Ana Sayfa Türkiye Karadeniz Tokat Tatil ve Gezi Rehberi

Tokat Tatil ve Gezi Rehberi

145
0
Tokat
Tokat

ve Gezi rehberi yazımız ile sizlere Tokat hakkında bir çok bilgi ve öneri sunuyoruz.

Seyahat rehberi bize keşfedecek yeni bir durak öneriyor. Yeni rotamız Tokat. Tokat gezilecek yerler listesi ile siz seyahat severlerin merakını dindirecek bir yazı ile karşınızdayız. Karadeniz Bölgesi kendine has doğal güzellikler ve tarihi yerler ile oldukça zengin bir bölge. Tokat’ta bu zenginliklerinden bolca nasibini almış.

Özenle hazırladığımız yeni gezi rehberi yazımız ile umarız Tokat’ı size daha iyi tanıtabiliriz.  Eğer Tokat’ın daha önce gelmiş ve bahsettiğimiz yerleri henüz keşfetmediyseniz, bu Gezi rehberimiz tam size göre. Ya da aslında Tokat’ta bulunup, yakın mesafeli maceralara yol almak istiyorsanız sizi yazımıza davet edelim.

Kemerleri bağlayın, kalkışa geçiyoruz!

TOKAT GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Bazıları oldukça popüler, bazıları ise bizim mutlaka görün dediğimiz duraklar ile gezintiye başlayalım. Tokat’a özel olarak hazırladığımız gezilmesi gereken yerler listemiz birçok duraktan oluşuyor. Bu duraklar hakkında kısaca bilgi verirken, sizin ziyaret etmeniz için gereken merakı uyandırmak istedik.

Gezilecek yerler listesi, tarihi yerler ile başlayıp doğal güzellikler ile mest olacağınız bir macera rotası.  Bu rotada ilerlerken kendinizi ‘’Neden daha önce keşfetmemişim?’’ diye sorgulayacaksınız. Bu yazımızda görülmesi gereken yerler tanıtılırken, nasıl gidilir sorusuna da cevap verildi. Bunun yanında işinize yarayabilecek minik uyarılar ile gezintinizi keyifli hale getirmeye çalıştık. Şimdi gezintiye çıkma zamanı.

Eğer hazırlıklar tamamsa, arabanıza güzel bir şarkı listesi hazırlayın, yola çıkıyoruz!

Maşat Höyük

Tokat gezilecek yerler listesi içerisindeki ilk durağımız Maşat Höyük. İlk kez 1943’teki kazılarda bulunan Hititlere ait tabletlerle gündeme gelen Maşat Höyük, Tokat’taki tarihi yerler arasında oldukça popülerdir. Bölgede 4 farklı çağa ait buluntular höyüğün görülmesi gereken yerler listesine girmesini sağlar.

Doğal güzellikler kendini ön plana atmasıyla, höyük tarih ve doğanın birlikteliği ile farklı bir görüntüye sahip olmuş. Karadeniz Bölgesi verimli ovaları ile birçok medeniyete yuva olmuştur. Seyahat rehberi ile incelediğimiz, gördüğümüz hemen her şehirde bu benzerliğe rastlarız. Gezi rehberi listemizde,  zaten mutlaka gideceğinizi düşündüğümüz için koyamadığımız Tokat Müzesi içerisinde Maşat Höyük’ten çıkan eserler sergileniyor.

Nasıl gidilir? Maşat Höyük’e ulaşmak biraz sıkıntılı. Zile merkezden yönlendirilen tabelalar ile yakınına kadar gelebilirsiniz fakat bundan sonra yöre halkından tarif almanız iyi olacaktır.

Komana Antik Kenti

Gezi rehberi içerisinde bahsedeceğimiz ilk kent Komana Antik Kenti. Kente giriş ücretsiz ve her gün ziyaret edilebilir. Konumu itibariyle, özellikle bahar aylarında, antik kente doğal güzellikler harika bir fon oluşturuyor.

Seyahat rehberi içerisindeki bu durak Helenistik dönemde tapınak devleti olarak , Ana Tanrıça Ma şerefine kurulmuş. Tokat’taki tarihi yerler arasında geçmişimde en çok el değiştiren antik devlet Komana. Tokat gezilecek yerler listesi durağımız Sezar’ın da bir zamanlar görev yeriymiş.

Karadeniz Bölgesi verimli toprakları yine üzerinde yaşayanları oldukça mutlu etmiş, yıllar boyu Komana Devleti’nde yaşayan insanlar tarımla uğraşarak olarak güçlenmişler, bu sayede şekilde oldukça büyük ve görkemliymiş.

Görülmesi gereken yerler üyesi bu antik kente nasıl gidilir? Tokat’tan Gümenek mevkiine doğru 7 kilometre yol alırsanız, bir tepe üzerinde kenti kolayca bulabilirsiniz.

Sulusaray Antik Kenti

Tokat gezilecek yerler listesi içerisindeki ikinci antik kentimiz Sulusaray’dayız. Seyahat rehberi diğer tarihi yerler rotalarına benzer nitelikteki bu antik kent de Roma döneminde kurulmuştur.

Karadeniz Bölgesi iç kesimlerinde bulunan Tokat, bu konumda da doğal güzellikler ile bizi büyülüyor.  Çekerek Irmağı kıyısında yer alan Sulusaray diğer adıyla Sebastapolis Antik Kenti, dağlarla çevrili bir ova üzerinde kurulmuş.

Yetkililer tarafından yapılan incelemeler sonunda kentin Helenistik, Roma ve Bizans döneminde önemli bir yerleşim alanı olduğu ortaya çıkmış. Görülmesi gereken yerler arasında aldığımız bu antik kent oldukça büyük bir alana yayılmış.  Gezi rehberi için araştırmalarınızı yaparken Sulusaray antik kentinde bulunan hamamın çok yakın bir tarihte ortaya çıkarıldığını öğrendik.

Nasıl gidilir? Tokat’tan Sulusaray ilçesine doğru yol alırsanız, tabelaları ile kolayca kente varabilirsiniz.

Niksar Kalesi

Tokat’taki tarihi yerler arasında manzarası ile insanı büyüleyen bir yerdeyiz. Seyahat rehberi için seçtiğimiz Niksar Kalesi panoramik manzarası ile şehri ayaklarınıza seriyor. Doğal güzellikler içindeki bu şehri seyre dalarken, binlerce yıllık tarihi sizi hayallere sürükleyecek. Karadeniz Bölgesi iklimi ile birleşince harika bir atmosfer yakalayan bu Kale bizce görülmesi gereken yerler arasında.

Tokat gezilecek yerler listesi önerilerimiz içerisinde yer alan bu kale, Pers kökenli Pontus Krallığı zamanında inşa edilmiş.  Gezi rehberi için seçtiğimiz bu Kale 7/24 ve her gün ücretsiz ziyaret edilebilir. Sakın ziyaret etmeye giderken fotoğraf makinanızı götürmeyi unutmayın.

Nasıl gidilir? Aracınız ile Tokat Almus yolu üzerinden 1,5 saatlik bir yolculuk ile aynı isimdeki ilçede kaleyi bulabilirsiniz.

Tokat Kalesi

Tokat gezilecek yerler listesi yeni durağımızdayız! Merkezde bulunan kale görülmesi gereken yerler listemizdeki tarihi yerler arasında bizce en ilginç özelliklere sahip mekân.  Birçok önemli tarihi karakterin esir tutulduğu bu kale bir zamanlar Kont Drakula’yı da misafir etmiş. Gezi rehberi içindeki bu ilginç kalenin içerisinde eski zamanlardan kalma bir kaya mezar bulunuyor. Bunun yanında 362 basamaklı bir merdivenle kalenin dibine inine bildiği rivayet edilse de günümüzde bu merdivenin girişi kapatılmıştır.

Seyahat rehberi ile Tokat’ı gezerken bu kaleyi uzaktan görüp fotoğrafını mutlaka çekmek isteyeceğinize eminiz. Sarp bir kayalıkta konumlanmış kale, doğal güzellikler için adeta bir süs niteliğinde. Karadeniz Bölgesi hırçın ikliminden oldukça az etkilenmiş, hala ayakta olan bu kaleye nasıl gidilir? Tokat merkezde bulunan kaleye aracınızda 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Tokat Mevlevihanesi

Seyahat rehberi için oluşturduğumuz rotamız şimdi de bir mevlevihane üzerinde. Tokat gezilecek yerler listesi içerisindeki tarihi yerler kategorimize mevlevihane ile veda ediyoruz.

Tokat saat kulesi ile çok yakın konumda bulunan mevlevihane, yıllar boyu çeşitli sebeplerle bolca hasar görmüş. Bazı kısımları günümüze ulaşamayan bugün ha şu an özel mülk olarak kullanılmakta. Bina içerisinde sanki Karadeniz Bölgesi bitkilerine ithafen yapılmış gibi, kubbenin ortasında bitki motifleri bulunuyor. Doğal güzellikler ile mevlevihane çevresinde birebir karşılaşamasak da içerisindeki bu güzel ayrıntı bizi gülümsetti. Peki Görülmesi gereken yerler arasına aldığımız bu mevlevihaneye nasıl gidilir? Şehir merkezinde bulunan mevlevihaneyi yürüyerek kolayca bulabilirsiniz.

TOKAT Doğal Güzellikler

Karadeniz Bölgesi iklimi itibariyle ovaları, yaylaları ve denizine dökülen güçlü kaynakları ile tam bir doğal güzellikler cenneti. Tokat ili de bu güzellikleri çokça içinde barındırıyor. Seyahat rehberi içerisindeki Tokat için hazırladığımız tarihi yerler kategorisini bitirdikten sonra, gözümüzün bayram edeceğim yeşilin her tonunu aklımıza kazanacağınız bir bölüme geldik. Tokat gezilecek yerler listesi doğal güzellikler ile devam ediyor.

Size, bahsetmek istediğimiz, mutlaka görülmesi gereken yerler arasına aldığımız 4 duraktan oluşan bir rota çizdik. Eğer gezi rehberi ile Tokat’ı keşfediyorsanız, bize pozitif ya da negatif geri dönüşleriniz ile deneyimlerinizi aktarabilirsiniz. Tarihi yerler kategorimizde olduğu gibi burada da nasıl gidilir sorusuna sizin için ayrı bir yer ayırdık.

Malum yaylalar soğuk olur, çeşitlerimizi yediysek haydi yola çıkalım!

Tokat Topçam Yaylası

Tokat gezilecek yerler listesi içerisindeki en soğuk yerlere geldik: yaylalar! Karadeniz Bölgesi tipik yaylalarından olan Topçam, 1600 metre yükseklikte bulunuyor. Doğal güzellikler ile bezeli bu yayla seyahat rehberi içerisinde bulunan tarihi yerler ile yakın konumda. Özellikle doğaseverlerin yürüyüş yapmak için kullandığı Bu yayla, manzarası ile ziyaret eden herkese büyülemeye devam ediyor. Dışarıdan gelen turistlerin yanında yöre halkının da piknik yapmak ve biraz çam havası solumak için gitti u yayla özellikle ilkbahar aylarında rengarenk bir görünüme kavuşuyor. Gezi rehberi için seçtiğimiz bu yaylayı görülmesi gereken yerler gözüyle bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Peki nasıl gidilir? Tokat merkezde şehrin kuzeyinde bulunan Topçam yaylasına arabanız ile yapacağınız kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

TOKAT Çamiçi Yaylası

Gezi rehberi içerisinde bulunan yeni durağımız Tokat Çamiçi Yaylası. Tokat’ın kuzeyinde bulunan bu yayla tesis anlamında oldukça gelişmiş. Tokat Çamiçi Yaylası’nda doğal güzellikler arasında isterseniz yemek yiyebileceğiniz ya da konaklayabileceğiniz mekanlar da mevcut. Görülmesi gereken yerler arasında bulunan yayladaki bu tesisler yaz kış hizmet vermektedir. Karadeniz Bölgesi tipik iklim çeşidine sahip olan yayla yaz kış serinliğini koruyor.

Çamiçi yaylasını, Tokat gezilecek yerler listesi içerisinde almamızın bir nedeni de yayla içerisinde yapılan festivaller. Fakat Her yıl düzenli olarak çamiçi yayla şenlikleri yapılırken bu yıl sağlık koşulları ile gerçekleştirilemedi. Seyahat rehberi duraklarından olan Niksar Kalesi’yle aynı ilçede bulunan çamiçi yaylası tarihi yerler ile yakın konumuyla da ziyaret etmeye oldukça elverişli.

Peki nasıl gidilir? Niksar ilçesine yapacağınız 1 saatlik yolculukla yaylaya varabilirsiniz.

Tokat Kaz Gölü

Şimdiki durağımız tam bir doğal yaşam alanı. Doğal güzellikler içerisinde yaşayan hayvanlarla da adeta tablo gibi manzaralara sahip. Görülmesi gereken yerler arasına aldığımız Kaz Gölü, ismi ile sizi yanıltmasın. Çünkü Karadeniz Bölgesi üzerimden geçen ya da zaten orada yaşamını sürdüren birçok farklı çeşit kuşa ev sahipliği yapıyor. Tokat gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan bu durak yalnızca seyahat tutkunlarının değil kuş gözlemcilerinin de ilgi odağı. Hatta Kaz Gölü, Kuş Cenneti Projesi ile ziyaretçi evi ve kuş gözetleme kulesini de içinde bulunduruyor. Gezi rehberi içerisinde bulunan tarihi yerler ile farklı konumlarda yer alsalar da, Kaz Gölü manzarası itibariyle Tokat’ta görmek isteyeceğiniz yerler arasında.

Peki sizin için özenle seçtiğimiz bu seyahat rehberi durağına nasıl gidilir? Pazar Zile yolu üzerinden yapacağınız 34 dakikalık bir yolculuk ile buradaki manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Zinav Gölü

Tokat doğal güzelliklerini anlattığımız bu kategorinin son durağındayız. Zinav Gölü, Tokat gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan Kaz Gölü kadar çeşitli kuşa ev sahipliği yapmasa da tatlı suyu ile beslediği birçok bitki ve hayvan türü bulunmakta. Konumu sayesinde doğal güzellikler açısından oldukça zengin. Yakınında Zinav Yaylası, Sülüklü Göl, İnkaya Mağarası gibi gezebileceğiniz birçok alan da mevcut. Gezi rehberi içerisinde adını sık sık duyduğumuz Niksar ilçesine yakın bir konumda olan Zinav Gölü içinde bulunan tarihi yerler ile birlikte ziyaret edilebilir.

Manzarası ile karşılaşır karşılaşmaz bu gölü neden görülmesi gereken yerler arasında aldığımızı anlayacaksınız. Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan hemen her tabiat parkı gibi burası da turistlerin ilgi odağı. Seyahat rehberi için hazırladığımız bu kategorinin de sonuna gelirken, yine fotoğraf makinesi yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ediyoruz. Nasıl gidilir? Tokat merkezden başladığınızda Yolkonak mevkiine uğrayarak 1,5 saatte Zinav Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

TOKAT KAMP ALANLARI

Şehir yaşamından kıldığımızı biliyoruz. Tokat’ta kaldığınız süre boyunca, doğal güzellikler ile size elimizden geldiğince buluşturmaya çalıştık. Konaklama tesisleri için önerebileceğimiz mekanları düşünürken seçimlerimizi çeşitli çadır kampı yapabileceğimiz yerler ya da karavan kampı ile hem konforlu hem de maceracı ruhunuzu doyuran mekanlardan yapmaya çalıştık.

Sizin için kolay olsun diye kamp alanları için verdiğimiz önerileri gezilecek yerler ile kolay ulaşılabilir konumdan seçtik. Kalacak yer için hem ekonomik hem de en eğlenceli seçenek olan kamp kurmayı çok seveceğinize eminiz. Mevsime bağlı olarak yanınızda gerekli ekipmanı bulundurmanızı önemle rica ediyoruz. Bu kategoride de nasıl gidilir bölümüne yer verdik.

Niksar Kamping

Niksar Kamping, gezilecek yerler listesi doğal güzellikler kategorisinde de adı geçen Tokat Çamiçi Yaylası’nda bulunuyor. Niksar Belediyesi içerisinde bulunan bu yayla, Tokat’ta bulunan tarihi yerler arasındaki Niksar Kalesi ile de yakın konumda. Mavi’nin ve yeşilin birleştiği bu kamp alanını mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Tipik Karadeniz Bölgesi yaylası olan Tokat Çamiçi Yaylası, yaz kış serinliğini korumakta. Bu yüzden hazırlıklı gitmenize önemle rica ediyoruz. Yaylada bulunan sivrisineklerden korunmak için de yanınızda ilacınızı almayı unutmayın. Gezi rehberi rotası için uygun bir başlangıç olan oluşturan Niksar Kamping belediye tarafından işletilen temiz ve güzel bir tesis.

Peki seyahat rehberi içerisindeki bu tesise nasıl gidilir? Tokat merkezden Niksar ilçesine doğru yapacağınız 1 saatlik yolculuk ile Niksar Kampinge ulaşabilirsiniz.

Kemal Aşık Ormanı

Sadece kalacak yer olarak nitelendirmeyeceğimiz bir yere geldik; Kemal Aşık Ormanı. Karadeniz Bölgesi doğal ormanlarından farklı olarak ismini de aldığı Kemal Aşık öncülüğünde oluşturulan bir orman burası.

Kemal aşık Tokat için özenle yaptığı çalışmalarla bu orman dahil birçok alını ağaçlandırarak şehrin sel tehlikesinin önüne geçmiş. Gezi rehberi içerisindeki tarihi yerler ve doğal güzellikler ile yakın konumda bulunan bu ormanı mutlaka ziyaret edin. Bunun yanında orman içerisinde kurabileceğiniz çadırınız ile hem gezintinizi ekonomik olarak rahat geçirebilirsiniz. Hem de seyahat rehberi içerisindeki duraklara konumu ile zamandan tasarruf ederek uğrayabilirsiniz. Kalacak yer önerisi altında sunduğumuz bu ormanı aynı zamanda Tokat gezilecek yerler listesi içerisindeki bizce görülmesi gereken yerlere de dahil edebiliriz.

Nasıl gidilir? Tokat merkezden 5dkda ormana ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz