Ana Sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti Budapeşte – Viyana – Prag Tatil Turu

Budapeşte – Viyana – Prag Tatil Turu

876
0
Prag
Prag

Orta Turları ülkemizde son yıllarda en fazla tercih edilen turların başında gelmekte.

Orta Avrupa turunda ziyaret edebileceğiniz en güzel 3 ülke ( 3 başkent ) olan ( Macaristan), (Avusturya) ve (Çek Cumhuriyeti) turu hakkında şehirlerin tarihi, gezilecek yerleri ve tüm aklınıza takılanları yazımızda bulabileceksiniz.

Sizlerde yeni yerler, yeni tatlar, yeni insanlar keşfetmeyi seviyorsanız bu tür turları sık sık yapmalısınız.

İçerik Başlıkları

Budapeşte

Budapeşte Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Budapeşte hakkında ayrıntılı tatil günlüğü için buraya bakabilir, 3 günlük tatil planı için ise buraya tıklayabilirsiniz.

1873’te Budin ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle Macaristan’a başkentlik eden şehir Budapeşte.  Tarih, kültür – sanat etkinlikleriyle Avrupa’nın en romantik şehirleri arasında gösterilmektedir. Tuna Nehri şehri ikiye ayırırken Zincir Köprüsü şehri birleştirmektedir. Nehrin kenarına açılan otellerle şehir turizm açısından büyük bir gelişme sağlamıştır.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte’de gezilecek yerler; Buda Kalesi, 700 odalı Parlamento Binası, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanılanları hiçbir zaman unutmamak adına yapılan Tuna Ayakkabıları Anıtı, Kahramanlar Meydanı, Opera ve Sinagog Binaları, Erszebet Köprüsü, Tuna Nehri ve Zincir Köprüsü başlıcalarıdır.

Budapeşte Yemek

Budapeşte’de ne yenir? Senin için cevaplıyoruz. Gulaş ilk cevabımız. Gulaş; çorba kıvamında içinde et, sebze, patates ve paprika bulunan Macar mutfağının meşhur yemeğidir. Chicken paprika, Langos (pişinin çeşitleri), Palinka ve Unicum denemen gereken lezzetler arasındadır.

Viyana

Viyana; Mozart, Beethoven, Brahms gibi duayenlerin kabul ettiği “müziğin şehri” olmuştur. Şehirde yer alan müzik üniversitesi şehrin caddelerine doğru müziğin yayılmasını sağlar. Avusturya’nın yaşadığı birçok tarihi olay Viyana’yı daha da özel kılmaktadır. Şehrin mimarisinde Rönesans döneminin etkilerinin yanı sıra Barok ve Rokoko dokunuşlara rastlanmaktadır.

Viyana
Viyana

Viyana’da gezilecek yerler; St. Stephen Katedrali, Prater, Hofburg Sarayı, Parlamento Binası, Opera Binası, üniversite, Hundertwasser House ve müzeler başlıcalarıdır. Kraliçe Sisi’nin Sarayı olan Schönbrunn Sarayı, Mayerling av köşkü, yeraltı gölü Seegrote gezilecek yerler arasındadır.

Viyana Yemek

Viyana’da ne yenir?  Bu sorunun vazgeçilmez cevabı Şnitzel ! Kendilerine özgü soslarla hazırlanan şnitzellerin lezzeti bir başka. Yemeden dönmemelisin. Tafelspitz, Wurst, Semmelknödel ve Sacher Torte denemen lezzetler arasındadır. Viyana kahveleri ile oldukça meşhur bir şehir  ve sen de  en özel kahvesi Melange’yi içmelisin.

Prag

Prag
Prag

Orta Avrupa’da bir Ülke olan Çek Cumhuriyeti ile ilgili ayrıntılı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Orta Çağ şehri Prag, adeta bir turizm cennetidir. Vltava Nehri üzerine kurulan şehir, romantik ve mistik havasıyla tüm misafirlerini kendine hayran bırakıyor. Sokaklarında Kafka’nın izini sürüp, Nazım Hikmet’in şiirler yazdığı nehir kenarında bir yolculuğa çıkma zamanıdır. Şehirde mutlak görülmesi gereken Prag Kalesi’nin ışıklandırmasını zamanında konser vermek için Prag’a gelen efsane rock grubu Rolling Stones’un üstlendiğini biliyor muydun?

Prag Gezilecek Yerler

Prag’da gezilecek yerler; Old Town Meydanı, üzerinde 12 Havari bulunan Astronomik Saat, 31 Aziz heykelinin bulunduğu Charles Köprüsü, Franz Kafka’nın evi, Vltava Nehri, dünyanın en büyük antik kalesi olarak bilinen Prag Kalesi başlıcalarıdır. Atatürk’ün 1918 yılında kaldığı oteli, Mozart’ın, Puşkin’in ve Beethoven’ın evlerini ziyaret etmeyi ihmal etme.

Prag Yemek
Prag Yemek

Prag’da ne yenir? Çek mutfağı, kahvaltı kültürünü barındırmamakla birlikte Macaristan mutfağından etkilenmiş ve yeniden yorumlamıştır. Gulaş çorbası, et ve sebze yemeklerini kendi yorumladıkları şekilde deneyebilirsin. Trdelnik, sokaklarda satılan hamur tatlısını yemeden dönmemelisin. Geleneksel içkileri bira olduğundan şehirde birbirinden farklı bira çeşitlerini uygun fiyata bulabilirsin.

Sen de tüm bu yazılanları yaşamak istiyorsan Orta Avrupa turlarına katılmalısın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz