Ana Sayfa Avrupa İtalya İtalya Turu 5. Gün (Siena – Vatikan – Roma)

İtalya Turu 5. Gün (Siena – Vatikan – Roma)

1152
0

Oldukça hareketli geçen ilk 4 günün ardından Milano, Venedik, Bologna ve Floransa, Portofino ve Pisa’yı görmüş olarak 5. güne başladık.

Monte Catini’de güzel bir kahvaltının ardından ( Biraz yollukta yaparak) Roma’ya doğru yola çıktık. Yol üzerinde tarihi yapıları ile ünlü Siena kasabasına uğradık. Burada San domenico kilisesi, Duomo katedrali, Piazza del campo, Palazzo del popolo ve dar sokaklar gezilecek yerler arasındaydı.

Siena’nın tarihi yapısı gerçekten büyüleyici. Şu ana kadar (ilk 4 gün içinde) beni en çok etkileyen yer Siena’ydı. Tarihi tüm binaları küçük restorasyonlar ile kullanılabilir duruma getirmişler. Dar sokakları, öğrenci yurdu olarak kullandıkları rezidansları küçük şirin dükkanları çok güzeldi. Siena’da kullanılmayan harabe olmuş yapı neredeyse yok.

Ortaçağdan kalma dar Siena sokakları
Ortaçağdan kalma dar Siena sokakları

Siena kasabasında yılda iki kez palio yarışları yapılmakta. ( Fiat Palio arabasının ismi bu yarışlardan geliyor 🙂 ) Palio yarışları için neredeyse İtalya’nın her şehrinden insan buraya geliyor. Ayrıca dar sokaklarda gezmek ayrı bir güzel. Fotoğraf çekmek için oldukça verimli bir yer Siena.

Siena’da her yıl iki kez yapılan Palio yarışları

Siena’da çok büyük boyutlarda pizzaların yapıldığı dükkanlar mevcut. Bu pizzalardan birer dilim alarak karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca Siena’da ünlü olan Grom dondurmacısını denemenizi öneriyoruz. İtalya’nın her yerinde bulabilirsiniz ama Siena’da Grom’u deneyin.

Siena’da biraz zaman geçirdikten sonra otobüse geri döndük. Uyuyarak geçen bir yolcuğunda ardından Vatikan’a geldik.

Vatikan, Roma sınırları içerisinde bulunan 930 nüfusa sahip dünyanın en küçük ülkesi. Papa hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Vatikan’ın kendi ordusu olmayıp 100 adet askeri papayı ve Vatikan’ı korumakla görevlidir. Koruma görevleri sırasında geleneksel muhafız kıyafetlerini giymeleri gerekiyor.

Vatikan

Vatikan San Pietro Katedrali ve Vatikan sarayı görülecek yerler arasında bulunuyor. Vatikan’a girebilmek için öncelikle detaylı bir üst aramasından geçiyorsunuz. (Hava alanlarındaki kadar sıkı güvenlik tedbirleri uygulanıyor.) Kalabalığın durumuna göre Vatikan’a girdiğinizde San Pietro Katedraline girmek için tekrar bir arama noktasından geçiyorsunuz. Burada üzerinizdeki elbiselerin çok açık olmamasına bakıyorlar. Katedralin içi gerçekten etkileyici. Meydana çıktığınızda sütunların kol gibi meydanı sardığını göreceksiniz. Bunların ortasından selfie çekebilirsiniz.

Vatikan’da ki gezimizin ardından Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi) ‘ye geçtik. Burasıda italya’nın en ünlü yerlerinden bir tanesi. Uzun bir restorasyon döneminden sonra tekrar açılan çeşme ziyaretçi akınına uğramış durumda. Fontana di Trevi önünde durarak bozukluk bir parayı sağ elinizde tutup dilek diledikten sonra sol omzunuzun üzerinden attığınızda Roma’ya tekrar geleceğinize inanılıyor. Bizde dilek tutarak Roma’ya tekrar gelmek için paramızı havuza attık. Aşırı kalabalık nedeniyle para atmak, fotoğraf çekmek oldukça zor olduğunu belirtmem gerekiyor. Gitmişken para atın yine de 🙂

Fontana Di Trevi ( Aşk Çeşmesi)

Biraz dinlenmek için Fontana Di Trevi’den İspanyol merdivenlerine geçtik. Fakat şansımıza restorasyona almışlar. Sadece uzaktan görmüş olduk. Merdivenlerin önündeki çeşmeyi görebilirsiniz. Ayrıca İspanyol merdivenlerinin karşısındaki sokakta Pompi adından güzel bir Tiramisu dükkanı var. Yanından geçerken görememe şansınız yok. Buradan Tiramisu almanızı öneririm. Gerçek tiramisu’yu yapıyorlar diyebilirim. Tiramisu dükkanının hemen karşısında da ayakta yemek için alabileceğiniz makarna dükkanı mevcut. Karnınız aç ise önce makarna yiyebilir ardından Tiramisu yiyebilirsiniz. Klasik Tiramisu’yu tavsiye ederim. İtalya’da makarnalar biraz daha sert oluyor. Buna alışmanız biraz vakit alabilir.

Roma’da bulunan Pompei dükkanının çeşit çeşit hazırladığı Tiramisular

Yorucu bir günün ardından Roma merkezinin 20 km dışındaki 3 yıldızlı Blanc Et Noir oteline geçtik. Montecatini’den sonra biraz düşük kalitede geldi. Odalarda internet hiç çekmiyordu. Otelden çıkıp gezmek pek mümkün olmasada otel bahçesi oldukça büyük. Ağaçların arasında yürüyüş yapma olanağı bulunuyor. Ayrıca çok tercih edilen bir otel sanırım, biz gittiğimizde 9 adet tur otobüsü daha vardı.

Diğer günler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

İtalya Turu 1. Gün (Milano – Venedik)
İtalya Turu 2. Gün (Venedik)
İtalya Turu 3. Gün (Bologna – Floransa – Montecatini)
İtalya Turu 4. Gün (Portofino – Pisa)
İtalya Turu 5. Gün (Siena – Vatikan – Roma) (Şu anda buradasınız)
İtalya Turu 6. Gün (Göller Bölgesi – Nemi – Outlet Bölgesi – Roma)
İtalya Turu 7. Gün (Pompei – Napoli)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz