Ana Sayfa Avrupa İtalya İtalya Turu 6. Gün (Göller Bölgesi – Nemi – Outlet Bölgesi –...

İtalya Turu 6. Gün (Göller Bölgesi – Nemi – Outlet Bölgesi – Roma)

2109
0
İtalya - Nemi
İtalya - Nemi

Dolu dolu geçen ilk 5 günün ardından Milano, Venedik, Bologna ve Floransa, Portofino ve Pisa’yı, Siena – Vatikan – Roma görmüş olarak 6. güne başladık.

Sabah uyanıp kahvaltıya indiğimizde biraz hayal kırıklığına uğradık. Venedik ve Montecatini’deki kahvaltılardan sonra çok yavan bir kahvaltı karşıladı bizi. Neredeyse ekmek arası ekmek yedik. Kalabalıktan olsa gerek kruvasan bile bulamadık. Ekmeğimize yağ sürüp kaşar ve çay eşliğinde yedik. Ardından yola koyulduk tekrar. Bugünkü gezi planımız albano gölü, nemi köyü, outlet alışveriş bölgesi ve roma ‘dan oluşuyor.

İlk olarak Castel Gondolfo ‘da Papanın kaldığı evi gördük. Buradan biraz ilerlediğimizde bir krater gölü olan Albano bizleri karşıladı. Tepeden gölü izlemek ve fotoğraf çekmek için kısa bir mola verdik. Ardından tekrar otobüse binerek yeşil yollarda Nemi kasabasına ulaştık.

Krater Gölü olan Albano Gölü
Krater Gölü olan Albano Gölü

Nemi oldukça şirin bir kasaba. Nemi gölünün üzerinde bulunan yaklaşık 4000 kişinin yaşadığı bir yer. Burada ilginç olan kısım ise Nemi’nin Çanakkale’nin ilçesi olan Erenköy ile kardeş kasaba olması. Bunun nedeni ise uzun yıllar önce Erenköy kasabasından bir kişi gezmek için Nemi’ye gelmiş ve çok beğendiği için burada kalmaya karar vermiş. Küçük bir kasaba olduğu için herkes merak etmiş bu kişiyi ve kendisiyle tanışmışlar. Yıllar sonra aralarındaki bağ o kadar güçlü olmuş ki resmi olarak Erenköy ile Nemi kardeş kasaba olmuş. 10 yıllık bir süre için kardeş kasaba oldukları belirtilse de kardeşlik durumu hala geçerli.

Nemi’nin el yapımı çilekli turtaları, el yapımı reçelleri, ve el yapımı likörleri oldukça ünlü ve lezzetli. Reçel veya likör almasanızda başka yerde bulamayacağınız çilekli turtayı kesinlikle tatmalısınız. Küçük dağ çilekleri ile yapılan turtalar oldukça lezzetli.

Nemi Çilekli Turta
Nemi Çilekli Turta

Nemi’de biraz gezip doğal meyvelerin tadına bakıp kısa bir alışveriş yapıp nemi gölü manzarası ile fotoğraf çekildikten sonra Outlet bölgesine doğru yola çıktık.

Her yıl temmuz ayında İtalya’da indirim yapılıyor. Outlet bölgesinde ise çok daha fazla indirim oluyor. Outlet bölgesinde yaklaşık 250 adet mağaza bulunuyor. ( Bizde AVM’ler gibi düşünmeyin, çok daha farklı.) Tur olarak geldiğimiz için bizlere ayrıca çoğu mağazada geçerli %10 ek indirim kuponu verildi. Nedense bişeyler aldığımız hiçbir mağazada geçmemesi bizleri şaşırtmadı.

İtalya Outlet Bölgesi

Ünlü markaların dükkanları gezip alışveriş yapılabilecek güzel bir alan oluşturmuşlar. Özellikle bayanlar için bir cennet 🙂 Tüm giyim alışverişlerinizi buralardan yapabilirsiniz. Bazı mağazalar aşırı pahalı olsada bazıları çok ucuz. 3 saatlik alışveriş sonrası tekrar Roma’ya döndük.

Dün gezmek için zaman kalmayan yerlere bugün daha fazla vakit ayırdık. Turumuza Kolezyum ( Collesium ) ile başladık. Dünya’daki en eski yapılardan bir tanesinin şehrin merkezinde olması Roma’nın ne kadar tarihi bir yer olduğunu gösteriyor aslında. Kolezyumun içine girecek vaktimiz kalmamıştı maalesef. Bizde dışarıdan fotoğraf çekmekle yetindik.

Roma - Kolezyum
Roma – Kolezyum

Kolezyumdan yürüyerek adsız askerler anıtına geldik. Roma’daki en yeni tarihi bina bu sanırım. Henüz 150 yıllık olup diğer eserlerin yanında bembeyaz parlıyor. Burada biraz fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam ederek Pantheon tapınağına geldik. Bu sırada grubumuzdaki bir kişinin kaybolduğunu farkettik. Hediyelik magnet almak için bir dükkanda durmuş ve bizi kaybetmiş. Pantheon tapınağındaki serbest zaman esnasında rehber ve birkaç kişi aramak için gitti. Pantheon tapınağında ayin olduğu için içeriye giremedik. Dışarıdan gördüğümüz kadarıyla oldukça etkileyiciydi. Tapınak çevresindeki sokak sanatçıları oldukça yetenekliydi. En yoğun kalabalık pavarotti gibi şarkı söyleyen bir kişinin etrafındaydı. Bir süre bizde izledik ve dinledik kendisini. Toplanma yerine geldiğimizde kaybolan teyze bulunmuştur. Buradan navona meydanına geçtik.

Pantheon Tapınağı

İstanbul’daki Taksim Meydanı gibiymiş. Buluşmak isteyen herkesin buluşma noktasıymış. Ayrı meydanda 3 adet büyük çeşme bulunuyor. Roma’daki en büyük mimar olan Bernini’nin yapmış olduğu 4 nehir çeşmesi meydanın ortasında bulunuyor. 4 nehir çeşmesinin ortasında da bir tane dikilitaş (Obelisk) bulunuyor. Bu çeşme kadar görkemli olmasada 2 adet daha köşelerde çeşmeler mevcut.

Navona Meydanı ve Obelisk

Navona meydanında sokak sanatçıları oldukça fazla. Kısa sürede sizin resminizi, karikatürünüzü veya istediğiniz bir resmi yapıyorlar. Ayrıca sokak gösterileride oldukça fazla. Sihirbazlık gösterisini konuk olarak katılım sağladım bende 😀

Navona Sokak Ressamları
Navona Sokak Ressamları

Roma gezimizin ardından tekrar otelimize döndük.

Diğer günler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

İtalya Turu 1. Gün (Milano – Venedik)
İtalya Turu 2. Gün (Venedik)
İtalya Turu 3. Gün (Bologna – Floransa – Montecatini)
İtalya Turu 4. Gün (Portofino – Pisa)
İtalya Turu 5. Gün (Siena – Vatikan – Roma)
İtalya Turu 6. Gün (Göller Bölgesi – Nemi – Outlet Bölgesi – Roma) (Şu anda buradasınız)
İtalya Turu 7. Gün (Pompei – Napoli)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz