şehir merkesine 10 metre uzaklıktaki bu park Zorkun Yolu üzerindedir.  Sakinlik değil de hareket arıyorsanız bu muhteşem alanın çeşitli aktivitelerinden faydalanabilirsiniz.

OSMANİYE KAMP ALANLARI

Tarihi yerleri  ve doğal güzellikleri ile Akdeniz Bölge’sinin en şirin şehirlerinden olan Osmaniye ziyaretçilerine kamp kurma fırsatı da sağlamaktadır. Doğa ve kamp severlerin Osmaniye’ye rotalarını çevirip birçok yeri gezerken aynı zamanda konaklamasına imkan sunan kamp alanlarından bazıları şunlardır; Karatepe Aslantaş Milli Parkı Kamp Alanı ve Kırmıtlı Kuş Cenneti Kamp Alanı.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı Kamp Alanı

Kampçıların Osmaniye’de en çok tercih ettikleri kamp alanlarından bir tanesidir. Bu bölgede kamp kurmanın zevkli bir kamp süreci geçirmekten başka bölgedeki tarihi yerlere çok yakın olup inceleme fırsatı gibi şanslara da sahip oluyorsunuz. Ayrıca Kartepe Aslantaş Milli Parkı Kamp Alanı kalabalık bir kamp alanı olduğu için hayvan saldırılarına maruz kalmayacağınız bir yerdir.

Kırmıtlı Kuş Cenneti Kamp Alanı

Yeşilin bin bir tonu, kuşların bin bir türünün görsel ve işitsel manzarası eşliğinde rahatça çadır atabileceğiniz bir alandır burası. Burada tuvalet ve duş bulunmamaktadır ve giderken yanınıza gıda, su, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı almanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz