Ana Sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti Orta Avrupada Bir Ülke: Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupada Bir Ülke: Çek Cumhuriyeti

770
0

Orta giderek daha popüler bir yer haline geliyor. Özelikle turistik amaçlı gezi yapmak isteyenler orta avrupayı artık daha fazla tercih ediyor. Orta avrupada en fazla ziyaret edilen ülkelerin başında geliyor.

Peki çek cumhuriyetinde neresi gezilmeli diye soruyorsanız ilk akla gelen tabiki . Çek cumhuriyetine gelen turistlerin yüzde 90 ı sadece prag a geliyor. Sadece bu oran bile prag ın ne kadar popüler bir yer olduğunu gösteriyor.

Bu yazımızda prag dışında çek cumhuriyetinde en çok ziyaret edilen üç şehri sizlere tanıtmaya çalışacağız. Bu şehirlere nasıl gidilir, buralarda ne ünlüdür, nereler gezilir paylaşmaya çalışalım.

: Harika Bir Orta Çağ Şehri

Cesky krumlov a girdiğiniz anda şehrin mimarisi sizi büyüleyecek. Bu şehirde beşyüz yıldan beri süren barış dönemi neticesinde binalar olduğu gibi korunmuş ve orta çağı iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Şehirdeki en önemli yapı şüphesiz rosenberg kalesi. Bu kale 1300 lü yıllarda rosenberg ailesine üç yüz yıldan fazla en sahipliği yapmış.

Rosenberg ailesi Cesky Krumlov şehrinden taşınıp o zamanki başkente gitmelerine kadar şehrin mimarisi gelişmeye, detaycılık ön plana çıkmaya başladı. Ayrıca ticaret ve kültürlerinde değişiklikler olarak şehir büyümeye devam etti.

Şehirdeki orta çağı yaşatan yapıların bakımları büyük özenle yapılmış fakat Rosenberg döneminin  sonlarında 1600 lü yıllarda bu şehir habsburg imparatorluğuna rosenberg ler tarafından satılmış.

Bu gelişmekte olan ve sürekli büyüyen şehir habsburg a geçince  işler değişmiş.  Cesky Krumlov  un büyüyen vizyonu habsburg un gelmesi ile tersine dönmüş.  Rosenbergin vizyonuna sahip olmayan habsburg şehre yatırım yapmamış.  Sonuç olarak küçük şirin, bol bol fotoğraf çekeceğiniz, tarihi yapıları ile mest olacagınız bir kasaba sizi bekliyor.

Cesky Krumlov geleneksel çek festivalini kutlayabileceğiniz güzel kasaba bu arada.  Çek festivali tüm yaz boyunca sürüyor. Festival boyunca burada bulunan ziyaretçiler kendilerini orta çağ kültürünün içinde bulacaklar. Buranın halkı ile çok eğlenceli bir festival yapma şansını yakalayacaklar.

: Kemik Kilisesi Şehri

Avrupa da bir çok gizemli ve harika yapıya sahip kilise bulunuyor. Bunlardan en ilginci ve gizemlisi ise şüphesiz Kutna Hora da bulunan ve insan kemikleri ile yapılmış kilise. Çek cumhuriyetine geldiyseniz bu kiliseyi görmeden ayrılmayın.

Bu etkileyici kilise Kutna Hora nın 2 km dışında bulunuyor. 1200 lü yılların sonlarına doğru Sedlec rahibi kutsal topraklara doğru bir geziye çıkıyor ve dönüşte yanında bir miktar toprak getiriyor. Getirdiği toprağı sedlec mezarlığına serpiyor. O günden beri bu bölgedeki herkes bu mezarlığa gömülmek istiyor. ( öldüklerinde)

1300 lü yılların sonunda ortaya çıkan veba ile halkın büyük çoğunluğu ölüyor ve mezarlıkta neredeyse hiç yer kalmıyor.

1400 lü yılların başında ise azizler mezarlığın ortasına büyük bir kilise yapmaya karar veriyorlar fakat bunun için onlarca mezarı kazılması gerekiyor. Daha uygun bir yer bulunmadığı için kiliseyi mezarlığın ortasına yapmaya başlıyorlar. Mezarlarda çıkan insan kemiklerini ise atmıyorlar. 1800 lü yıllarda profesyonel bir oyma sanatçısı bu kemikler üzerinde çalışmaya basliyor ve fotoğrafta göründüğü gibi bir oda oluşturuluyor.

Oluşturulan odada yaklaşık 50 bin insan kemiği bulunuyor. Bunun sadece bir dekorasyon değil bir inanış biçimi olduğu da söyleniyor.

Sedlec kilisesine diğer kiliselere oranla çok fazla turist ziyaret etmiyor. Biraz korkutucu olduğu için çok fazla tercih edilmiyor fakat 2km uzaklıktaki Kutna Hora ziyaret edilecek harika bir orta çağ kasabası.

1400 lü yılların sonunda Kutna Hora gümüş arayan madencilerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri oluyor. Bir kaç kişinin yüksek miktarda gümüş bulması ile kasaba çok kısa zamanda popüler bir yer haline gelmiş.

Bu sayede Kutna Hora da bir çok gümüş zengini olmuş. 1500 lü yılların sonunda gümüş ün bitmesi ile madenler kapatılmış.

Günümüzde ise şehir eski önemine sahip değil. Sessiz sakin bir dinleme yeri olarak turistleri ağırlıyor.

: Bira Şehri

Pilsen denildiğinde aklımıza şüphesiz efes pilsen geliyor. Pilsen ismi çek cumhuriyetinin birası ile ünlü pilsen kasabasından geliyor.

Birası en ünlü ülkelerin başında çek Cumhuriyeti Pilsen kasabası geliyor fakat bir çok bira sever bira içmek için almanya yı tercih ediyor. Bira sizin için çok önemli değil ise bizde almanya yı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Almanya nın bira tarihine bakıldığında aslında çek cumhuriyetinden alındığı görülüyor. İster inanın ister inanmayın ama şu anda çek Cumhuriyeti dünyada en fazla bira ihracatı yapan ülke.

Çekler dünyadaki ilk soğuk alman birasını üreten millet ve adını pilsner koymuşlar. Tahmin edebileceğiniz gibi pilsen şehrinde en çok tüketilen içki pilsner.

Pilsner, çek cumhuriyetinin en çok ihraç ettiği ürün aynı zamanda. Bu nedenle pilsen kasabası ziyaret etmek için oldukça eğlenceli bir yer.

Bu şehirdeki tek heyecan verici nokta bira değil tabiki. Dua etmek isteyenler için tam bir ayin kasabası aynı zamanda.

Bu kasabada;

Avrupadaki en yüksek kuleye sahip bartholomew katedrali 130m bulunuyor.

Avrupadaki em büyük ikinci dünyada ise üçüncü em büyük sinagog yer alıyor.

Şehrin altında yaklaşık 20 km lik tüneller yer alıyor. Bir zamanlar depolama ve sığınak olarak kullanılan bu tüneller şu anda turistler için açılmış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz