Ana Sayfa Avrupa İtalya İtalya Turu 2. Gün (Venedik)

İtalya Turu 2. Gün (Venedik)

974
0
Venedik
Venedik

İtalya turuna başladığımız ilk günün ardından yol yorgunluğunu üzerimizden attığımızı hissederek sabah olduğunun farkına vardık.

Venedik’e hareket etmek için sabah erkenden uyandık. Kahvaltı için aklımızda bir çok soru işareti vardı. İtalyan’lar kahvaltıda bizim gibi zeytin, peynir, kaşar ve çay yemiyorlar. Bunların yerine kruvasan, reçel ve kahve tüketiyorlar. Nasıl yaparız diye düşünürken tur şirketleri otele önceden haber vermişler bu durumu. Bizler için peynir, kaşar ve zeytin getirilmiş. Demleme çay olmasada poşet çay vardı. Güzel bir kahvaltının ardından otobüs ile yola koyulduk.

Yaklaşık 30 dklık yolculuğun ardından Venedik’e vardık. Otobüsten inerek Vaporetto’ya binerek deniz yolu ile San Marco meydanına ulaştık. Vaporetto ile giderken etrafı izlemek, tarihi binaları ve kanalları incelemek oldukça güzeldi.

Venedik kanallarında Vaporetto
Venedik kanallarında Vaporetto

Panoramik kanal turunun ardından Tövbe köprüsü, Rialtro Köprüsü, Dükler Sarayı, Saat ve çan kulesi görülecek yerler arasındaydı. Kısa turun ardından Goldol’a binmek için hareket ettik. Bizler için gondol rezervasyonu önceden yapılmış. Gittiğimiz gibi sıra beklemeden bindik.

san marco
San Marco Meydanı ve Venedik Kuşbakışı Görünüşü

Gondol ücretlerini merak edenler için şöyle bilgi vereyim. 1 adet gondol’un 40 dakikalık ücreti 80€. 1 kişide binse 6 kişide binse (maksimum 6 kişi biniliyor) 80€ ödeniyor. Keman ve seranat istenirse ücrete ekstra ekleme oluyor. Tur şirketleri 6 kişi bindirip 25€ diyorlar genelde. Tur şirketine bağlı olmadan 6 kişi organize olursanız kişi başı 13,3€ dan binebilirsiniz. Gondol’a gece binmek isterseniz ise ücreti 100€ oluyor.

İtalya’da Gondol şirketleri mafyaların elinde. Gondolları kullananlar asgari ücret ile çalışanlar. Tamamının aynı kıyafetleri giymeside hoş bir görüntü oluyor. Bazı gondol şoförleri sürekli şarkı söylüyor. İtalyan sesi farklı geldiği için hoşumuza gitmişti. Bizim gondoldaki bir abide türkü söyleyerek eşlik etmişti 😀

Venedik’e yolunuz düşerse Gondol’a binmeden dönmeyin derim.

Venedik Gondol Turu
Venedik Gondol Turu

Gondol turunun ardından 6 saatlik boş vaktimiz kaldı. Bu vakti Venedik sokaklarında gezerek değerlendirdik. Hemen hemen her sokak dükkanlarla çevrili. Bir dükkanda hediye beğenirseniz hemen alın. Zira daha sonra o dükkanı bulmak zor oluyor. Venedik’e özgü maskelerden alabilirsiniz. Venedik maskelerinin sanıldığının aksine hüzünlü bir hikayesi var. 1348 yılında başlayan veba salgınından dolayı nüfusun nerdeyse yarısı hayatını kaybediyor. Yaşamaya devam edenler ise vücutlarındaki yaraları saklamak için farklı kıyafetler ve aksesuarlar kullanıyorlar. Yüzlerindeki yaraları saklamak için ise maske kullanmaya başlıyorlar. Bu maskeler günümüze kadar gelmiş ve turistlerin en çok rağbet gösterdiği hediyelerin başında geliyor. İtalya’nın diğer şehirlerinde de satılıyorlar ama hem daha pahalı hem asıl yeri Venedik.

Venedik karnavalında kullanılan Venedik'e Özgü Maskeler
Venedik karnavalında kullanılan Venedik’e Özgü Maskeler

İmkanınız var ise Venedikte gece turu atmalısınız.

Venedik’te gece turu yapmanız gerekenlerin başında geliyor

Hediye, , pizza ve dar sokaklarda gezi derken saatin nasıl geçtiğini anlamadık. İtalya’nın her yerinde olduğu gibi burada da dondurmayı es geçmedik.

Buluşma yerine giderek vaporetto ile tekrar geldiğimiz yoldan geri gittik. Otobüse binerek otelimize vardık.

Diğer günler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

İtalya Turu 1. Gün (Milano – Venedik)
İtalya Turu 2. Gün (Venedik) (Şu anda buradasınız)
İtalya Turu 3. Gün (Bologna – Floransa – Montecatini)
İtalya Turu 4. Gün (Portofino – Pisa)
İtalya Turu 5. Gün (Siena – Vatikan – Roma)
İtalya Turu 6. Gün (Göller Bölgesi – Nemi – Outlet Bölgesi – Roma)
İtalya Turu 7. Gün (Pompei – Napoli)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz