Ana Sayfa Avrupa İtalya İtalya Turu 1. Gün (Milano – Venedik)

İtalya Turu 1. Gün (Milano – Venedik)

770
0
John Pavel jrp@dial.pipex.com

Kişisel olması için başladığım web sayfama neredeyse 2 yıldır hiç bakmadığımı ve daha çok sosyal blog gibi olduğunu farkettim. Yeni bir tema değişikliği ile daha kişisel olacak şekilde tekrar siteme döndüm.

Geçen yıl yaz tatilin İtalya turuna çıkmıştım ve bu turu başka bir sitede ayrıntılı olarak anlattım. Buraya eklememişim bile. Öncelikle o yazımı buraya aktarıyorum. Sonrasında gezilerimin devamı gelecek…

Eşim ile uzun zamandır planladığımız İtalya turumuzu sonunda gerçekleştirdik. 18 temmuz’da gittiğimiz tur için heyecan yerini 15 temmuz gece yapılan darbe girişimi ile stres ve gerginliğe bırakmıştı. (Ayrıca 16 temmuzda düğünümüz vardı. Gerginliği siz düşünün.) Acaba gidebilecek miyiz, iptal mi olacak diye düşünürken sıkıntı olmadan turumuza başladık.

Anı tur ile 7 gece 8 gün baştanbaşa İtalya turuna katıldık. Tur Sabiha Gökçen Havalimanından Türk Hava Yolları ile Milano’ya uçmamız ile başladı. Genel güzergâh Milano – Venedik – Floransa – Roma şeklindeydi. Ekstra olan tüm turlara da katılım sağladık. Buradan sonrasını gün gün yazsam daha güzel olacak sanırım 🙂 Daha sonra gidecekler için rehber niteliğinde ve ayrıntılı olarak yazmaya başlıyorum.

Milano'ya uçuş için son hazırlıklarda tamamlandı
Milano’ya uçuş için son hazırlıklarda tamamlandı

Milano’ya indiğimizde bagaj bekleme esnasında tüm tura katılanlar ile tanıştık. 38 kişi vardı, bir kısmı bizim gibi Anı Tur’dan, bir kısmı Gezinomi’den bir kısmı diğer acentalardan turu satın almış. Biraz kalabalık bir tur grubu olduk. Rehberimiz eşliğinde gezimize başladık.

Hava alanından çıkıp tur otobüsümüze bindiğimizde bizi Ankara’nın bağları eşliğinde Mimmo (İtalyan Şoför) karşıladı. Ankara’nın bağları bizi epey şaşırttı açıkçası. Otobüse binerek Milano’nun merkezine hareket ettik.

Milano’nun modaya yön verdiği her yerinden anlaşılıyor. Başka illerde olmadığı kadar şık giyinme özen gösteriyor Milano’nun halkı. Paralarını bizim gibi araba ve telefon yerine elbise ve takıya harcıyorlar.

Milano Sokak Modası

Otobüs ile kısa bir yolculuk sonrası merkezde La Galleria denilen alana geliyoruz. İtalya’nın genelinde alışveriş merkezi bulunmuyor. Bizim gibi AVM kültürleri yok. Bunun yerine neredeyse her binanın altında küçük dükkanlar var. 1877 yılında yapımı tamamlanan La Galleria avm’ye en çok benzeyen yapı diyebiliriz. Haç şeklinde yapısı ile içerisindeki dükkanlar ile eşsiz bir yapı.

Milano - la galleria
Milano – la galleria

Burayı gezerek alışveriş yapmayı düşündük ama henüz ilk gün olması nedeniyle alışverişi sonraki günlere bıraktık. TIM (bizdeki Turkcell ) mağazasından internet için İtalyan hattı almayı düşünsekte neredeyse her meydanda bulunan ücretsiz WİFİ alanları bizi vazgeçirdi. Hat almak yaklaşık 30 dk sürüyor ve 30€. Kısa olan vaktimizi burada harcamak istemedik. La galleria’nın tam ortasında yerde bir boğa figürü var. İnsanlar buraya tek ayağı ile basarak diğer ayağını kaldırıp etraflarında 360° dönebilirlerse dileklerinin gerçek olacağına inanıyorlar. Her ne kadar inanmasakta bizde döndük 🙂

Milano - Galleria içindeki boğa figürü
Milano – Galleria içindeki boğa figürü

Karnımızı doyurmak için biraz gezinerek kalın hamurlu dilim pizza olan bir yer bulduk. (Rehberimiz tavsiye etmişti.) Birer dilim pizza ve birer kola alarak ve ayakta yiyerek karnımızı doyurdu. İtalya’da yemek konusu oldukça farklı. Aynı yemeği kendiniz alıp ayakta veya dışarıda yerseniz farklı ücret, masaya oturup yerseniz farklı ücret, garsonun sipariş alıp masanıza getirmesini isterseniz farklı ücret ödüyorsunuz.

Yemeğin ardından Duomo katedralini dolaştık. Duomo katedralinin yapımına 1386 yılında başlanmış ve 500 yılda tamamlanmış. Şu anki büyüklüğü ile avrupadaki en büyük 4. Katedral. Dış ve iç yapısı ile görenleri büyülüyor adeta.

Milano – Duomo, Katedral

Ardından buluşma noktasına giderek otobüsümüze bindik. Venedik’te kadar 3 saat yolculuk vardı. Bu esnada ekstra yapılacak turlar konusunda rehber bilgi verdi. Tüm ekstra turlara katılmak kişi başı 320€. İlk mola yerinde gruptaki abilerimiz organize oldu ve bizde katıldık onlara. Tüm otobüs tüm turlara katılıcaz kişi başı 225€ verebiliriz şeklinde teklifimizi sunduk. Rehberin tur şirketleri ile görüşmesi sonucunda bu talebimiz kabul edildi. Böylece iki kişi 190€ kadar cebimizde kaldı 🙂

Uzun bir yolculuğun ardından Venedik yakınlarındaki 3 yıldızlı Hotel Roy’a geldik. Şirin bir kasabada küçük bir otel. Odalarda ücretsiz internet imkanı mevcut. (İnternet olmazsa olmaz 🙂 ) Daha önce italya’daki 3 yıldızlı otellerin kötü olduğunu okuduğumuz için çok hazırlıklı gelmişiz. Havlusundan, battaniyesine kadar. Fakat odalarda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak ekipmanlar var. Getirdiğimiz eşyaların çoğunu kullanmadık. Yük yapmışız kendimize. Günün yorgunluğu ile kendimizi yatağa atarak uyuduk.

3 Yıldızlı Hotel Roy

Diğer günler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

İtalya Turu 1. Gün (Milano – Venedik) (Şu anda buradasınız)
İtalya Turu 2. Gün (Venedik)
İtalya Turu 3. Gün (Bologna – Floransa – Montecatini)
İtalya Turu 4. Gün (Portofino – Pisa)
İtalya Turu 5. Gün (Siena – Vatikan – Roma)
İtalya Turu 6. Gün (Göller Bölgesi – Nemi – Outlet Bölgesi – Roma)
İtalya Turu 7. Gün (Pompei – Napoli)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz