Ana Sayfa Avrupa İtalya İtalya Turu 4. Gün (Portofino – Pisa)

İtalya Turu 4. Gün (Portofino – Pisa)

912
0

Milano, Venedik, Bologna ve Floransa turunun ardından 4. günümüze başlamak için uyandık. (Önceki günler için şehir isimlerine tıklayabilir veya yazının sonundaki bağlantıları kullanabilirsiniz.)

Floransa Montecatini bölgesinde bulunan 4 yıldızlı otelin odaları daha büyük olduğu gibi kahvaltısıda daha zengindi. Kızarmış ekmek, kaynamış yumurta, peynir, kaşar, zeytin, yağ. Tam türk kahvaltısına benziyordu 🙂 Kruvasan ve reçel türleride vardı tabi. Gruptaki bazıları buradaki kahvaltıdan kendilerine yolluk yapmışlardı. Düşününce oldukça mantıklı gibi gelmişti. Aklımızdan bizde mi yapsak diye geçirsekte bu sabah yapmadık.

Güzel bir kahvaltının ardından ilk durağımız olan Portofino’ya doğru yola çıktık. Biraz uzakta olsa da yolu izleyerek ve uyuyarak Santa Margarita’ya geldik. Santa Margarita sahil kenarında güzel bir şehir. Buradan Portofino’ya otobüs ile gitmek yolların aşırı dar ve virajlı olması nedeniyle pek mümkün olmuyor. Buda bizim işimize geldi açıkçası, Portofino’ya vapur ile geçtik. Kısa süren deniz yolculuğu esnasında sahili denizden izleme fırsatımız oldu.

Santa Margherita – İtalya

Portofino küçük bir sahil kasabası. Renkli renkli evleri ve harika doğası ile insanları büyülüyor adeta. Potofino’da ünlü isimlerin villalarını, yatlarını görmek mümkün. Ayrıca Portofino limanı o kadar güzel korunmuş ki doğal akvaryuma dönüştürülmüş. Liman kenarına oturup biraz denizi seyrettiğinizde çeşit çeşit balıkları görüyorsunuz.

Portofino Sahilleri
Portofino Sahili

Portofino limanı biraz küçük gibi görünsede arka sokakları takip ettiğinizde gezebileceğiniz oldukça fazla alan bulunuyor. Biraz tepeye tırmanarak Portofino kalesine varabiliyorsunuz. Biz gittiğimizde kale kapalıydı, içeriye giremedik. Kalenin biraz üzerinde katedral ve hemen arkasında mezarlık bulunuyor. Mezarlık bizi oldukça etkiledi. Cenazeleri bizim gibi toprağa defnediyorlar. 10 sonra toprağı açarak kemikleri bir kutuya koyup duvarlardaki gözlere koyarak her yıl ziyarete geliyorlar. Kilisenin önünden arkanıza portofinoyu alacak şekilde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz ayrıca.

Portofino Kasabası

Tur programlarında portofino için denize girilebilir, mayonuzu almayı unutmayın şeklinde notlar vardı. Bizde denize girmek için mayomuzu yanımızda hazır bulundurduk. Denize girilecek yer Portofino limanının biraz arkasındaki bir koyda. Sandığımızda çok daha küçük bir koy ile karşılaştık. Ayrıca soyunma kabini ve duş olmaması bizi denize girmekten vazgeçirdi. Günün geri kalanında pisa kulesinde tuzlu tuzlu gezmek istemedik. Bu nedenle denize girmek yerine sahilde oturmayı tercih ettik.

Bize ayrılan zamanın ardından tekne ile tekrar San Margarita’ya gittik, otobüse binerek Pisa’ya doğru yola çıktık.

Pisa şehrinde bulunan Pisa kulesi İtalya’nın sembollerinden birisi. Kilise, vaftizhane ve pisa kulesi dışında görülecek bir yeri olmayan Pisa şehri bu yapılar sayesinde adeta turist akınına uğruyor.

Pisa Kulesi – İtalya

Pisa kulesinin yapımına 1063 yılında başlanmış. Savaşlar nedeniyle sık sık ara verilmiş. Pisa kulesindeki eğilme 3. Katın inşaası sırasında başlamış. Teknolojik gelişmelerde beklenmiş sürekli. Son olarak 1370 yılında yapımı tamamlanmış. Yapımı tamamlandıktan sonrada pisa kulesi eğilmeye devam etmiş. 1989 yılında büyük çaplı bir restorasyona girilmiş ve 2001 yılında tekrar ziyarete açılmış. 2001 yılından itibaren eğilmenin durduğu belirtilmiş.

İtalya’ya gittiğimde Pisa kulesini kesin görmeliyim diye düşünüyordum. Maalesef ki hayal kırıklığı oldu biraz. Sanırım Pisa kulesi konusunda beklentilerimi biraz yüksek tutmuşum. Beklediğimden daha küçük, daha yalın, daha kalabalıktı. Etrafında gezilecek hiçbir yerin olmaması beklerken canımızın sıkılmasına neden oldu. Tabiki klasik kuleyi yıkılmaktan kurtarma, yıkmaya çalışma ve sarılma pozlarımızı verdik 🙂

Pisa kulesini Bim poşetine koymak 🙂

Ardından Montecatini’deki otelimize geri döndük. Bu sefer sokakta eğlencede yoktu. Günün yorgunluğu ile yatıp uyuduk.

Diğer günler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

İtalya Turu 1. Gün (Milano – Venedik)
İtalya Turu 2. Gün (Venedik)
İtalya Turu 3. Gün (Bologna – Floransa – Montecatini)
İtalya Turu 4. Gün (Portofino – Pisa) (Şu anda buradasınız)
İtalya Turu 5. Gün (Siena – Vatikan – Roma)
İtalya Turu 6. Gün (Göller Bölgesi – Nemi – Outlet Bölgesi – Roma)
İtalya Turu 7. Gün (Pompei – Napoli)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz