Ana Sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti Prag ve Atatürk

Prag ve Atatürk

601
0
Prag'ta Türk Lirası
Prag'ta Türk Lirası

Orkun Buran’nın gezisi sırasında yaşadığı Türk lirası ve Atatürk ile ilgili bir olayı sizlerle paylaşmak istedik.

Cuma gecesi Prag’ta sokakta yürürken 75-80 yaşlarında Milan adında Çek bir dilenciyle karşılaştım. Benden para istedi. Cüzdanıma baktım 5 TL’den başka nakitim yoktu. O sırada şöyle bir konuşma geçti aramızda.

Milan: Nerelisin?
Ben: Türk’üm

Amcanın mutsuz yüzü bir anda gülmeye başladı, şaşırdım. Devam etti konuşmaya: Siz Türk’leri çok seviyorum. Sizin şahane bir lideriniz var. Mustafa Kemal Atatürk! Atatürk’ü biz burada Karlovy Vary’de de ağırladık. Atatürk, Türklerin babası anlamına gelir. O Türklerin gerçek babası.

Ben tabi bunları duydukça şaşırıyorum. Konuşmamız devam ederken cüzdanımdaki 5 TL’yi çıkarttım. “Bunu anı olarak saklamak ister misin, Atatürk’ün resmi var üzerinde” dedim. Adam çok mutlu oldu (Parayı alıp incelerken aşağıdaki fotoyu çektim) ve 5 TL’nin üzerindeki Atatürk’ü göstererek “ Keşke şuan dünyada Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lider olsaydı. Dünyanın tekrardan böyle bir lidere ihtiyacı var.” dedi. Ardından tokalaştık, sarıldık. Bizim öyle büyük bir liderimiz var ki binlerce kilometre uzakta bambaşka kültürün içinde, sokaktaki dilencinin bile sevgi, saygı ve hasret duyduğu bir lider ve Türklüğü başkalarına sevdiren bir lider.

Uzun lafın kısası İŞTE GERÇEK DÜNYA LİDERİDİR MUSTAFA KEMAL ATATÜRK!!

Prag'ta Türk Lirası
Prag’ta Türk Lirası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz